Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Дибала върна усмивките в Рома

Рома се наложи с 2:1 над Емполи в последния мач от 6-ия кръг на Серия "А" и загърби разочарованието след поредните загуби от Удинезе (0:4) и Лудогорец (1:2). Пауло Дибала беше с решаващ принос за успеха на "вълците". Бившата звезда на Ювентус даде преднина на тима си с красиво попадение в 17-тата минута, а в 71-вата минута асистира по перфектен начин на Тами Ейбрахам, който реализира победния гол. За Емполи се разписа Филипо Бандинели малко преди края на първото полувреме.

Рома доминираше до почивката, но след нея имаше доста проблеми с напористите домакините. Капитанът на "джалоросите" Лоренцо Пелегрини пропусна дузпа в 77-ата минута. В 85-ата Жан-Даниел Акпа-Акпро от Емполи нацели гредата, а секунди по-късно котдивоарецът получи директен червен картон за грубо нарушение.

В класирането Рома вече е на 5-о място. Отборът на Жозе Моуриньо събра 11 точки, колкото има и четвъртият Удинезе. Емполи се намира на 16-а позиция с 4 точки и е един от тимовете, които все още не могат да се похвалят с победа.

През миналия сезон Рома постигна две победи срещи този съперник и днес отново взе трите точки, макар и доста трудно. Още в началото Дибала имаше възможност да открие резултата, но след удара му топката срещна гредата. Аржентинският национал коригира мерника си в 17-ата минута, когато с фалцов удар от границата на наказателното поле не остави шансове на стража на Емполи Гулиелмо Викарио.

Тосканци също не пропускаха всеки шанс да атакуват. Мартин Сатриано беше близо до изравнително попадение, но Руи Патрисио показа класа и спаси. Рома отговори с хубава атака, при която Пелегрини изскочи на удобна позиция. Италианският национал обаче загуби равновесие и ударът му не затрудни Викарио. Малко по-късно и Мехмет Зеки Челик отправи силен удар, минал на сантиметри над напречната греда.

Емполи съумя да изравни в 43-тата минута. Петар Стоянович центрира, а Бандинели беше на точното място в наказателното поле и с глава вкара за 1:1. Голът беше първия за халфа от старта на кампанията.

На старта на втората част защитникът на тосканци Фабиано Паризи изчисти от голлинията удар с глава на Рожер Ибанес. Рома заигра доста раздвижено и притисна домакините в тяхната половина. Смените на Паоло Занети обаче помогнаха на Емполи да пренесе действията по-далеч от вратата си.

Когато не се виждаше как Рома може да стигне до победата, Дибала центрира на крака на Тами Ейбрахам и английският национал от няколко метра нямаше как да сбърка. Юношата на Челси не игра срещу Лудогорец заради контузия, но днес се завърна сред титулярите и успя да отбележи така важното второ попадение за "вълците".

Емполи рискува и прати повече хора в предни позиции. При една от контрите на Рома Ибанес беше повален в наказателното поле от резервата Либерато Какаче. След намесата на ВАР съдията Ливио Маринели даде дузпа, но Пелегрини я пропусна, като стреля в гредата.

Последва натиск на домакините и късмет за Рома след удара на Акпа-Акпро, който се отклони от левия страничен стълб. Не след дълго бившият футболист на Лацио влезе остро в краката на Крис Смолинг и беше изгонен.

До края "джалоросите" не допуснаха да бъдат изненадани и взеха своето. Хората на Моуриньо вече мислят за домакинството на ХИК в Лига Европа, а след това им предстои мач с Аталанта.