Женско футболно първенство: НСА - Дунав (Русе) 1:0

Виляреал се доказа като "черна котка" за Атлетико

Атлетико Мадрид допусна първа загуба през сезона в Ла Лига. "Дюшекчиите" се препънаха на своя "Сивитас Метрополитано" срещу Виляреал и отстъпиха с 0:2. Мачът беше много драматичен, а Виляреал отново показа, че е един от най-неудобните съперници на "рохибланкос".

Поражението е едва второ у дома за Атлетико в Ла Лига през 2022 година. Предишното беше от Леванте с 0:1 през февруари. Показателно е, че само през първото полувреме мадридчани позволиха 10 удара към вратата си - нещо, което не се беше случвало в домакински мач повече от 4 години.

Головете за тима на Унай Емери отбелязаха Йереми Пино в 73-тата минута и Жерардо Морено в добавеното време. Херонимо Рули пък се прояви с няколко фантастични спасявания. Основна вина за поражението на Атлетико носи новото попълнение Науел Молина. Аржентинският национал сбърка за първия гол, а в края получи директен червен картон.

Наставникът на домакините Диего Симеоне заложи на същия състав от мача с Хетафе (3:0), като единствената промяна беше, че по левия фланг вместо Саул Нигес започна Яник Ферейра-Караско. В предни позиции се разчиташе на Алваро Мората и Жоао Феликс, а зад тях започнаха Тома Льомар и Маркос Йоренте. Капитанът Коке уплътняваше зоната пред защитата, съставена от Стефан Савич, Аксел Витсел и Рейнилдо Мандава.

Виляреал излезе с двама нападатели в лицето на Жерард Морено и Николас Джаксън, а в халфовата линия Унай Емери се довери на Йереми Пино, Етиен Капу, Даниел Парехо и Джовани Ло Селсо. Сред резервите остана Хосе Луис Моралес, който вкара два от головете за победата с 4:2 над Хайдук (Сплит) в Лигата на конференциите.

Мората имаше шанс да открие в полза на Атлетико още в първите секунди, но Херонимо Рули се намеси, а и страничният съдия вдигна флага за засада. Това обаче беше една от малкото опасни атаки на домакините до почивката. "Дюшекчиите" дадоха инициативата на Виляреал и трябва да са доволни, че съперникът им не се възползва от няколкото си възможности пред вратата на Ян Облак.

Йереми Пино шутира високо в аут в 9-ата минута, а в 11-тата Облак парира удар на Ло Селсо. Капу също затрудни словенския страж, но изстрелът му беше отразен. В 35-ата минута Жерард Морено нацели гредата от непосредствена близост, а после изпревари Облак и довкара топката във вратата, но голът му не бе зачетен, защото нападателят си помогна с ръка.

Атлетико сбърка много пасове, а пресата на тима с лекота беше преодолявана от гостите. Жоао Феликс се връщаше дълбоко в собствената си половина, за да играе с топката, но му беше трудно срещу агресивните действия на футболистите на Емери. Мората успя да отправи няколко удара към Рули, но нито един от тях не носеше реална опасност за вратаря на "жълтата подводница".

И след почивката Виляреал започна по-силно, а Феликс получи жълт картон за грубо нарушение. Португалецът нямаше ден и в 70-ата минута беше заменен от Анхел Корея. Преди това Родриго Де Пол и Гризман смениха Льомар и Йоренте. Виляреал не пропускаше нито една възможноста да атакува, но след рокадите на Симеоне пресата на Атлетико стана по-успешна.

В 72-ата минута Корея проби по десния фланг и центрира към Матеуш Куня, който не можа да преодолее Рули от чиста позиция. Секунди по-късно груба грешка на Науел Молина остави Пино с шанс да шутира по диагонала и крилото на Виляреал не сбърка, пращайки топката точно до гредата.

Голът накара футболистите на Атлетико да тръгнат в масирани атаки. В 79-ата минута Куня стреля в напречната греда, после Ферейра-караско направи добавка с глава и вече беше готов да се радва, но Рули изби топката около голлинията. Въпреки претенциите на играчите на Атлетико, съдията Рикардо Де Бургос даде знак, че няма гол.

В края нервите взеха връх. Гостите започнаха откровено да бавят времето, което донесе жълти картони на Дани Парехо и Алекс Баена. Вторият допълнително попречи на Атлетико да поднови играта и Молина го блъсна в гръб. Съдията Де Бургос заслужено изгони аржентинеца, който със сигурност няма да запомни с добро дебюта си пред феновете на "дюшекчиите".

Добавените 6 минути се превърнаха в 9. Атлетико вече не мислеше за защитата. Алфонсо Педраса прекоси почти целия терен, за да подаде на Морено и испанският национал с хубав удар сложи точка на спора. По този начин Виляреал събра 6 точки от два кръга и е с голова разлика 5:0.