Алисън Филикс завърши изключителната си кариерата с бронзов медал с щафетата на САЩ

Седемкратката олимпийска шампионка Алисън Феликс спечели бронзов медал със смесената щафета на САЩ на 4 по 400 метра на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн (САЩ), което беше последен старт в нейната кариера.

36-годишната американка е участвала на пет олимпиади. Тя е най-титулуваната спортистка в историята на Игрите има седем златни, три сребърни и един бронзов олимпийски медал.

Американският квартет в състав Елиджа Гудвин, Алисън Филикс, Върнан Норуод и Кениди Симон финишира за 3:10.16 и загуби по драматичен начин в последните метри от Доминиканската република (Лидио Фелиз, Марилейди Паулино, Александър Огандо и Фиордализа Кофил) с 3:09.82 и Нидерландия (Лиемарвин Бонефачия, Лиеке Клавер, Тони Ван Диепен и Фемке Бол) с 3:09.90.

Филикс води през цялото време на своя пост, но в последните метри загуби скорост и беше настигната от Паулино.

"Побеждавала съм я два пъти. Но за мен тя винаги ще бъде най-добрата в света. Тя отвори по-добър път за всички нас", каза Паулино, който завърши втори на 400 метра в Токио.

За Филикс това бе общо 19-и медал в кариерата от световни шампионати.

"Усетих любовта и изпитах радост от бягането тази вечер. През последните няколко години излязох от форма и от борбата за медалите и никога не бих си представиля, че това ще бъде място, където ще завърши всичко", каза американката след състезанието.

"Няма нито една история, която да обясни влиянието, което тя е оказала върху спора. През годините, през които го правеше, тя се превърна в икона и за нас да излезем и да се състезаваме с нея, е благословия", коментира американският състезател Елиджа Гудвин.

Алисън подобри няколко рекорда с бронзовия медал от смесената щафета в Юджийн. Тя завоюва отличие на осмо световно първенство и така вече едноличен лидер в тази класация, която споделяше с Езекиел Кембой (Кения, 3000 метра стипълчейз), който има седем първенства с медали. Тя печели отличия от Световни първенства цели 17 години и подобрява рекорда на испанеца Хесус Анхел Гарсия (50 км спортно ходене), който печели 16 години в периода 1993-2009.