Швьонтек удължи рекордната си победна серия с успех на старта на "Уимбълдън"

Водачката в световната ранглиста по тенис при жените Ига Швьонтек (Полша) се класира за втория кръг на Откритото първенство на Великобритания. Швьонтек записа 36-ти пореден успех, което е най-дългата победна серия при дамите през 21-и век. За първи след Мартина Хингис през 1997 година тенисистка прави 36 и повече поредни победи. Серията на полякинята продължава вече на три различни настилки, а в този период тя спечели 6 трофея.

На старта на „Уимбълдън“ Ига Швьонтек се справи с хърватката Яна Фет с 6:0, 6:3 в мач, продължил час и 15 минути. Водачката в схемата в Лондон спечели безпроблемно първия сет, но във втората част стартиралата от квалификациите Фет осъществи ранен пробив. Двубоят продължи с размяна на пробиви до 3:1 за хърватската тенисистка, но Швьонтек спечели следващите пет гейма и затвори срещата при първата си възможност.

Във втория кръг Ига Швьонтек ще се изправи срещу 138-ата в ранглистата нидерландка Лесли Патинама Керкове, която отстрани Сонай Картал (Великобритания) с 6:4, 3:6, 6:1.

Четвъртата поставена на турнира от "Големия шлем" във Великобритания Паула Бадоса (Испания) започна с победа само за 57 минути над американката Луиза Чирико с 6:2, 6:1.

Петата в схемата Мария Сакари от Гърция ще играе с българката Виктория Томова след успех на старта над квалификантката от Австралия Зоуи Хайвс с 6:1, 6:4 за час и 14 минути игра.

Французойката Ализе Корне ще има за съперник представителката на САЩ Клеър Лу. Корне надигра в първия кръг 27-ата в схемата Юлия Путинцева (Казахстан) с 6:3, 7:6(5), а американката победи испанката Нурия Парисас-Диас със 7:5, 6:3.

Поставената под номер 12 в схемата латвийка Елена Остапенко записа успех над Осеан Доден (Франция) с 6:4, 6:4. Следващата й противничка е белгийката Янина Викмайер, който се справи с Лин Жу от Китай с 6:4, 6:2.

Швейцарката Виктория Голубич отстрани на старта Андреа Петкович (Германия) след 6:4, 6:3 в двубой, продължил час и 18 минути и ще срещне поставената под номер 13 в схемата на „Уимбълдън“ Барбора Крейчикова. Чехкинята записа успех над представителката на Белгия Марина Заневска със 7:6(4), 6:3.

Австралийката Айла Томлянович победи 18-ата в схемата Джил Тайхман от (Швейцария) с 6:2, 6:3 и във втория кръг ще се изправи срещу Катрин Харисън от САЩ, която пък надделя над нидерландката Аранча Рус с 6:1, 6:4.

Шуай Чжан, номер 33 в схемата на надпреварата в Лондон, отстрани японката Мисаки Дои с 6:4, 6:0. На следващия етап тя ще срещне украинката Марта Костюк, отстранила представителката на домакините Кати Суон с 4:6, 6:4, 6:4.

От „Уимбълдън“ отпадна швейцарската тенисистка Белинда Бенчич, която бе поставена под номер 14 в схемата. Бенчич загуби от Ван Цян от Китай с 4:6, 7:5, 2:6.

Напред продължават румънката Михаела Бузърнеску, германката Татяна Мария и американката Лорън Дейвис.