Красив гол не стигна за победа на България, VAR отмени дузпа за "лъвовете" в 94-ата минута

България започна с реми третото издание на Лига на нациите. Момчетата на Ясен Петров завършиха 1:1 със Северна Македония в среща от група 4 на лига "Ц", играна на "Хювефарма Арена" в Разград. Кирил Десподов откри резултата в 13-ата минута, завършвайки страхотна комбинация с Тодор Неделев. Милан Ристовски изравни в 50-ата минута. В последната минута на добавеното време главният съдия Жереми Пиняр отсъди дузпа в полза на "лъвовете", но след като гледа ситуацията на монитора отмени решението си.

37 България - Северна Македония 1:1

Селекционерът Ясен Петров заложи на система 4-4-2 срещу западните съседи, като на вратата застана капитанът на Левски Николай Михайлов. Пред него в линия Джанини от Пловдив нареди Иван Турицов, Андреа Христов, Петко Христов и Антон Недялков. Георги Миланов и звездата на Ботев (Пловдив) Тодор Неделев оперираха като външни халфове, а средата на терена беше отредена за новата звезда на Левски Филип Кръстев и Ивайло Чочев от ЦСКА 1948. Футболист номер 1 на България за 2021 година Кирил Десподов и централният нападател на Асколи Атанас Илиев водеха атаката на "лъвовете".

Северна Македония също започна в 4-4-2. Под рамката на гостите пазеше вратарят на Райо Валекано Столе Димитриевски. Десен бек на противника беше Дарко Чурлинов от Шалке. Дарко Велковски от Риека и Висар Муслиу от Инголщат бяха дует в средата на отбраната, а бившият ляв бек на Лийдс Езджан Алиоски допълваше карето. Елиф Елмас от Наполи и бившето крило на Славия Стефан Ашковски бяха по фланговете за северномакедонците, а Енис Барди от Леванте и Стефан Спировски от МТК бяха вътрешните халфове. Напред Милевски заложи на Милан Ристовски от Спартак (Търнава) и на играещия в Саудитска Арабия Александър Трайковски.

Първата опасност в мача се откри пред гостите в петата минута. Дарко Чурлинов пробва мерника си отдясно, търсейки далечния ъгъл на българската врата, но фланговият футболист на сполучи. Три минути след това се заформи разбъркване в наказателното поле на нашия състав, но Ристовски извърши нарушение в атака и съдията отсъди свободен удар в полза на България.

В 13-ата минута България поведе в резултата! Кирил Десподов направи отлична комбинация с Тодор Неделев и завърши по брилянтен начин атаката с гол. Звездата на Лудогорец пусна пас към любимеца на феновете на "канарчетата", след което влезе в наказателното поле на съперника. Последва страхотно подаване на Неделев към Кирил, който успя да прехвърли технично вратаря Столе Димитриевски - 1:0!

В 20-ата минута капитанът на Северна Македония Енис Барди нахлу в пеналтерията на "лъвовете" и шутира силно към вратата. Топката се спря в лицето на Николай Михайлов, на когото трябваше да се окаже медицинска помощ и срещата беше прекъсната за няколко минути. В крайна сметка стражът се изправи на крака и продължи да играе.

Последваха скучни минути, в които не се случи нищо кой знае какво. В 41-ата минута Елиф Елмас се оказа свободен в наказателното поле на България, но халфът на Наполи имаше малък ъгъл пред себе си и стреля крайно неточно. Така дойде и краят на първата част - при 1:0 за футболистите на Петров.

В началото на второто полувреме Северна Македония изравни. В 50-ата минута лек карамбол пред вратата на Михайлов прати топката в краката на Милан Ристовски, който без проблеми простреля българския страж и изравни - 1:1. Останаха съмнения за засада на нападателя на гостите, но проверката с VAR показа, че такава няма - Иван Турицов се оказа с малко зад Ристовски

В 60-ата минута Езджан Алиоски потърси с красив удар далечния ъгъл на българската рамка, но Михайлов изби ефектно с една ръка. В 71-ата минута офанзивният халф на Левски Илиян Стефанов дебютира за националния отбор. Героят на "сините" от финала с ЦСКА - София замени Тодор Неделев

Така се стигне до добавеното време, когато резервата Мартин Минчев шутира към мрежата на гостите, а топката се отби в лакътя на Висар Муслиу. Френският рефер Жереми Пиняр посочи бялата точка, което оживи до крайност трибуните. След като прегледа ситуацията на монитора обаче арбитърът отмени първоначалното си решение, като прецени, че Муслиу е прибрал ръката до тялото си и е действал неволно. Така сблъсъкът в Разград не излъчи победител и съперниците излязоха от него с по една точка.

България 1:1 Северна Македония

1:0 Кирил Десподов (13)
1:1 Милан Ристовски (50)

Стартовите състави:

България (4-4-2): 13. Николай Михайлов, 2. Иван Турицов, 3. Андреа Христов, 15. Петко Христов, 14. Антон Недялков, 17. Георги Миланов, 6. Филип Кръстев, 18. Ивайло Чочев, 8. Тодор Неделев, 11. Кирил Десподов, 9. Атанас Илиев.

Северна Македония (4-4-2): 1. Столе Димитриевски, 11. Дарко Чурлинов, 14. Дарко Велковски, 6. Висар Муслиу, 8. Езджан Алиоски, 7. Елиф Елмас, 10. Енис Барди, 20. Стефан Спировски, 3. Стефан Ашковски, 19. Милан Ристовски, 9. Александър Трайковски.

Снимки: Владимир Иванов