Хюстън Бъкетс надлъга Дъ Блек Мамбас след трилър в НАЛБ

Отборът на Хюстън Бъкетс постигна първа победа в своята история, след като спечели дербито на Четвърта дивизия в НАЛБ срещу Дъ Блек Мамбас с 61:58 (10:15, 18:19, 17:13, 16:11) в “Уинбет Арена”. Двубоят оправда очакванията за равностоен сблъсък, като крайният изход бе решен в последните минути от редовното време.

Срещата стартира равностойно, като тимът на Дъ Блек Мамбас беше водач в резултата през почти цялата първа четвърт. Водени от своя лидер Павел Теофилов “мамбите” си осигуриха актив от 15:10 след края на откриващия период, а в средата на втората част дистанцията между двата тима се покачи и до 12 точки, след като тройка на Матей Братоев постави първата двуцифрена разлика между двата отбора при 29:17.

Отборът на Бъкетс показа характер и бързо успя да стопи голяма част от натрупаната разлика, като за тази цел се погрижи стрелецът Валентин Иванов, нанизал две поредни тройки, за да намали пасива на тима си при 32:28. В крайна сметка Дъ Блек Мамбас водеше с шест точки на почивката, а в началото на третата четвърт разликата отново скочи до двуцифрените измерения при 41:30 в полза на символичните домакини.

Тимът от Хасково обаче отново се впусна на щурм и завърши третия период по чудесен начин, след като неутрализира натрупания дефицит и се доближи на само две точки от своя съперник при 47:45. Натрупаната инерция позволи на баскетболистите на Бъкетс да предизвикат обрат в мача на старта на последната четвърт, благодарение на тройка на Георги Бошнаков за 49:51, но след това “мамбите” заздравиха защитата си и нанесоха серия от седем поредни точки, за да се отскубнат напред с 56:51 при оставащи три минути до финалната сирена.

След таймаута Бошнаков отново излезе на сцената, като бившият играч на Берое наниза още две тройки, за да върне отбора си напред при 56:57. Последва нов обрат в резултата, след като Страхиня Велагич отново изведе “мамбите” с точка аванс при 58:57, но отборът на Бъкетс отбеляза важни стрелби чрез Окан Ангелов и Павел Спасов, които донесоха победата на хасковлии - 58:61.

Валентин Иванов завърши със 17 точки и 7 борби за победата на тима от Хасково, докато Георги Бошнаков добави още 13 точки и 8 овладени топки.

Павел Теофилов бе в основата на всичко най-интересно за Дъ Блек Мамбас, като бившият състезател на Ямбол приключи мача с невероятен дабъл-дабъл от 21 точки и 30 борби. Страхиня Велагич вкара още 13 точки за "мамбите".