Сензацията е факт: Италия показа сърце и стегна багажа на Сърбия

Националният отбор на Италия по баскетбол продължава към четвъртфиналите на ЕвроБаскет 2022. "Скуадра адзура" продупчи билета си за следващата фаза на първенството, след като сътвори изненада на осминафиналите, елиминирайки един от фаворитите за златните медали на турнира - Сърбия, с крайното 94:86 (20:28, 25:23, 21:17, 28:18) пред пълните трибуни на "Мердецес-Бенц Арена" в Берлин.

На четвъртфиналите тимът на Италия ще се изправи срещу отбора на Франция, който надделя над Турция с 87:86 през вчерашния ден. По-късно днес ще бъде оформена четвъртфиналната картинка на шампионата, когато Гърция се изправя срещу Чехия.

В началото на двубоя тимът на Сърбия наложи доминация, благодарение на която разликата бързо скочи до двуцифрените размери при 20:9 в полза на символичните домакини. Италия се опита да намали пасива си, но "плавите" отново вдигнаха оборотите и вдигнаха аванса си до цели 14 точки при 38:24 в средата на втората част. Във втората половина от четвъртината обаче "скуадра адзура" най-сетне показа по-добро лице и отново тръгна на щурм, като след известно време дистанцията между двата тима спадна до пет точки при 42:37.

Италианците дори сведоха пасива си до три точки в края на първото полувреме, преди тройка на Василие Мицич да фиксира крайното 51:45 след откриващите 20 минути. През второто полувреме обаче нямаше помен от силния старт в мача на сръбския отбор. Тимът на Италия успя да заличи целия обем на своето изоставане, след като Марко Спису "подпали" от далечна дистанция и реализира няколко поредни тройки, за да върне равенството в резултата при 63:63. Още една тройка на гарда на Венеция изведе Италия напред в мача при 63:66, преди Сърбия да поведе отново в края на третата част при 68:66.

Във финалния период обаче "плавите" нямаха никакъв отговор на наказателната акция на своя съперник. Още две тройки от Спису плюс допълнителна далечна стрелба от Акиле Полонара вдигнаха дистанцията между двата отбора до девет точки при 70:79, а веднага след това отново Полонара изстреля кинжал към коша на сърбите, за да направи дистанцията двуцифрена при 70:82. До края на мача Сърбия дори не успя да свали разликата до по-малко от седем точки, като Италия триумфира с 86:94.

Невероятният Марко Спису завърши с 22 точки и 6 асистенции при 6/9 стрелба от тройката за Италия. Николо Мели вкара още 21 точки плюс 6 борби, Симони Фонтекио отбеляза 19 точки, а Акиле Полонара бе полезен с 16 точки и 8 овладени топки.

Никола Йокич бе над всички за Сърбия с дабъл-дабъл от 32 точки и 13 борби. Василие Мицич приключи с 16 точки и 8 асистенции, а Никола Калинич добави 12 точки.