Германия попълни колекцията си от медали с бронз от ЕвроБаскет 2022

Националният отбор на Германия спечели бронзовите медали на ЕвроБаскет 2022. Възпитаниците на Гордън Хърбърт заслужиха отличията след победа с 82:69 (19:14, 17:9, 18:26, 28:20) над Полша в малкия финал, проведен в зала “Мерцедес-Бенц Арена” в Берлин.

Така, след като завоюва златото на ЕвроБаскет 1993 и среброто на първенството през 2005-а, сега Бундестима добави и първи комплект бронзови медали в своята витрина. Баскетболистите на германския тим направиха страхотно Европейско първенство и дори бяха изключително близо до това да се класират за финала на домашния си турнир, но за съжаление на всички фенове в Берлин техните любимци бяха стопирани от световния шампион Испания.

В основата на днешния успех на германците бе чудесната им стрелба от далечно разстояние през второто полувреме, и по-конкретно - в последната четвърт. С ключови стрелби зад дъгата се отчетоха Денис Шрьодер, Йоханес Фойтман и Йоханес Тийман, като в крайна сметка Бундестима вкара 6 от 10-те си стрелби от тройката във финалния период, за да достигне до бронзовите медали.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Бундестима откри мача с две поредни тройки, като техни автори станаха обичайния заподозрен Андреас Обст и тежкото крило Йоханес Фойтман. По този начин Бундестима излезе напред с ранен аванс от четири точки при 6:2, като нападението на поляците в първите минути определено не вървеше по желания от техния треньорски щаб начин. Все пак поляците успяха да направят няколко поредни добри защити и да върнат паритета на таблото, благодарение на кошове на Ей Джей Слотър и Михал Соколовски, които изравниха при 6:6.

Възпитаниците на Гордън Хърбърт обаче продължаваха да диктуват събитията в първата четвърт, като лидерите на домакините Франц Вагнер и Денис Шрьодер бяха въвлечени във всичко най-интересно за своя тим, след като изведоха отбора си напред с пет точки аванс при 17:12. Още един кош на новото попълнение на ЛА Лейкърс вдигна разликата до седем точки, преди Ярослав Зисковски да спре серията на съперника с два точно изпълнени наказателни удара. Това бяха и последните две точки за откриващата четвърт, която приключи при 19:14 в полза на Германия.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Полският тим започна и втората част доста колебливо с над две минути и половина без кош, като горе-долу същото се отнасяше и за тима на Германия, който обаче съумя да отбележи първите си две точки в периода чрез доста трудна стрелба на Нилс Гифис за 21:14. Звездата на "дружина полска" Матеуш Понитка се погрижи да реализира първите две точки за тима си във втората четвърт, но те дойдоха от наказателната линия и фактически тимът все още нямаше кош от игра от началото на периода, който вече бе почти преполовен - 21:16.

Михал Соколовски вдъхна живот на поляците с четири безответни точки, но след това германците върнаха жеста чрез Фойтман и Шрьодер за 25:20. Една от по-сериозните разлики между двата отбора до този момент се изразяваше в успеваемостта от наказателната линия, откъдето германците бяха 6/6 спрямо 4/8 за Полша. След два поредни изпуснати фаула от страна на полския отбор Андреас Обст наказа съперника с втората си тройка в мача за 28:20 в полза на Бундестима.

Наказателната акция на домакините от далечно разстояние продължи с още един точен изстрел зад дъгата, като негов автор стана Даниел Тайс след асистенция на Обст за 31:20. Момчетата на Гордън Хърбърт продължиха отличното си движение на топката, а Денис Шрьодер бе отговорен за поредната тройка на германския тим, след която дистанцията се покачи до цели 14 точки при 34:20. В крайна сметка Германия водеше на Полша с 36:23 след едно полувреме игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Полският отбор намери начин да стопи само две точки от изоставането си в първите три минути от третата четвърт, като Германия разполагаше с аванс от 39:28 в откриващите фрагменти от второто полувреме. Домакините успяха да стоварят много проблеми върху главите на "дружина полска", тъй като гостите натрупаха четири отборни нарушения рано в третата част. Отборът на Германия пък също навлезе в неприятна серия от пет минути без кош от игра, като все пак тимът отбеляза четири точки в третата четвърт от наказателната линия - 40:30.

Поляците постепенно набираха скорост в периода и чрез две тройки на Якуб Гарбач и Ей Джей Слотър дистанцията между двата тима падна до шест точки при 42:36 в полза на Германия. Бундестима най-сетне отговори на предизвикателството с първите си два коша от игра от дълго време насам, дело на Йоханес Фойтман и Франц Вагнер от далечно разстояние. Двамата позволиха на домакините да задържат двуцифрената си преднина при 48:38 към края на третата четвърт.

Точните изстрели от далечно разстояние продължаваха да се изсипват една след друга, като Маодо Ло и Якуб Гарбач си поделиха по една в следващите минути. Германия пък все още разполагаше с добра преднина в мача при 54:46, преди страхотна тройка със стъпка назад на Ей Джей Слотър да върне дистанцията до пет точки при 54:49. Германците пропуснаха при последното си нападение за третия период, който завърши при същия резултат.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Якуб Гарбач отново бе на точното място в точното време, за да реализира още една тройка и да върне разликата до само едно притежание при 56:54 в началото на последната четвърт. Ник Уайлър-Баб върна трите точки от другата страна, но веднага след това "дружина полска" отговори с пет поредни точки, като отново Гарбач наниза отдалеч, за да изравни резултата при 59:59 при оставащи малко над 7 минути до финалната сирена.

Яростната гонитба между двата тима продължи и след таймаута, както и фантастичната стрелба от тройката на германците, които вкараха три поредни такива чрез Йоханес Тийман и Йоханес Фойтман, които държаха Бундестима напред в резултата при 68:64 с оставащи под пет минути до края на редовното време. Денис Шрьодер пък продължи да изнася лекция на своя съперник, като гардът първо вкара два пъти от наказателната линия, а след това не прости на поляците и от тройката, за да доближи Германия до бронзовите медали при 73:64.

След това защитата на поляците позволи на набралия изключителна инерция Шрьодер да се озове напълно сам на 45-градусовия ъгъл на тройката, а стрелецът не прости тази грешка на опонента и наниза още една решителна тройка за 76:66 в полза на Германия при оставащи 2:19 минути на часовника. До края на мача Полша не успя да си възвърне концентрацията и да се измъкне от тежката ситуация, като Германия заслужено триумфира с бронза след 82:69.

Денис Шрьодер бе най-полезен за успеха на Германия с 26 точки и 6 асистенции, докато Йоханес Фойтман се разписа с още 14 точки, 9 борби и 6 завършващи подавания.

Михал Соколовски приключи с 18 точки и 6 борби за отбора на Полша, Якуб Гарбач вкара 12 точки, а Ей Джей Слотър реализира още 10 точки и прибави 10 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ГЕРМАНИЯ: Денис Шрьодер, Андреас Обст, Франц Вагнер, Йоханес Фойтман, Даниел Тайс

ПОЛША: Ей Джей Слотър, Матеуш Понитка, Аарон Сел, Михал Соколовски, Александър Балцеровски