Челси трябваше да прави пълен обрат за първата победа на Греъм Потър начело на тима в Премиър лийг

Челси спечели трудна победа с 2:1 в гостуването си на Кристъл Палас в двубой от деветия кръг на Премиър лийг. За “сините” това бе първа победа в шампионата под ръководството на Греъм Потър, който до момента имаше един единствен двубой начело на тима, след като завършиха наравно 1:1 срещу РБ Залцбург в Шампионската лига. Трите точки бяха донесени от Пиер-Емерик Обамеянг (38’), който направи и своя дебют в първенството с екипа на новия си тим, и Конър Галахър (90’), след като преди това Одсон Едуард откри в полза на Палас в 7-ата минута.

Греъм Потър заложи на схема с четирима бранители за разлика от своя предшественик Томас Тухел, който често залагаше на трима в тази зона. Освен това той пусна на левия фланг Бен Чилуел вместо Марк Кукурея, а на вратата бе Кепа Арисабалага, но "сините" изиграха поредния си мъчен мач и сякаш не се виждаше "светлина в тунела" преди Галахър, който се появи като резерва, отбеляза победното попадение в самия край на мача.

Домакините откриха резултата при първата си добра атака в 8-ата минута, когато грешка при изнасянето даде възможност Джордан Аю да получи на фланга, след което неговото центриране бе пратено в мрежата от Одсън Едуард. Домакините получиха нова добра възможност само минута по-късно, след като Кепа бе принуден да прави добра спасяване, а играчите на Патрик Виера се настаниха трайно около неговото наказателно поле. В този момент близо до попадението бе Еберечи Езе, който също стреля опасно.

Постепенно играчите на Греъм Потър изнесоха играта в предни позиции и създадоха няколко добри положения пред вратата на Висенте Гуаита. Малко след средата на полувремето онтово футболистите на Палас имаха много добра възможност, когато Джордан Аю открадна топката от Бен Чилуел, но Тиаго Силва блокира изстрела. Именно бразилският бранител бе замесен и в едно от най-дискусионните положения през първата част, когато в 34-ата минута той се сблъска с бранител, след което се строполи на земята и с ръка удари топката, за да попречи на нейното движение. Реферът Крис Кавана се консултира с ВАР и показа жълт картон на бранителя.

Челси достигна до равенството в 39-ата минута, когато Обамеянг се възползва от едно отлично спечелена от Тиаго Силва топка и подаване с глава към себе си и отправи перфектен удар с обръщане за 1:1. Сериозна контузия при попадението получи Натаниел Клайн и бе принудително заменен. Именно появилият се на терена на негово място Джеймс Томкинс пък бе много несигурен в добавеното време и върна към своя вратар Игуаита, което доведе до двоен удар в наказателното поле, но гостите не се възползваха и изстрела на Маунт премина покрай вратата.

Греъм Потър направи известни промени в тактиката на своя тим на почивката и “сините” започнаха да атакуват с повече играчи в предни позиции, а на терена малко след началото на втората част се появи и Рубен Лофтъс-Чийк. Малко след това Хаверц получи добра възможност в наказателното поле, но изстрелът му бе блокиран от бранител в синьо-червено. Постепенно обаче срещата навлезе в доста по-спокойно темпо и липсваха по-сериозни опасности.

Играчите на Кристъл Палас отново бяха близо до попадението в 70-ата минута, когато Заха стреля силно, но Кепа Арисабалага все пак спаси. Минута след това отново Заха бе на път да изведе сам срещу испанеца Езе, но той се оказа в засада. Бившият играч на Манчестър Юнайтед създаде нова суматоха в наказателното поле на Челси в 83-ата минута, когато центрира отдясно, но бранител вляво успя да изчисти.

Нещата взеха съвсем друг развой минута преди края на редовното време, кгоато бившият играч на домакините получи добра топка от друга резерва - Кристиан Пулишич и изстреля великолепна топка в горния ляв ъгъл на Гуаита за 1:2 в полза на Челси.

С тази победа “сините” се изкачиха до 5-ото място в класирането с 13 точки, а Кристъл Палас е на 16-о място с едва 6 от 7 мача.

Снимки: Imago