Наполи за пореден път надхитри Милан като гост и спря серията му

Отборът на Наполи отново се оказа душманин за Милан на „Джузепе Меаца“, след като надви италианския първенец с 2:1 в дербито на седмия кръг в Серия "А". Точни за победителите бяха Матео Политано (55’) от дузпа и „златната“ резерва Джовани Симеоне (78’), а за домакините се разписа само Оливие Жиру (69’). Така за първи път от 1979 година насам „партенопеите“ печелят три поредни гостувания срещу този съперник, като по този начин те прекратиха серията на „росонерите“ от 22 шампионатни мача без поражение.

Голямата новина в състава на Милан беше присъствието на Раде Крунич на мястото на наказания Рафаел Леао, като наставникът Стефано Пиоли успешно подлъга медиите, че ще премести Алексис Салемакерс на левия фланг, но белгиецът отново атакуваше отдясно. На върха на атаката за пореден път играеше Жиру, а зад него като титуляр се завърна Де Кетеларе вместо Браим Диас. Последната промяна беше в защита, където Симон Кяер замени Пиер Калюлю.

Интересното е, че наказаният Лучано Спалети извърши само една промяна в стартовите си 11, въпреки че в средата на седмицата тимът му имаше мач в Шампионската лига. Централен нападател в отсъствието на контузения Виктор Осимен този път беше Джакомо Распадори, а не Симеоне. На италианския национал помагаха Политано, Пьотър Жиелински и Хвича Кварацхелия.

"Росонерите" започнаха по-дейно, като първите пропуски отидоха на сметката на Жиру и Тео Ернандес. В 13-ата минута нападателят отправи третия си изстрел в двубоя, като след отлично спасяване на Алекс Мерет топката срещна напречната греда и излезе в корнер. Следващото положение в мача беше отново за Жиру, но той за втори път не успя да нацели топката достатъчно добре с главата си. В 25-ата минута именно французинът опита акробатичен удар, с който прати топката високо над вратата. Три минути по-късно при центриране от корнер Крунич стреля опасно с глава, за да види как Мерет избива топката в нов ъглов удар. Чак в 36-ата минута неаполитанците предизвикаха намеса на Майк Менян след удар с глава на Политано. В 42-рата минута Кварацхелия пробва изстрел с пета, но топката мина покрай вратата и беше овладяна от противников играч.

Само за първата част Хвича изкара жълти картони на двама съперникови защитници - на Кяер и на капитана Давиде Калабрия. Именно поради тази причина още на почивката Пиоли ги смени съответно с Пиер Калюлю и Сержиньо Дест. Това се оказа много грешно решение, тъй като именно американският национал предизвика дузпа в 51-вата минута след негово нарушение срещу Кварацхелия. Настана разправия между двата отбора, след която Маурицио Мариани си послужи с ВАР и показа бялата точка. Оттам изпълнението на Политано беше неубедително, но топката мина точно под плонжа на Менян и се озова в мрежата му за четвъртия гол на италианския национал срещу "Дявола". Малко по-късно обаче крилото напусна терена с контузия.

Домакините реагираха като попарени и заредиха атака след атака, но нито една от тях не водеше до сериозно голово положение. В 68-ата минута резервата Жуниор Месиас отправи опасен шут, но Мерет отново блесна с отлично спасяване. Веднага след това обаче "росонерите" проведоха страхотна атака, при която вратарят не можеше да направи нищо, и така Жиру възстанови равенството. Ентусиазмът на италианския шампион обаче секна в 78-ата минута, когато при центриране на Марио Руи резервата Симеоне изпревари Фикайо Томори и с глава върна преднината на "партенопеите". Само минута по-късно влезлият от пейката Алесио Дзербин можеше да я покачи, но Менян улови удара му по земя. В 86-ата минута Калюлю разтресе напречната греда със своето включване при контраатака на тима си. В добавеното време Диас пропусна последната възможност за миланския гранд и така той трябваше да преклони глава.

Така Наполи се възкачи на върха в Серия "А" с актив от 17 точки, колкото има и вторият Аталанта. Милан пък се свлече на петата позиция, оставайки с 14 пункта.

МИЛАН - НАПОЛИ 1:2

0:1 Политано (55' - дузпа)

1:1 Жиру (69')

1:2 Симеоне (78')

Милан: Менян, Калабрия, Томори, Ернандес, Тонали, Бенасер, Салемакерс, Де Кетеларе, Крунич, Жиру

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Мин-Жае, Руи, Ангиса, Лоботка, Жиелински, Политано, Распадори, Кварацхелия

Снимки: Gettyimages