Рилски спортист загуби битката в Самоков, но се класира за групите на ФИБА Къп!

Отборът на Рилски спортист не успя да си осигури директна квота за груповата фаза на ФИБА Къп, но въпреки това ще играе в редовния сезон на надпреварата като един от трите "щастливи губещи" от квалификациите. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров загубиха финала на квалификационния турнир в Самоков от Апоел Хайфа с 61:68 (12:16, 10:19, 16:15, 23:18), но благодарение на победата на Шоле над Лайден самоковци отново ще представляват България във втория по сила турнир на Международната централа.

За целта Рилски просто трябвашe да не е отборът с най-лоши показатели от останалите три, които загубиха финалните си битки тази вечер. Общо от двата мача в пресявките Рилецо завършва с точково съотношение +8, докато тимът на Лайден приключва с -8 заради днешното си поражение с 59:71 от Шоле (преди това Лайден спечели полуфинала си срещу Чарни Слупск с четири точки в своя полза).

Така Рилски спортист попадна в група "E" на ФИБА Къп, където ще се изправи срещу Орадя, Мехелен и, по ирония на съдбата, Шоле.

Тази вечер носителите на Купата и Суперкупата на България не успяха да се справят с изключително агресивната защита на Апоел, като още след първата четвърт Рилски допусна 11 грешки в нападение. В резултат на това тимът от Хайфа вдигна разликата до двуцифрените размери и усложни задачата за българския отбор, който бе в ролята на догонващ през следващите 30 минути. Момчетата на Хаджисотиров така и не успяха да стигнат до обрат в срещата, но показаха воля и характер през второто полувреме, като най-вече благодарение на индивидуалната класа на гарда Антъни Хики израелците съумяха да удържат щурма на домакините и да се поздравят с място в групите.

Следващият официален мач на Рилски спортист е в понеделник, когато тимът ще се изправи срещу Балкан в спор за Суперкупата на България в "Арена Ботевград". Откриващият двубой на самоковци в групите на ФИБА Къп е на 12 октомври срещу Мехелен в Самоков.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Българският тим откри двубоя с минисерия на сметката си, като благодарение на трудни, но точни стрелби на Чавдар Костов и Брендън Рандълф домакините взеха първата преднина в мача при 5:0. Защитата на Рилски спортист се справяше много добре с нападенията на съперника в откриващите 180 секунди от срещата, в които получи само един кош от игра - точна стрелба на съперниковия център Девонте Ъпсън. Все пак израелците набързо успяха да догонят опонента си и да се доближат на само две точки разлика при 8:6.

Дистанцията между двата тима се запази непроменена и в следващите минути, като Рилецо продължаваше да държи израелския си съперник зад гърба си при 10:8 в своя полза. Единствено прекалено големият брой грешки в нападение пречеше на българският отбор да се поздрави с по-сериозна преднина в резултата, като момчетата на Людмил Хаджисотиров вече имаха 8 неточности в атака през първата четвърт. Мирослав Васов започна силно двубоя и именно чрез него Рилецо стигна до преднина от четири точки при 12:8, но след това възпитаниците на Шарон Друкер отговориха със серия от осем поредни точки, възползваха се от поредните грешки в играта на Рилецо и успяха да стигнат до пълен обрат - 12:16 след първите десет минути игра. Грешките в нападение на самоковци достигна критично голям брой - 11.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Наказателната акция на отбора на Апоел от тройката продължи с още една тройка в началото на втората четвърт, като нейн автор стана резервата Уилям Реймън, който покачи разликата до седем точки при 14:21 в полза на гостите. Агресивната защита, по-бързите ръце и умението да крадат много притежания на съперника помогнаха на отбора от Хайфа да вдигне актива си в подножието на двуцифрените измерения чрез страхотен пробив на Антъни Хики за 14:23. Ниската резултатност продължаваше да бъде акцент на двубоя, като за съжаление грешните отигравания на баскетболистите в бяло отново лимитираха шансовете им да наваксат дефицита си.

Апоел пък единствено можеше да наказва всяка липса на концентрация в съперниковия лагер, като в средата на втората четвърт разликата се покачи до 12 точки при 15:28. Седем минути след като Брендън Рандълф вкара първия кош за Рилецо във втората четвърт, с успешно поднасяне се отличи и Мирослав Васов, но секунди след това бързоногият плеймейкър на гостите Антъни Хики отново възстанови 13-точковата разлика между двата отбора при 17:30.

Американецът за пореден път спечели дуела с персоналния си пазач и отново се отчете с две точки в близост до коша, като неговата статистика до този момент бе 14 точки и 3 асистенции. Рилски спортист намали изоставането си до 10 точки на влизане във финалните 24 секунди, но за съжаление Хики отново порази мрежичката на домакините, този път с тройка със сирената за 22:35 в полза на Апоел.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Израелският тим отново имаше пълен контрол върху събитията на терена и в началото на третата четвърт. По-разнообразната игра на гостите от Хайфа им позволи да вдигнат преднината си до 15 точки, въпреки че Рилски спортист успя да отвърне на вихрушката с две тройки от Еван Бати - 28:43 в полза на момчетата на Шарон Друкер. Американските състезатели в редиците на отбора от Хайфа бяха отговорни за всичко най-интересно за своя тим, като Антъни Хики, Кадийм Алън, Джейлън Джоунс и Девонте Ъпсън снабдиха тима си с убедителна 16-точкова преднина при 32:48.

Чак към края на третата четвърт самоковци намериха начин да запишат минисерия от 6:2 на своя ръка, като Еван Бати, Чавдар Костов и Деян Карамфилов върнаха надеждите на домакините - 38:50. Именно това бе и крайният резултат след първите 30 минути игра, като Рилски спортист се нуждаеше от наистина впечатляваща последна четвърт, за да обърне мача или поне да съкрати дистанцията, за да си осигури по-голям шанс да попадне сред трите "щастливи губещи", които също ще влязат в групите на ФИБА Къп.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

За първи път от много време насам възпитаниците на Людмил Хаджисотиров успяха да скъсят разликата до едноцифрените размери, след като Крис Минков отбеляза първата си тройка в мача за 41:50. В следващото си нападение обаче отборът на Апоел върна жеста с четириточково притежание, след като първо Амит Симхон вкара наказателен заради техническо на наставника на българския тим, а след това Антъни Хики бе точен с тройка за 41:54. Разликата продължаваше да пада в следващите минути и тимът на Рилски се доближи на шест точки от своя съперник при 48:54 след добри изяви на Еван Бати и Брендън Рандълф.

При всяко редуциране на дистанцията обаче израелският отбор показваше хладнокръвие и чрез кошове на Спенсър Вайс и Джейлън Джоунс гостите поддържаха солиден аванс от девет точки при преполовяването на финалния период - 51:60. Захапката на Рилецо обаче нямаше отпускане, като дойде време и на Брендън Рандълф и Димаджио Уигинс да се разиграят. Двамата станаха автори на следващите пет точки в актива на самоковци, които свалиха разликата до само четири точки с оставащи точно 4 минути до финалната сирена - 56:60.

Израелците вече не можеха да разчитат на "горещата" ръка на Антъни Хики, а след поредното провалено нападение на играчите в черно Уигинс свали още една точка от дефицита на тима си - 57:60. Хики този път заложи на скоростта си и записа още един брилянтен рейд към коша на Рилски, завършвайки с лявата си ръка за 57:62 с оставащи 2:40 на часовника. Веднага след това той отново се отличи с точен изстрел, като при оставащи 80 секунди до края на редовното време резултатът беше 58:64.

Страхотна тройка на Еван Бати обаче вдигна публиката в Самоков на крака и възстанови дистанцията до едно притежание, но след това Кадийм Алън не сбърка нито веднъж от наказателната линия и върна две точки за Апоел - 61:66 с 50 секунди до края. До края на срещата тимът на Шарон Друкер задържа своя аванс и триумфира след крайното 61:68 в своя полза.

Антъни Хики завърши с 24 точки и 7 асистенции за победата на Апоел. Девонте Ъпсън вкара още 11 точки и хвана 8 борби, а Джейлън Джоунс бе точен с 10 точки.

Димаджио Уигинс наниза 14 точки и овладя 8 борби за Рилски спортист. Еван Бати се разписа с 13 точки и 5 овладени топки, а Брендън Рандълф приключи с 10 точки и 7 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Рандълф 10, Мирослав Васов 8, Чавдар Костов 5, Александър Янев 3, Димаджио Уигинс 14 (Еван Бати 13, Деян Карамфилов 5, Крис Минков 3, Денислав Вутев)

АПОЕЛ ХАЙФА: Антъни Хики 24, Кадийм Алън 7, Джейлън Джоунс 10, Амит Симхон 7, Девонте Ъпсън 11 (Спенсър Вайс 6, Уилям Реймън 3, Офек Авитал)