Четири ремита в третия кръг на турнира на претендентите

С четири ремита в четирите партии завърши третият кръг от турнира на претендентите за световната титла по шахмат, който се провежда в Мадрид. За това развитие на двубоите най-много могат да съжаляват китаецът Дин Лижън и състезаващият се за Франция иранец Алирез Фируджа. Лижън имаше спечелена позиция с белите фигури срещу унгареца Ричард Рапорт, докато 19-годишният Фируджа определено имаше предимство в началото на ендшпила срещу играещия с черните фигури американеца Хикару Накамура. И двамата гросмайстори обаче не успяха да използват предимствата, които им се откриха, което доведе до ремита.

В другите две партии - Теймур Раджабов (Азербайджан) срещу Ян Непомнящи и Фабиано Каруана срещу Ян-Кжищоф Дуда (Полша), позициите не предполагаха нищо друго освен реми.

В класирането след третия кръг водят американецът Каруана и руснакът Непомнящи с по 2 точки. Дуда, Фируджа, Рапорт и Накамура поделят третото място с по 1,5 точки, а в дъното на класирането са Дин и Раджабов с по 1 точка.

В понеделник предстои почивен ден за шахматистите, а турнирът на претендентите продължава във вторник с партиите от четвъртия кръг.

Победителят от този турнир ще получи правото да играе с Магнус Карлсен за световната титла. Норвежецът е световен шампион без прекъсване от 2013 година насам.