Милан се справи с Динамо (Загреб) и поведе в своята група

Италианският първенец Милан е новият лидер в група Е на Шампионската лига, след като записа заслужена победа с 3:1 над гостуващия Динамо (Загреб). За „росонерите“ се разписаха Оливие Жиру (45’ - дузпа), Алексис Салемакерс (47’) и Томазо Побега (77’), а за хърватите точен беше Мислав Оршич (56’). Това е първи домакински успех на „Дявола“ в този турнир от септември 2013-а насам, когато тимът победи Селтик с 2:0.

Стефано Пиоли извърши четири промени в стартовия си състав след победата с 2:1 над Сампдория. В защита единствената новост беше завръщането на Фикайо Томори, заменил Симон Кяер. В средата на терена Побега отстъпи мястото си на Исмаел Бенасер. Този път дясно крило беше Салемакерс, а не Жуниор Месиас, а зад нападателя играеше Браим Диас, докато Шарле Де Кетеларе започна на пейката. Отляво нападаше Рафаел Леао, а на върха на атаката беше Жиру. Гостите бяха подредени в защитното 5-3-2 с Мислав Оршич и Бруно Петкович в предни позиции.

Още преди изтичането на първата минута Диас намери с пас Жиру на добра позиция, но отиграването на нападателя не беше добро и топката беше изчистена. В шестата минута Сандро Тонали стреля с глава, но с това прати топката над вратата. Три минути по-късно Жиру отправи далечен шут, който също се оказа неточен. В 20-ата минута Диас пусна страхотен прехвърлящ пас към Леао, който нахлу в наказателното поле, но топката му беше избита в корнер. Две минути след това Бенасер стреля силно от дистанция, но ударът му отиде точно при Ливакович, който го отрази. Последва шут на Леао, оказал се разочароващ, както и нов изстрел на португалеца, който обаче беше блокиран.

В 28-ата минута Ариян Адеми нанесе опасен удар в близкия ъгъл, но Майк Менян успя да го избие в корнер. След това дойдоха уловен удар на Жиру с глава и далечен шут на Диас в аут. В 35-ата минута Оршич опита удар, който мина покрай вратата на домакините. Четири минути по-късно Салемакерс също пробва мерника си с шут от разстояние, но топката завърши в ръцете на Ливакович. Жиру пък отправи твърде лек удар, който също беше уловен от вратаря. Солидната отбрана на гостите обаче се пропука точно преди почивката, когато Йосип Шутало фаулира Леао в наказателното поле и Хесус Хил Мансано не се поколеба да посочи бялата точка, откъдето Жиру беше точен за 1:0. Така 35-годишният нападател се превърна във втория най-възрастен французин с гол в ШЛ в историята на турнира, като той отстъпва само на Лоран Блан, който го прави през 2002-ра на 36 години.

Второто полувреме започна така, както приключи първото - с гол на "росонерите". Леао нахлу в наказателното поле и центрира, а Салемакерс беше точен с глава за втория си гол в това издание на турнира. Хърватите обаче отговориха ударно в 56-ата минута, когато на свой ред отбелязаха попадение. Тогава Оршич пусна пас към Петкович, който между цели четирима противникови играчи върна топката на своя съотборник, а той със своя шут намали изоставането на тима си. Последва дълго затишие, нарушено от нов гол в 77-ата минута. Тогава резервата Побега комбинира с Тео Ернандес и с мощен шут се разписа за първи път с екипа на "росонерите". До края на мача те потърсиха и четвърто попадение, но въпреки това резултатът 3:1 остана непроменен.

С този успех Милан събра 4 точки в актива си и се изкачи на първата позиция в групата, измествайки Динамо на второто място с 3 пункта. По-късно тази вечер играят четвъртият Челси (0 т.) и третият РБ Залцбург (1 т.).

МИЛАН - ДИНАМО (ЗАГРЕБ) 3:1

1:0 Жиру (45' - дузпа)

2:0 Салемакерс (47')

2:1 Оршич (56')

3:1 Побега (77')

Милан: Менян, Калабрия, Томори, Калюлю, Ернандес, Тонали, Бенасер, Салемакерс, Диас, Леао, Жиру

Динамо: Ливакович, Мохарами, Ристовски, Шутало, Перич, Любичич, Адеми, Мишич, Иванушец, Оршич, Петкович

Снимки: Imago