ЦСКА - София се измъчи срещу австрийски слабак, нов блести с два гола за "червените"

ЦСКА - София се наложи с 5:3 над четвъртодивизионния австрийски Кематен в контролна среща. Победата не дойде никак лесно предвид очакванията, че "червените" няма да имат проблем срещу нискоразрядния местен тим.

Столичани отново не убедиха с играта си и допуснаха много неточности, но се възползваха от грешките на своя противник и стигнаха до крайния успех. Това е и първа победа за столичани под ръководството на новия старши треньор Саша Илич, макар и в неофициален мач.

Сръбският специалист гласува доверие от първата минута на 16-годишния Алекс Божев, който застана под рамката на вратата. Едно от новите попълнения - Станислав Шопов, също започна като титуляр, а другият нов в "червените" редици - Лазар Туфеджич, блесна с два гола.

Браян Морено и Марк-Емилио Папазов също се разписаха за столичани, а комичен автогол на Андреас Калинович допълнително помогна на ЦСКА - София. За австрийците Сам Абфалтерер (20) и Петър Гатахер (52, 75) записаха имената си сред голмайсторите.

Преди 3 дни "червените" допуснаха тежко поражение с 1:4 от Гройтер Фюрт в първата си контрола в Австрия. Аут за днешния сблъсък останаха контузените Матей и Махмутович, както и националните състезатели Турицов, Йомов и Вилдсхут, които тази сутрин проведоха първо занимание със съотборниците си.

Австрийският тим започна по-агресивно и още в първата минута отправи два удара към Алекс Божев. Младият страж обаче не трябваше да се намесва, след като изстрелите не попаднаха в очертанията на вратата.

Постепенно "червените" се окопитиха и малко преди да измине четвърт час игра Станислав Шопов стреля от въздуха, но топката попадна право в ръцете на противниковия вратар.

В 14-ата минута Браян Морено прати кълбото в мрежата на Кематен, но попадението бързо бе отменено заради засада.

60-секунди по-късно Йоан Бауренски нанесе удар, който профуча над напречната греда.

В 20-ата минута Алекс Божев допусна грешка, след като не успя да хване върнатата с глава топка от Маурисио Гарсес. Сам Абфалтерер се възползва от тази неточност и прати кълбото в опразнената врата.

В средата на първото полувреме футболистите на Саша Илич имаха две отлични възможности да възстановят равенството. Първо Феде Варела стреля с глава покрай целта, а малко след това изстрел на Браян Морено срещна левия страничен стълб.

По-активната игра на футболистите на Саша Илич даде резултат в 41-вата минута, когато "червените" възстановиха равенството. Кематен допусна грешка при изнасянето на топката и тя попадна в Станислав Шопов. Той с едно докосване изведе Браян Морено очи в очи със стража на австрийците, а нападателят на ЦСКА - София стреля хладнокръвно в долния ляв ъгъл - 1:1.

В заключителните секунди преди почивката столичани стигнаха до второ попадение. Росен Маринов не успя да отправи хубав удар с левия крак в наказателното поле, но Андреас Калинович не се ориентира по най-добрия начин пред собствената си врата и си отбеляза комичен автогол.

Още в началото на второто полувреме ЦСКА - София покачи на 3:1. Станислав Шопов центрира към другото ново попълнение Лазар Туфегджич, а сърбинът прати топката с глава в мрежата на австрийците, с което отбеляза дебютното си попадение с червената фланелка.

Кематен обаче бързо отговори и още в 52-рата минута намали изоставането си чрез Петър Гатахер, който надбяга Росен Маринов и от движение разстреля Алекс Божев - 3:2.

Малко по-късно Тибо Вион нанесе много силен изстрел от пряк свободен удар, но стражът на австрийския отбор се намеси.

Калоян Кръстев също се отчете с пропуск, след като ударът му премина на сантиметри от десния страничен стълб, а секунди след това стражът на Кематен отрази още един негов шут.

В 68-мата минута Асен Дончев стреля мощно от далечно разстояние, но опитът му не бе увенчан с успех.

Малко повече от четвърт час преди края на редовното време Калоян Кръстев засече центриране отдясно, но изстрелът му с глава се отби в дясната греда.

В 75-ата минута Петър Гатахер отново се справи с опеката на Росен Маринов и от малък ъгъл матира Алекс Божев - 3:3.

180 секунди по-късно Марк-Емилио Папазов се разписа, но голът не бе зачетен заради високо вдигнат флаг от страничния съдия.

В 84-тата минута, след рикошет, топката попадна в Марк-Емилио Папазов, който технично стреля към далечния ъгъл, с което не остави шансове за намеса на противниковия страж - 4:3.

120 секунди преди края на редовното време Лазар Туфегджич отбеляза второто си попадение в срещата, разписвайки се с топовен изстрел от дистанция и неумела изява на вратаря на Кематен, оформяйки крайното 5:3 за ЦСКА - София.

ЦСКА - София 5:3 Кематен

0:1 Сам Абфалтерер (20)
1:1 Браян Морено (41)
2:1 Андреас Калинович (45+1 - автогол)
3:1 Лазар Туфегджич (47)
3:2 Петър Гатахер (52)
3:3 Петър Гатахер (75)
4:3 Марк-Емилио Папазов (84)
5:3 Лазар Туфегджич (88)

ЦСКА - София: 12. Алекс Божев, 27. Маурисио Гарсес, 4. Мено Кох (К), 29. Росен Маринов, 13. Галин Минков, 20. Йоан Бауренски, 21. Амос Юга, 5. Федерико Варела, 8. Станислав Шопов, 7. Йоан Баи, 28. Браян Морено

Резерви: 25. Димитар Евтимов, 6. Християн Петров, 16. Асен Дончев, 15. Тибо Вион, 3. Жеферсон Телес, 11. Лазар Туфегджич, 24. Марк-Емилио Папазов, 26. Мартин Смоленски, 14. Калоян Кръстев, 23. Радослав Живков

Кематен: Матео Джордан, Клеменс Оберфорхер, Оскар Класен, Маркус Плунсер, Томас Плунсер, Йоханес Райтаир, Дарио Шарич, Никлас Цаунер, Андреас Калинович, Сам Абфалтерер, Лука Фукс