Гледай на живо

Очаквайте в 11:30 Награждаване на най-добрите млади спортисти на България за 2024 година

Гребците в Русе тренират при нечовешки условия, но печелят медали - без ток, вода и WC на базата до Лесопарка "Липник"

Помните ли шокиращата фотосесия на "Портретите на срама" на фотографа Ивайло Петров, който през 2015 година шокира обществото в спорта и извън него със снимки на Гребната база във Видин?

Тогава всички любители на гребните и всякакви видове спортове у нас скочиха като ужилени, след като видяха нечовешките условия за тренировки на местните състезатели по кану-каяк. 

По случая се разшумя доста, след което нещата малко или много се подобриха.

През 2019 година кметът на Видин Огнян Ценков благодари, че Гребната база и други спортни съоръжения в града са възстановени напълно.

Годината е 2021. Едно момче от Русе стана европейски шампион за младежи до 23 години в дисциплината скиф лека категория - Лазар Пенев. Състезателят на Гребен клуб Локомотив (Русе) по-рано през година стигна и до бронз на Световното първенство за младежи до 23 години.

След като той се прибра в България, нямаше как Лазар Пенев да скрие нечовешките условия, при които той и останалите гребци в Русе тренират на гребната база на езерото до Лесопарка "Липник" в село Николово.

Лазар Пенев говори откровено за проблемите в студиото на Sportal TV, както и на всички официални пресконференции, на които той участва заедно с европейския и световен шампион на скиф при младежите Емил Нейков и тяхната легендарна треньорка Румяна Нейкова. 

Бронзовият медалист Лазар Пенев: На гребната ни база край Русе нямаме ток, вода и къде да се събличаме... 🥉🚣🏼‍♂️
Бронзовият медалист Лазар Пенев: На гребната ни база край Русе нямаме ток, вода и къде да се събличаме... 🥉🚣🏼‍♂️

„Условията при, които тренираме гребците на Локомотив (Русе) не са добри. Има хангар, стойки за лодки и никаква сграда. Базата ни на Текето в село Николово край Русе, не може да покрие никакви стандарти за подготовка. Не може да кажеш, че там изобщо има хора... По нищо не може да се разбере, че там вирее човек..., че там излизат да тренират спортисти, че има някаква дейност...“, заяви Лазар Пенев на 13 юли 2021 година в предаването „Гостът на Sportal.bg“.

Кметът на Русе награди най-добрите гребци на града
Кметът на Русе награди най-добрите гребци на града

Една година по-късно - промяна няма!

Лазар Пенев продължава да прославя България и Русе, след като през тази година зае престижното 4-о място на скиф лека категория във 2-ия кръг на Световната купа по  гребане в Познан.

Лазар Пенев близо до медал на СК в Познан
Лазар Пенев близо до медал на СК в Познан

Условията за тренировки на Гребната база на състезателите по академично гребане на Локомотив (Русе) в село Николово, край Лесопарка "Липник", продължават да са същите - пълна мизерия. Гребната база, която бе в Русе, до хотел "Рига" преди няколко години бе съборена и построен.... паркинг.

“1981 година е направен този хангар, защото на Московската олимпиада имахме сериозни успехи. Два бронзови медала и още 4 човека в от Русе в осморката, която стигна до 4-о място. Тогава ни преместиха от Дунава - тук. Дадоха ни този район на академичното гребане, а на кану-каяка - наблизо. Ние сме тук от 1981 година. 5 декара място заградено. Но условията ни бяха много по-добри. Имахме два фургона за съблекални за мъже и жени. Вода! Имахме бунгало за треньорите, дърводелска работилница! Все едно че сме на къмпинг”, заяви останалият единствен треньор на Гребен клуб Локомотив (Русе) Цоню Григоров специално пред репортера на Sportal.bg Александър Трифонов.

“През зимата имахме Гребна база на Дунава в Русе, с тренировъчни зали, игрални зали, медицински кабинет и всичко необходимо. Баня и нормална база! Преди 10-11 години, дойде една зима, в която бяхме по залите. Не идвахме тук до Текето и ни беше махната телта. Някой взе оградата ни. След това откраднаха и коловете за лозята. И ние останахме в небрано лозе…След това ни спряха и водата… Сега нямаме вода, няма ток… Вкарваме лодките си хангара като светим с телефоните… Това го знаят всички, не само последния кмет (б.р. Пенчо Милков), но и предишните кметове знаят какво ни е положението тук, въпреки че имаме отлични резултати”, добави Цоню Григоров.

“Още 1967 година Атанас Желев и Йордан Вълчев вкараха русенското гребане в световния елит. След това през годините успехите на русенското гребане продължиха и до днес.”

“Преди 1-2 години бях намерил инвеститор, който да направи нещо като зала за Общо физическа подготовка, и да подобрим условията за тренировки. Дойде комисия, да направи оглед и каза, че ние сме тук незаконно: “Г-н Григоров, вие сте незаконно тук, от 40 години, и не може нищо да предприемате - абсолютно нищо да правите!" Подобрихме кея, със собствени средства, за да не газим в калта. Мои бивши състезатели , дойдоха платиха, направиха, но и това било незаконно…”

“Всички знаят, че 5 декара, беше нашата база, рибари и всички тук, но… Когато ни разрушиха базата в Русе, се опитахме да приберем стойки за лодки и други неща и да донесем тук. Само 10 стойки за лодки успях да прибера”.

“Тази година имаме 41 състезатели, които тренират тук и са картотекирани. Повечето ни гребци са от Английската и Математическата гимназия и други училища. От Спортното училище в Русе имаме само трима човека. Защото, аз съм сам. Няма друг треньор. Не искат и да започват някои с треньорска работа, въпреки че имаме много състезатели, които са завършили Националната спортна академия, заради условията, които са много лоши тук. В момента имаме състезател, който завършва НСА, но и той не иска. Виждат и колко трудно събираме деца. Майките като дойдат тук, за да ги посрещнат, и като вали дъжд, виждат как като се приберат състезателите - падат, изтървават лодките, след като се подхлъзват на калта по пътя към хангара… Виждат къде се събличаме… Тоалетни нямаме… Ток - няма! И това е причината да няма повече деца. Иначе, децата спорта ни го харесват! Успяваме да ги агитираме. През зимата в залата по ОФП в Русе идват много деца. Но като тръгнем тук да идваме и… Защото ги карам с микробус децата, като идват повече деца ползваме още един микробус."

"Затова не може да поддържаме базата. Средствата, които получаваме от Министерството на спорта са 15 500 лева, за миналата година. То средствата зависят и от представянето. Малко повече от 1000 лева на месец. Парите отиват за транспорт и състезания. За парите не се оплаквам, защото имам приятели, които ни помагат. То и парите от ММС, чак сега ни ги преведоха… Вземах 4000 лв от приятелско семейство и аз дадох 4000 лева мои средства, за да вържем двата края и да отидем на състезания."

Министерството на спорта? Българска федерация по гребане?

"Казват ни, че сме незаконно тук, но не ни и гонят. И ние стоим тук, докато ни изгонят. Федерацията знаят при какви условия работим. Те са идвали тук, защото ние сме провеждали тук републикански първенства за малките - деца и младша възраст на 1000 метра. Всички клубове бяха много доволни, защото организацията я правим добре, но знаят при какви условия работим. Съжаляват ни, но не могат да ни помогнат! Президентът на БФ Гребане Свилен Нейков щеше да идва да говори с кмета на града за нас, но и той е ангажиран много с тези международни състезания и… Той като беше министър искаше да ни събере двата клуба по академично гребане и кану-каяк на базата, която е по средата на езерото (б.р. И от дълги години се ползва от клуба по кану-каяк в Русе), но и това не стана. И така си остана и ние си стоим при тези мизерни условия."

“По света академичното гребане е аристократичен спорт, но тук… Тук идват родители и се хващат за главата как издържаме. Но подкрепят децата си, защото аз ги мотивирам. С това, че условията са лоши, лодките са стари, не можем да си купим нови, но аз им казвам: “Лодката я прави състезателят, а не лодката прави състезателя!” Лодките ни са от около 1980 година… Само един скиф, за около 14/15 000 евро успяхме да купим преди години, благодарение на наш спонсор", добави треньорът на Гребен клуб Локомотив (Русе) Цоню Григоров

Гребците в Русе продължават да се трудят усилено и да печелят медали у нас и по света за България, въпреки мизерните условия, при които продължават да го правят, а от никъде помощ не идва!!!

Вижте пълната “красота” на Гребната база на отбора по академично гребане край Лесопарка “Липник” до село Николово в снимките на фотографа на Sportal.bg Борислав Трошев - ТУК!!!

Следвай ни:

Снимки: Борислав Трошев

Още от Водни спортове

Виж всички