Милан възтържествува в късна драма с три гола в добавеното време

Италианският шампион Милан записа паметна победа с 3:1 при визитата си на Емполи в късния съботен мач от осмия кръг на Серия "А". Три от четирите гола в двубоя дойдоха в неговото добавено време. Преди това Анте Ребич даде аванс на „росонерите“ в 79-ата минута. Дори изравнителното попадение на Недим Байрами в 92-рата минута не ги отчая, като Фоде Бало-Туре и Рафаел Леао подсигуриха победата за „Дявола“ със своите голове в 94-ата и 97-ата минути. Гостите обаче дадоха цели три жертви - Алексис Салемакерс, капитанът Давиде Калабрия и Симон Кяер, които напуснаха терена принудително и така броят контузени в миланския гранд нарасна на девет играчи.

Стефано Пиоли извърши три промени в стартовия си състав след загубата с 1:2 от Наполи, като две от тях бяха принудителни. Контузените вратар Майк Менян и ляв бек Тео Ернандес бяха заменени съответно от Чиприан Татарушану и Бало-Туре, които за първи път бяха титуляри през този сезон. Последната промяна беше свързана със завръщането на звездата Леао, който, поради наказание, в предишния двубой беше заместен от Раде Крунич. На върха на атаката отново беше Оливие Жиру. Домакините пък бяха подредени в 4-3-1-2 със Сам Ламерс и Мартин Сатриано като нападатели.

Първото положение в мача беше на сметката на Жиру, който опита удар с пета, но той беше блокиран. Две минути по-късно Леао стреля по земя от чудесна позиция, но Гулиелмо Викарио успя да избие топката с крак. В 16-ата минута Татарушану увисна при центриране, но веднага след това улови удар на Лиъм Хендерсън. Пет минути по-късно Леао направи рейд и пусна топката към Салемакерс, който от добра позиция я прати в аут. Малко след това белгиецът все пак нанесе точен шут, който обаче беше отразен от Викарио. В 29-ата минута Жиру изпревари вратаря за топката и центрира към Леао, който се размина с топката.

В 33-тата минута Салемакерс напусна принудително терена заради проблем с коляното и така в игра влезе Крунич. Само шест минути по-късно Пиоли извърши нова принудителна смяна, като Пиер Калюлю се появи на терена, за да замени Калабрия, който получи контузия в дясното си бедро. В 42-рата минута Леао опита шут, който мина от външната страна на мрежата. В добавеното време на първата част домакините също извършиха принудителна смяна, като пострадалият от сблъсък със съотборник Алберто Граси отстъпи мястото си на Разван Марин.

В 51-вата минута Николас Хаас отправи шут по земя, който не намери целта. Малко след това Сатриано също се отчете с пропуск. В 57-ата минута Жиру изпълни пряк свободен удар от удобна позиция, но топката кацна на напречната греда и излезе в аут. Малко по-късно Ламерс стреля опасно с глава, но го направи неточно. Последва неуспешен опит за гол и на Сандро Тонали. В 64-тата минута рикошет при пряк свободен удар именно на халфа за малко не даде аванс на тима му, но Викарио успя да се намеси.

В 73-тата минута Пиоли извърши трета принудителна смяна, като Сержиньо Дест замени контузения Кяер. Минута по-късно резервата Недим Байрами изскочи сам срещу вратаря, но Татарушану се справи с удара му. Последва контраатака и със своя шут влезлият от пейката Браим Диас предизвика корнер. Така се стигна до 79-ата минута, когато Леао получи топката от тъч и я подаде между трима противникови играчи на резервата Ребич, който откри резултата в полза на гостите.

В добавеното време настъпи същинска драма. Във втората минута от него Байрами изравни от страхотен пряк свободен удар. „Дявола“ обаче реагира като попарен и все пак си върна преднината още с подновяването на играта от центъра. Тогава при центриране Крунич отклони с глава топката към Бало-Туре, който отбеляза решаващия гол. Нещо повече, „росонерите“ дори стигнаха до трето попадение, след като в последните секунди осъществиха контраатака и Леао оформи крайния резултат с чудесен прехвърлящ удар. Това се оказа едва четвъртият мач в историята на италианския елит, в който има три гола след 90-ата минута.

Така Милан събра 17 точки и се изкачи на третата позиция в класирането, отстъпвайки на втория Аталанта само по голова разлика. Емполи остана на 14-ото място със 7 спечелени пункта.

ЕМПОЛИ - МИЛАН 1:3

0:1 Ребич (79')

1:1 Байрами (90+2')

1:2 Бало-Туре (90+4')

1:3 Леао (90+7')

Емполи: Викарио, Стоянович, Де Винтер, Луперто, Паризи, Хаас, Хендерсън, Граси, Пяца, Ламерс, Сатриано

Милан: Татарушану, Калабрия, Кяер, Томори, Бало-Туре, Бенасер, Тонали, Салемакерс, Де Кетеларе, Леао, Жиру