"Артилеристите" традиционно имат предимство в дербито, когато то се играе на "Емиратс"

След двуседмична пауза заради мачовете в Лигата на нациите битката в Премиър лийг се подновява с лондонско дерби между Арсенал и Тотнъм. "Артилеристите" са лидер в класирането, докато "шпорите", които все още нямат загуба в първенството, са само на точка зад градския си съперник и при успех ще излязат на върха поне за ден. Срещата на "Емиратс" е в събота, 1 октомври, от 14:30 часа.

В кръга преди паузата Арсенал се върна на първото място, след като надигра по категоричен начин с 3:0 Брентфорд като гост в лондонското дерби от осмия кръг. Вилиам Салиба даде аванс на „топчиите“ в 17-ата минута, Габриел Жезус удвои в 28-ата. Фабио Виейра оформи крайния резултат след почивката с дебютния си гол за Арсенал. За Брентфорд това бе първа домакинска загуба от началото на сезона. С този мач Арсенал прекъсна серия от четири поредни срещи без чиста мрежа. Единственото поражение на отбора до момента през този сезон си остава това от Манчестър Юнайтед на "Олд Трафорд" в началото на септември.

След като допусна първата си загуба през кампанията, отстъпвайки на Спортинг в Шампионската лига, Тотнъм се завърна на победния път, разбивайки с 6:2 Лестър у дома в двубой от осмия кръг на Премиър лийг. „Лисиците“ поведоха с гол от дузпа на Юри Тилеманс (6'). Тотнъм обаче изравни само две минути след това чрез Хари Кейн (8'). Ерик Дайър направи пълен обрат в 21-вата минута, но Джеймс Мадисън изравни в 41-вата. Родриго Бентанкур отново изведе Тотнъм напред в самото началото на второто полувреме, а Хюн-Мин Сон (73', 84', 86') оформи крайния резултат с хеттрик, с който прекъсна по категоричен начин головата си суша. Това бе осми пореден домакински успех за „шпорите“ във всички турнири. Тимът на Антонио Конте обаче постигна победи в само две от последните си седем гостувания във всички турнири.

Освен това Тотнъм няма победа над Арсенал в последните 11 дербита, играни на "Емиратс". През май обаче "шпорите" спечелиха с 3:0.