България завърши с разгром над Казахстан на Мондиал 2022

Волейболистките от националния отбор на България завършиха с разгромна победа участието си на Световното първенство в Нидерландия и Полша. Момичетата на Лоренцо Мичели отнесоха Казахстан с 3:0 (25:18, 25:22, 25:18) в последния си мач от Група С на турнира, игран този следобед в зала "Атлас Арена" в Лодз.

25 Мондиал 2022: България - Казахстан 3:0 🏐

Срещата беше единствено за чест и достойнство, след като вчера "лъвиците" загубиха от Канада с 1:3 гейма и по този начин загубиха каквито и да е било шансове за продължаване напред в следващата фаза на Мондиал 2022. Така България завършва на 5-о място в групата с 1 победа, 4 загуби и 4 точки, като ще бъде най-вероятно на 17-а позиция в крайното класиране, което пък е най-слабото представяне на шампионат на планетата.

Казахстан пък остава на последното 6-о място в Група С без победа и без спечелена точка и гейм и ще завърши на едно от последните 4 позиции в крайното подреждане на първенството.

В началото на първия гейма България бързо поведе с 3:0 след две отлични изяви на Елица Атанасийевич и грешка на казахстанките. Казахстан обаче успя да изравни при 5:5 след сервиси на Татяна Никитина. "Лъвиците" отново дръпнаха при 10:6 след успешни атаки на Мирослава Паскова и Атанасийевич, пусната топка на разпределителката Лора Китипова и блокада на Мира Тодорова. Въпреки тайм-аута за треньора на Казахстан Дарко Добрешков, разликата нарасна до 15:7 след контри на Атанасийевич и Нася Димитрова, ново пускане на Китипова и ас на Мира Тодорова. Двата тима продължиха равностойно и България запази предимството си до 21:13 след нова атака от краче на Мира Тодорова, след което спокойно спечели гейма с разгромното 25:18 след блок-аут на Атанасийевич.

Втората част стартира напълно равностойно до 10:10, след което България успя да поведе с 12:10 след атака от краче и блокада на Нася Димитрова. Разликата леко нарасна до 14:11 след ас на Нася Димитрова, след което играта продължи точка за точка до 17:14. Казахстан върна две точки за 17:16 след атака на Наталия Смирнова и блокада на Екатерина Михайлова, което пък накара Лоренцо Мичели да поиска тайм-аут. Казахстанките дори изравниха при 19:19 след контра на Екатерина Михайлова. Последваха успешна атака и контра на Радостина Маринова и 21:19 за България. Резултатът стана 23:20 след ас на Маринова, след което българските "лъвици" затвориха гейма в своя полза при 25:22 след нова успешна атака от втора линия на Маринова.

След равностойното начало на третия гейм, България дръпна с 6:3 след силни изяви в атаки на Мирослава Паскова и Радостина Маринова при сервиси на Елица Атанасийевич. Разликата стана 8:4 след контра на Мира Тодорова. Преднината на българските момичета нарасна до 16:11 след успешна атака от краче на Нася Димитрова и грешка на казахстанките. България запази предимството си до 23:16 след серия от силни сервиси на Мирослава Паскова, след което спокойно спечели гейма с 25:18 след силна атака на Елица Атанасийевич, а с това и мача с 3:0.

Най-полезна за България бе капитанката Елица Атанасийевич с 15 точки (1 ас, 52% успеваемост в атака и 19% перфектно посрещане) за победата. Нася Димитрова (2 блока, 1 ас) реализира 11 точки, а Мирослава Паскова и Радостина Маринова (1 блок, 1 ас) добавиха по още 10 точки за успеха.

За тима на Казахстан Татяна Никитина приключи също с 15 точки (2 блока и 34% успеваемост в атака), а Кристина Белова се отчете с 11 точки.

БЪЛГАРИЯ - КАЗАХСТАН 3:0 (25:18, 25:22, 25:18)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 6, Радостина Маринова 10, Елица Атанасийевич 15, Мирослава Паскова 10, Нася Димитрова 11, Мира Тодорова 7 - Мила Пашкулева-либеро

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

КАЗАХСТАН: Елисавета Мейстер 3, Кристина Белова 11, Татяна Никитина 15, Екатерина Михайлова 6, Валерия Чумак 1, Наталия Смирнова 6 - Сабира Бекишева-либеро (Томирис Сагимбайева, Динара Кожанбердина, Мадина Бекет-либеро)

Старши треньор: ДАРКО ДОБРЕШКОВ.