Франция отнесе Полша и ще се бори за втора европейска титла

Националният отбор на Франция по баскетбол се класира безпроблемно за финала на ЕвроБаскет 2022. Възпитаниците на Венсан Коле наложиха тотална доминация и регистрираха най-убедителния си успех на турнира, след като разгромиха Полша с 95:54 (15:9, 19:9, 30:18, 31:18) в първия полуфинал за деня в зала “Мерцедес-Бенц Арена” в Берлин.

По този начин “петлите” достигат до четвърти финал на шампионата на Стария континент в своята история и ще се опитат да спечелят втората си европейска титла. Първата такава във витрината на французите бе заслужена на ЕвроБаскет 2013, когато тимът надигра Литва на финала. Сега съперник на Франция в спора за златото ще бъде победителят от битката между Германия и Испания, които застават един срещу друг тази вечер от 21:30 часа българско време.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първите няколко нападения за френския състав не се получиха, като впечатление направиха грешките, които момчетата на Венсан Коле направиха в откриващите минути от мача. Звездата на поляците Матеуш Понитка откри резултата с успешна изява от средно разстояние, но след това "петлите" се събудиха и чрез тройка на Гершон Ябуселе и още две точки от страна на Руди Гобер символичните гости излязоха напред в резултата при 2:5. След коша на Понитка обаче "дружина полска" нямаше верен ход в офанзивен план в следващите моменти от мача, а стрелецът на Франция Еван Фурние вдигна разликата до шест точки с първата си тройка в мача при 2:8.

Все пак полският тим се върна на едно притежание разлика, след като Ей Джей Слотър също се разписа с перфектен изстрел зад дъгата, за да възстанови дистанцията от три точки при 5:8. Гершон Ябуселе отново демонстрира точния си мерник от дистанция, увеличавайки преднината на Франция на седем точки при 6:13, но така или иначе Ей Джей Слотър върна жеста от другата страна с още една тройка от 45-градусовия ъгъл. В крайна сметка "петлите" стигнаха до още две точки в края на периода, който приключи при 9:15 в полза на първенците от ЕвроБаскет 2013.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Поляците стартираха и втората част по доста колеблив начин, но този път от другата страна нямаше прошка, за разлика от първите минути в откриващия период. Френският тим записа минисерия от пет безответни точки на старта на втората част, като авансът на "петлите" се качи до двуцифрените активи за първи път при 9:20. Прекъсванията също не вършеха особено ползотворна работа на селекционера на Полша Игор Миличич, тъй като Руди Гобер и компания продължаваха да добавят към актива си - 9:22.

Лошата серия на символичните домакини бе стопирана от кош на Александър Балцеровски, а след една добра защита Ей Джей Слотър бе намерен сам на тройката, откъдето реализира, за да стопи разликата до осем точки при 14:22 в полза на Франция. И тази серия на "дружина полска" обаче се оказа краткотрайна, като след това французите отвоно си върнаха убедителния аванс. Мощна забивка на Венсан Поарие направи резултата 14:27 в полза на неговия тим и предизвика ново прекъсване от страна на селекционера на поляците Игор Миличич.

Агресивната защита на французите не оставяше никакви шансове на баскетболистите на Полша, които не достигаха по никакъв начин до лесни точки на своя актив. Страхотна забивка на Тома Юртел на бърза атака пък качи дистанцията между двата отбора до 14 точки при 16:30 за момчетата на Венсан Коле. Шампионите от изданието през 2013-а се оттеглиха на 15-минутната почивка с 16-точкова преднина при 18:34.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме стартира традиционно с две бързи грешки в нападение за полския тим, като те бяха наказани от тройка на Еван Фурние за 18:37 в полза на Франция. Гершон Ябуселе също бе точен с още две точки в следващото нападение на "петлите", но след това поляците успяха да намалят щетите до някаква степен, скъсявайки разликата отново до 16 точки при 23:39.

И този лек щурм на поляците мина и замина, като "петлите" не си позволиха повече колебание и отвърнаха с шест безответни точки, за да поставят разликата между двата отбора за първи път над 20-те точки при 23:45 в средата на третата четвърт.
Селекционерът на Полша Игор Миличич отново се опита да разкъса ритъма на французите, само че веднага след прекъсването Ябуселе наниза 15-ата си точка в мача, за да изведе тима си напред при 23:48.

Третата четвърт вървеше точно по предварително написания план на Венсан Коле и неговия щаб, като френските баскетболисти поддържаха чудесния си аванс и не даваха нито капка шанс на своите съперници - 30:59 и 22 точки за Гершон Ябуселе. Все пак Полша записа най-добрата си четвъртина от началото на мача, но възпитаниците на Игор Миличич така и не успяваха да отговорят на офанзивната мощ на Ябуселе и компания. Французите също вкарваха отвсякъде след почивката, общо 30 точки в третата част, след края на която общият резултат бе 36:64 в полза на устремилите се към финала френски състезатели.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Франция бе решена до довърши започнатото по възможно най-бързия начин, а доказателство за това бе серията от седем поредни точки, която тимът на Венсан Коле записа в началото на финалния период - 36:71 в полза на "петлите". Наказателната акция на играчите в сини екипи не спря и резултатът придоби внушителни размери - близо 40 точки разлика при 43:82 в полза на Франция.

Все пак "дружина полска" се спаси от това да запише някой антирекорд за резултатност в историята на ЕвроБаскет, като тимът на Игор Миличич достигна кота 50 в средата на финалния период. В крайна сметка Франция ликува с място на финала с крайното 52:92 в своя полза.

Гершон Ябуселе поведе колоната за победителите с 22 точки, докато Еван Фурние и Ели Окобо нанизаха по още 10 за французите.

Нито един полски състезател не успя да прескочи двуцифрената граница, като Ей Джей Слотър бе най-резултатен с 9 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ПОЛША: Ей Джей Слотър, Матеуш Понитка, Михал Соколовски, Арон Сел, Александър Балцеровски

ФРАНЦИЯ: Андрю Албиси, Еван Фурние, Тери Тарпей, Гершон Ябуселе, Руди Гобер