Пашалич донесе победата на Хърватия срещу Дания

Хърватия стигна до първи успех в Лига на нациите, след като изтръгна успех с 1:0 при гостуването на Дания в двубой от Лига А, Група 1 на Лигата на нациите. Успехът на хърватите донесе Марио Пашалич в 69-ата минута.

Дания записа две победи в първите си два мача и днес се надяваше да продължи със силното си представяне и срещу Хърватия.

Селекционерът на хърватите Златко Далич не можеше да разчита от първата минута на звездата Лука Модрич, който пътува до Мадрид и остана на скамейката, но се появи на терена през втората част и веднага донесе разликата. Матео Ковачич, Йосип Брекало, Ловро Майер също започнаха пейката. Така хърватите бяха изведени на "Паркен" в Копенхаген от Марсело Брозович с капитанската лента.

Любопитен епизод предшестваше началото на мача, след като се оказа, че мрежата на вратата, пазена от Каспер Шмайхел е скъсана и се наложи да бъде оправена, което забави началото на двубоя с около минута.

Срещата започна без особено напрежение, като в първите пет минути и двата отбора не създадоха опасности. Едва в шестата минута датчаните създадоха първата си по-опасна атака, но гостите умело се защитиха и принудиха Андреас Корнелиус да стреля неточно. В осмата минута Корнелиус получи и първия жълт картон в срещата, след като удари Ливакович при борба за висока топка.

Атаките на домакините станаха по-интензивни, а в 11-ата минута беше отправен и първия по-опасен удар, но топката срещна външната страна на мрежата. В 13-ата минута последва и отговорът на гостите. Марио Пашалич подаде към Мислав Оршич, но ударът му мина встрани от вратата. Доминацията на датчаните продължи, но ударите към вратата на Ливакович липсваха.

Завършиха късните мачове от Лигата на нациите

В 24-ата минута гостите създадоха възможност. Андрей Крамарич центрира от ъглов удар, топката падна пред вратата, но нямаше кой да играе с нея. В 30-ата минута бранителят Йосип Шутало сложи край на потенциално опасна атака на датчаните, след което се опита да организира контраатака, но сбърка при подаването към Оршич.

В 30-ата минута бранителят Йосип Шутало сложи край на потенциално опасна атака на датчаните, след което се опита да организира контраатака, но сбърка при подаването към Оршич. Грешка в отбраната на хърватите в 40-ата минута едва не доведе до откриване на резултата, но Ливакович отрази блестящо удар на Корнелиус от около 20 метра. В 43-ата минута топката все пак влезе във вратата на гостите, но попадението не беше зачетено заради нарушение срещу Върсалко.

Второто полувреме започна с промени в състава на хърватите, като в игра едновременно се появиха Лука Модрич, Матео Ковачич и Станишич. Играта напуснаха Иванушеч, Якич и Върсалко.

Промените дадоха бърз резултат и хърватите изравниха играта, като също така започнаха да атакуват по-опасно. В 56-ата минута центрира отдясно, но топката дойде малко висока за Крамарич, който не успя да нанесе удар с глава от удобна позиция. В 60-ата минута Каспер Шмайхел отрази удар на Крамарич, но преди това беше отсъдена засада. Датчаните също прибегнаха до тройна смяна. Влязоха Кристенсен, Уинд и Брайтуайт, а играта напуснаха Вас, Корнелиус и Дамсгаард. В 63-ата минута Модрич отправи удар от 20 метра, но Шмайхел улови топката.

Малко по-късно Йоаким Андерсен фаулира Крамарич пред наказателното поле и получи жълт картон. Модрич стреля от пряк свободен удар, топката стигна до Станишич, той отправи изстрел, но се стигна до ъглов удар. Модрич избра да комбинира с Брозович, вместо да центрира, той от своя страна прати топката пред вратата, където Марио Пашалич се оказа най-съобразителен и я прати в мрежата на датчаните за 1:0.

До края на срещата датчаните се опитаха да стигнат до изравнителен гол. Постигнаха го в 87-ата минута, но той беше отменен поради засада. Хърватите умело затвориха мача и се поздравиха с успеха.

Дания - Хърватия 0:1
0:1 - Пашалич 69

ДАНИЯ: Каспер Шмайхел, Даниел Вас, Йоаким Андерсен, Андреас Кристиансен, Йоаким Маеле, Пиер-Емил Хойберг, Кристиан Ериксен, Томас Дилейни, Микел Дамсгард, Андреас Сков Олсен, Андреас Корнелиус
Селекционер: Каспер Хюлманд

ХЪРВАТИЯ: Доминик Ливакович, Симе Вършалко, Мартин Ерлич, Йосип Шутало, Йосип Юранович, Кристиян Якич, Марсело Брозович, Лука Иванушеч, Марио Пашалич, Мислав Оршич, Андрей Крамарич
Селекционер: Златко Далич