Стоянов отново развинти Левски и върна Спартак в битката за бронза

Решителен трети мач ще определи носителя на бронзовите медали през настоящия сезон в Националната баскетболна лига. Спартак Плевен изравни серията с Левски, след като спечели втория двубой с крайното 83:73 (29:21, 18:16, 19:19, 17:17) пред пълните трибуни на своята зала "Балканстрой". По този начин двата отбора ще си оспорват бронза в последния трети двубой, който ще се проведе в сряда в "Универсиада" в столицата.

В герой за успеха на спартаклии се превърна крилото Николай Стоянов, който отново се погрижи да създаде огромни проблеми на защитата на "сините". Както и в първия мач, така и днес варненецът наниза 26 точки на сметката си, към които добави още 9 борби и 2 откраднати топки при 11/14 стрелба от игра (10/13 в мач №1).

"Сините" отново бяха с доста съкратена ротация, в която не фигурираха трима от водещите им фигури през тази кампания - Чавдар Костов, Марио Литъл и Ивица Радич. За домакините отсъстваха Божидар Аврамов и Мартин Маринов, които лекуват контузии.

Тодор Тодоров: Не е изненада, че пратихме серията в трети мач

Най-голямата разлика между двата отбора при стрелбата от тройката и при борбите. Отборът на Левски имаше много сериозни проблеми с намирането на правилния ритъм в стрелбата си от далечно разстояние, като в крайна сметка тимът завърши мача с 4/28 от зоната за три точки спрямо 7/23 за плевенчани. Момчетата на Тодор Тодоров хванаха и девет борби повече от своя съперник - 45 срещу 36, като отбелязаха 19 точки на втори шанс срещу само 8 за състава на Тити Папазов.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Спартак Плевен потегли с вихрено темпо в днешния сблъсък. Зарадени от подкрепата на своите привърженици плевенчани започнаха двубоя с минисерия от 4:0, след като Николай Стоянов стана автор на първите четири точки за домакините. Първата тройка в мача на Максим Корниенко допълнително утежни ситуацията за гостите, които обаче намериха начин да съкратят изоставането си чрез кошове на Зейн Ноулс и Христо Захариев - 7:6. Възпитаниците на Тити Папазов не бяха никак успешни в стрелбата си в откриващата част, пропускайки всичките си пет опита от далечно разстояние, като по-балансираната игра на домакините от Плевен им носеше все по-голяма преднина в мача - 16:7 след серия от 9:1 в полза на възпитаниците на Тодор Тодоров.

Баскетболистите на Спартак пропуснаха възможност да се отскубнат напред с двуцифрен аванс за първи път, като Венцислав Петков и Джош Паркър наказаха съперника с два пробива към коша, за да съкратят изоставането на тима си на пет точки при 16:11. Домакините получиха значителна помощ от резервната си скамейка, след като Ивко Ивков и Джервон Пресли вдигнаха преднината на спартаклии на седем точки при 20:13.

Константин Папазов: Напълно заслужена победа за Спартак

Отборът на Левски продължаваше да изпитва огромни трудности с намирането на ритъма в стрелбата си и успеваемостта на "сините" зад дъгата вече бе 0/8. Хубаво впечатление от пейката на гостите направи Николай Михайлов, който отбеляза първата тройка в мача за състава на гостите, но те така и не можеха да отговорят на свирепото темпо на игра на спартаклии, които най-сетне качиха разликата до 10 точки при 29:19. Зейн Ноулс отбеляза последните две точки за първата четвърт, след края на която резултатът беше 29:21 в полза на Спартак.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Левски стартира с оптимизъм във втората четвърт и чрез кош на Цветомир Чернокожев в самото начало на периода разликата падна до само шест точки при 29:23. Максим Корниенко и Ивко Ивков обаче имаха други планове за състава на домакините, като двамата комбинираха с по една точна стрелба от далечно разстояние, за да върнат двуцифрения актив на своя тим на таблото при 35:25. Плеймейкърът на спартаклии Коча Йовович пък продължаваше с вълшебствата на паркета в средата на втората четвърт, като именно той изработи четири от следващите пет точки на домакините, за да могат те да разполагат с аванс от 40:28 при оставащи около 4 минути до края на първото полувреме.

Николай Стоянов: Играхме умно

Чуждестранните състезатели в селекцията на Левски Джош Паркър и Зейн Ноулс комбинираха усилията си, за да съкратят дистанцията на шест точки при 40:34, но след това Димитър Маринчешки и Николай Маринов отвърнаха от другата страна, за да запазят 11-точковия аванс на Спартак при 45:34 с оставащи около 70 секунди до края на първото полувреме. В крайна сметка дистанцията между двата отбора на 15-минутната почивка остана двуцифрена, като домакините разполагаха с актив от 47:37 преди старта на третия период.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Николай Стоянов първи достигна до двуцифрения точков актив в състава на Спартак, като националът стана автор на първите четири точки за своя тим през второто полувреме. Именно той помогна на домакините да запазят 11-точковия си аванс след първите две минути игра в частта при 51:40. Пропуските от тройката, вече 15 за състава на Левски, започваха да тежат все повече и повече за гостите, които изостанаха с дефицит от 15 точки след два мълниеносни пробива на Коча Йовович и Николай Стоянов - 55:40 в полза на спартаклии.

Асен Великов: Въобще не бяхме готови за този сблъсък

Възпитаниците на Тодор Тодоров обаче трябваше да внимават с нарушенията до края на мача, тъй като Димитър Маринчешки, Николай Маринов, Ивко Ивков и Джервон Пресли имаха по 3 фаула до този момент. Това не попречи на вездесъщия Николай Стоянов да направи аванса на Спартак 17 точки при 57:40, но след това, водени от Джош Паркър, "сините" се завърнаха в мача, след като американецът свали разликата на 57:47 при преполовяването на третата четвърт.

Устремът на действащите шампиони обаче бе стопиран съвсем навреме от страна на домакините, които не позволиха допълнително пропадане и реагираха с пет безответни точки, за да се сдобият с актив от 62:47. Тройка на Николай Стоянов пък маркира 20-ата му точка в мача, а малко след това той продължи изригването си в днешния мач с още един мощен пробив през защитата на съперника, за да запази убедителната преднина на Спартак при 66:49. Все пак гостите от София върнаха интригата в мача със серия от седем последователни точки, чрез която сложиха край на третата четвърт при 66:56.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Коча Йовович отново влезе в ролята на умиротворител в лагера на своя отбор. Сръбският гард отбеляза първите четири точки на плевенчани в последната четвърт, като внесе спокойствие в редиците на тима си - 70:56 в полза на отбора от Плевен. Баскетболистите на Тити Папазов все още нямаха намерение да развяват бялото знаме, като това се потвърди от две поредни успешни стрелби на Асен Великов и Венцислав Петков, чрез които разликата в резултата падна до едноцифрените размери при 70:61.

Ситуацията с нарушенията в отбора на Спартак ставаше все по-тежка, като Маринчешки, Маринов и  Пресли бяха на терена с по четири фаула всеки. Николай Стоянов не се впечатляваше от опитите на Левски да сътвори обрат в мача, като крилото отбеляза 10-ия си кош от игра, за да запази преднината на тима си при 74:64 и оставащи малко над 5 минути до края на редовното време.

Положението бе идентично в следващите няколко минути, в които "сините" на няколко пъти скъсяваха изоставането си до 8-9 точки, но така и не успяваха да направят по-сериозна крачка към обрат - 79:69 в полза на плевенчани при оставащи 3:20 минути до края на мача. Дистанцията между двата отбора остана непроменена дори и след навлизането в последните 120 секунди игра от редовното време, като домакините водеха с 81:71 при 1:43 до края на последната четвърт. Силите на гостите не стигнаха за последен щурм, като в крайна сметка победата отиде в ръцете на Спартак след 83:73.

Освен 26-те точки на Николай Стоянов, още 15 точки и 6 асистенции прибави Коча Йовович. Капитанът Димитър Маринчешки наниза 13 точки, а с 12 от пейката се включи Ивко Ивков.

Джош Паркър бе най-полезен за Левски с 23 точки, 5 асистенции и 5 откраднати топки. Зейн Ноулс добави 15 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Коча Йовович 15, Николай Маринов 7, Николай Стоянов 26, Димитър Маринчешки 13, Максим Корниенко 6 (Ивко Ивков 12, Джервон Пресли 4, Симеон Илиев, Николай Иванов)

ЛЕВСКИ: Джош Паркър 23, Венцислав Петков 7, Христо Захариев 6, Йордан Минчев 5, Зейн Ноулс 15 (Николай Михайлов 9, Цветомир Чернокожев 4, Мартин Петров 2, Асен Великов 2, Станислав Ваклинов)