Армстронг с брилянтна втора победа за сезона във Формула 2

Маркус Армстронг завоюва своята втора победа от началото на сезон 2022 във Формула 2, след като спечели спринтовото състезание на австрийската пистата „Ред Бул Ринг“, на която се провежда деветият кръг за годината.

Новозеландският пилот на Хайтек започна състезанието от полпозишъна, след като завърши десети във вчерашната квалификация. Той направи много добро потегляне и запази лидерската си позиция, след което бързо отвори преднина от над секунда пред Тео Поучер.

Това не позволи на французина да използва системата DRS в борбата за победата, която щеше да е негова трета за годината. Във финалните обиколки той дори трябваше да се защитава от Джак Дуън, който обаче така и не успя да организира съществена атака, въпреки че разполага със системата за намаляване на челното съпротивление.

Позициите на Поучер и Дуън обаче могат да бъдат разменени след финала, тъй като французинът тепърва ще бъде разследван за напускане на ограниченията на пистата повече от допустимото в хода на дистанцията. Той получи официално предупреждение с черно-бял флаг по време на състезанието, след което бе обявено, че комисарите ще го разследват. Принципно разследване на подобно наказание води до санкция от 5 секунди, но сега комисарите решиха да разгледат случая допълнително.

Първи извън подиум се класира лидерът в генералното класиране във Формула 2 Фелипе Другович, който взе и бонус точката за най-бързата обиколка, която той записа в деветия тур на състезанието. Точки от спринтовата надпревара на „Ред Бул Ринг“ взеха още Юри Випс, Ричърд Вершоор, Логан Сарджънт и Аюми Иваса, който завърши осми.

В генералното класиране след 17-о състезание за годината лидер с актив от 154 точки продължава да бъде Другович, който има аванс от точно 40 спрямо Поучер. Трети в подреждането 90 пункта е седмият от днес Сарджънт. Армстронг заема петото място с 69 точки, като пред него с 80 е Джехан Дарувала, който завърши 12 днес и не взе точки.

Деветият уикенд за сезона във Формула 2 завърша утре с основната надпревара на „Ред Бул Ринг“, която ще бъде с дължина от 40 обиколки и ще включва едно задължително спиране в бокса. В нея от полпозишън ще потегли Фредерик Вести, който ще подели първата редица с Випс. Вторият ред ще бъде за победителя от основната надпревара на „Силвъсртоун“ преди седмица Сарджънт и Иваса. Утрешното състезание на „Ред Бул Ринг“ започва в 11:05 часа българско време.

Снимки: Gettyimages