Блестящ Леао подчини Интер в спиращо дъха Дерби на Милано

Актуалният италиански първенец Милан и неговият подгласник от миналия сезон Интер проведоха едно от най-вълнуващите издания на Дерби дела Мадонина през последните няколко години. В крайна сметка “росонерите” възтържествуваха с 3:2 пред препълнения “Сан Сиро”. Над всички беше младата звезда на “Дявола” - Рафаел Леао, който блесна с две попадения (28, 60') и една асистенция. Кошмарът на “нерадзурите” от пролетния шампионатен сблъсък Оливие Жиру също изигра силен двубой с попадение (54') и голово подаване. “Змията” поведе в резултата чрез красив гол на Марсело Брозович (21'), но допусна обрат до 1:3. Чак тогава тимът се събуди и заигра на пълни обороти, но това стигна само за още един гол, дело на Джеко (67'), като с основна заслуга за това беше вратарят на победителите Майк Менян.

На пръв поглед в титулярния състав на „росонерите“ най-интересно беше присъствието на Шарле Де Кетеларе, за когото това беше първо Дерби на Милано. Героят на вечерта Леао пък изигра своя мач номер 100 в италианския елит. В стартовите 11 на „нерадзурите“ вниманието прикова Хоакин Корея, който беше партньорът на Лаутаро Мартинес заради контузията на Ромелу Лукаку. Именно "росонерите" са любимата жертва на Туку в Серия "А", като той има четири попадения срещу тях.

За пореден път “Курва Суд” и “Курва Норд” впечатлиха със своите специални хореографии за Дербито на Милано. Тифозите на “росонерите” издигнаха транспарант с момче в червено-черен екип, гледащо решително и със скръстени ръце под Скудетото на гърдите. До него пък беше изобразено друго хлапе в черно-син екип, търкащо своите очи. Към това привържениците показаха два надписа. Първият гласеше: “Комедийна традиция”, свързан с културата на Милано. Другият беше следният: “Аз - шампион, ти - плачещо бебе.” В ложата на стадиона се беше настанил Гери Кардинале, за когото това беше първи мач като официален собственик на италианския шампион.

Запалянковците на “нерадзурите” отговориха с доста по-различен тон на своята хореография, вричайки се в любов към своя клуб. Техният транспарт показа мъж с шапка с черни и сини пера, който целува русокоса жена, прегръщайки я. “Аз, който обичам само теб”, беше главният надпис, допълнен от: “Има дни, в които да бъдеш интерист е лесно, в други е задължение, а в трети - привилегия”.

Първите десетина минути не предложиха нищо интересно откъм качество на играта. За сметка на това още преди тяхното изтичане Тео Ернандес и Дензъл Дъмфрис влязоха в разправия и така бяха санкционирани с по жълт картон. Все пак в 12-ата минута Брозович опита удар, който беше блокиран от Сандро Тонали за корнер. В 16-ата Алесандро Бастони можеше да си вкара автогол, нацелвайки напречната греда, но така или иначе беше отсъдено нарушение на Оливие Жиру срещу защитника. Малко след това Рафаел Леао опита техничен удар, който беше отразен от Самир Ханданович. В 21-вата минута Лаутаро Мартинес пусна прекрасен извеждащ пас към Брозович, който напредна и прати топката покрай Майк Менян за 1:0 в полза на "Змията". Пет минути по-късно Жиру получи топката в наказателното поле, но изстрелът му мина покрай вратата.

В 28-ата минута Стефан де Фрай не успя да овладее пас към себе си. Тонали веднага се възползва от това и предостави топката на Леао, който пък с безпощаден удар я прати в мрежата за 1:1, след което посвети гола си на своя контузен съотборник Алесандро Флоренци, развявайки фланелка с неговите име и номер. Шест минути по-късно Жиру пропусна и втория си шанс да се разпише, след като волето му излетя встрани вратата. Веднага последваха слаб уловен удар на Тонали и коварен удар на Ернандес, минал точно над вратата. Следващият пропуск отиде на сметката на Де Кетеларе, чийто удар с глава след корнер излезе в аут. При следващата атака именно младият белгиец беше спрян с нарушение на Брозович заради свой опасен рейд точно пред наказателно поле. Последвалото изпълнение на Тонали обаче срещна стената от играчи, а добавката на Исмаел Бенасер беше още по-разочароваща. Малко по-късно Ернандес и Жиру отправиха неточни удари с глава, а точно преди почивката Томори блокира шут на Лаутаро от добра позиция.

Втората част започна страхотно за "росонерите", които завършиха своя обрат в 54-тата минута. Тогава Леао получи топката след тъч и я пусна към Жиру, който необезпокояван нанесе достатъчно добър удар, за да отбележи общо третия си гол в градското дерби. Само шест минути по-късно преднината на "Дявола" нарасна с още едно попадение. Тогава дълго подаване достигна до Жиру, който с глава свали топката за Леао. Португалецът пък с лекота финтира Милан Шкриняр и Де Фрай, след което пусна топката покрай Ханданович за втория си гол в двубоя.

След тези два шамара “Змията” най-после се събуди. Така в 67-ата минута тимът върна един гол, благодарение на появилите се в игра малко преди това Хенрих Мхитарян и Джеко. Арменецът намери с пас босненецът, който стреля силно от упор. Топката се отклони в близката греда, след което все пак се оплете в мрежата. В 71-вата минута Лаутаро стреля много опасно с глава, но Менян напомни за класата си с блестящо спасяване. В 74-тата минута Джеко реши да го изненада с шут по земя, но вратарят отново беше подготвен и отрази с крак. Така настъпи разбъркване, в което бях блокирани няколко изстрела на Интер. Последва бърза проверка на ВАР за потенциална дузпа в полза на отбора заради игра с ръка, но до наказателен удар не се стигна.

Подемът на “нерадзурите” продължи със снаряд на Хакан Чалханоолу от голямо разстояние, който беше избит с чудесна намеса на Менян. В 82-рата минута резервата на "росонерите" Дивок Ориги реши да изпробва мерника си, но не сполучи със своя опит. В 89-ата минута Леао също се отчете с пропуск. Дълбоко в добавеното време Мхитарян отправи коварно воле от извън наказателното поле, като топката мина на сантиметри от вратата. Това беше и последното сериозно положение в двубоя.

Така заслужено Милан се качи на върха на класирането с 3 успеха, 2 равенства и 11 точки, а Интер е на петата позиция с 9 пункта след 3 победи и 2 загуби.

МИЛАН - ИНТЕР 3:2

0:1 Брозович (21')

1:1 Леао (28')

2:1 Жиру (54')

3:1 Леао (60')

3:2 Джеко (67')

Милан: Менян, Калабрия, Калюлю, Томори, Ернандес, Бенасер, Тонали, Месиас, Де Кетеларе, Леао, Жиру

Интер: Ханданович, Шкриняр, Де Фрай, Бастони, Дъмфрис, Барела, Брозович, Чалханоолу, Дармиан, Мартинес, Корея