Милан пребори Сампдория въпреки изгонването на звездата на "росонерите"

Италианският шампион Милан записа много измъчен успех с 2:1 при гостуването си на Сампдория в късния мач от съботната програма на шестия кръг в Серия "А". „Росонерите“ стигнаха до победата с голове на Жуниор Месиас (6’) и Оливие Жиру (67’ - дузпа), а Филип Джуричич (57’) беше точен за „моряците“. „Дявола“ беше доста затруднен от червения картон на звездата си Рафаел Леао, който беше изгонен в 47-ата минута и така ще пропусне предстоящия сблъсък с Наполи.

Стефано Пиоли направи само три промени в своя състав след равенството 1:1 с РБ Залцбург в Шампионската лига. В защита се появи Симон Кяер вместо Фикайо Томори. В средата на терена шанс да започне първата минута получи Томазо Побега за сметка на Исмаел Бенасер, а Месиас замени Алексис Салемакерс като дясно крило. Очакваше се атаката да бъде водена за първи път от Дивок Ориги, който обаче пропусна мача заради мускулна умора и така централен нападател отново беше Оливие Жиру. Домакините пък бяха подредени в 4-1-4-1 с Франческо Капуто на върха на атаката.

„Росонерите“ поведоха с първото си по-сериозно положение, което дойде в 6-ата минута. Тогава Рафаел Леао направи рейд по левия фланг и пусна топката към Жиру, а след пас на Шарле Де Кетеларе португалецът не успя да я овладее. Все пак Месиас стигна до топката и нанесе точен шут, с който даде преднина на своя тим. Така гостите в трети пореден мач вкарват гол още в първите десет минути на мач срещу този съперник. В 11-ата Джуричич нанесе далечен изстрел, който разтресе напречната греда на тяхната врата.

Десет минути по-късно Де Кетеларе се разписа с рамо след центриране на Леао. Последва обаче преразглеждане на ситуацията с ВАР, като главният съдия Микаел Фабри реши да отмени попадението заради пасивна засада на Жиру от по-ранен етап на атаката. В 39-ата минута след центриране от корнер Томас Ринкон игра с глава, но топката прелетя покрай вратата. Три минути след това Жиру стреля от близко растояние, но Емил Аудеро реагира страхотно и отрази удара му. Атаката продължи, като вторият опит на нападателя този път завърши в аут.

Втората част започна кошмарно за "росонерите". Леао се опита да засече центриране със задна ножица, но вместо топката, с крака си той улучи главата на Алекс Ферари, заради което получи втори жълт картон и беше изгонен от игра. Така крилото ще пропусне сблъсъка с Наполи в следващия кръг. Защитникът на домакините пък беше превързан и все пак остана на терена.

"Моряците" бързо се възползваха от числовия си превес. Така в 57-ата минута Джуричич изравни с глава след центриране на Томазо Ауджело. В 63-ата минута Тео Ернандес отправи техничен удар и принуди Аудеро да избие в корнер. При последвалото му изпълнение Жиру стреля с глава, но Гонсало Вияр си послужи с ръка, за да избие топката. Така Фабри за втори път в мача си послужи с монитора за ВАР, като в този случай отсъди в полза на гостите и посочи бялата точка. Оттам Жиру беше хладнокръвен и върна аванса на своя тим.

В 73-ата минута резервата Маноло Габиадини опита шут по земя, който не затрудни Майк Менян. Малко след това генуезците поискаха дузпа и за тях след сблъсък на Абделхамид Сабири със Симон Кяер, но съдията не им обърна внимание. В 78-ата минута Астер Вранкс замени Томазо Побега и така записа своя дебют за миланския гранд.

В 87-ата минута домакините като по чудо не възстановиха равенството. Тогава Менян спаси коварен шут на Габиадини от малък ъгъл, а при добавката на Ауджело топката срещна близката греда. Габиадини получи възможност за втори удар, но и той беше отразен от вратаря. Малко след това нападателят направи нов опит да се разпише, но този път изстрелът му беше неточен. В добавеното време гостите удържаха натиска на противниковия отбор, чийто наставник Марко Джампаоло получи червен картон заради протест срещу съдията.

Така Милан зае втората позиция в класирането с актив от 14 точки, колкото има и лидерът Наполи, който е и с по-добра голова разлика. В следващия кръг двата тима ще излязат в сблъсък помежду си на „Джузепе Меаца“. Сампдория пък остана в зоната на изпадащите, заемайки 18-ата позиция със само 2 спечелени пункта, което прави бъдещето на Джампаоло начело на тима още по-несигурно.

САМПДОРИЯ - МИЛАН 1:2

0:1 Месиас (6')

1:1 Джуричич (57')

1:2 Жиру (67' - дузпа)

Сампдория: Аудеро, Берешински, Ферари, Мурийо, Ауджело, Вияр, Ринкон, Лерис, Сабири, Джуричич, Капуто

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Калюлю, Ернандес, Побега, Тонали, Месиас, Де Кетеларе, Леао, Жиру

Снимки: Imago