Един от грандовете на френския футбол изпадна, феновете нахлуха на терена

Десеткратният шампион на Франция Сент Етиен изпадна в Лига 2. Това се случи след драматичен бараж срещу Оксер, завършил с изпълнение на дузпи. Домакините направиха само един пропуск, дело на Рияд Будебуз, но той се оказа фатален.

В редовното време двубоят приключи 1:1. Същият резултат се получи и в Оксер преди няколко дни. Хамза Саки откри за гостите в 51-ата минута с глава, но последвалият натиск на Сент Етиен донесе изравнително попадение на Мехди Камара. Халфът на "зелените" се разписа в 76-ата минута след асистенция на Енцо Кривели.

Сент Етиен създаде повече положения, но се оказа в ролята на догонващ малко след почивката, когато Матиас Отре центрира, а Саки с глава насочи топката неспасяемо под гредата. Сент Етиен отговори четвърт час преди края. Кривели засече центриране от корнер, а Камара продължи пътя на кълбото към мрежата - 1:1.

След изравнителния гол домакините наложиха сериозно надмощие и имаха няколко положения, с които можеха да решат всичко в своя полза, но стражът на Оксер Донован Леон спаси тима си с няколко важни намеси. Той беше на висота и в продълженията, а при дузпите отрази удара на Будебуз, който пръв застана зад топката.

Играчите на Оксер показаха железни нерви и не сбъркаха нито веднъж от бялата точка. Техният треньор Жан-Марк Фурлан заложи на същите петима изпълнители, които биха дузпи и в полуфиналния плейоф срещу Сошо. Както и тогава, избраниците на Фурлан бяха безпогрешни, а победната дузпа реализира капитанът Бирама Туре.

Сент Етиен ще играе в Лига 2 за първи път от сезон 2002/03. Феновете на отбора понесоха тежко изпадането и веднага след последния съдийски сигнал голяма част от публиката на "Жофроа Гишар" нахлу на терена и подгони празнуващите футболисти на Оксер, но полицията реагира бързо и до по-сериозни инциденти не се стигна.

Оксер се завръща сред най-добрите след пауза от 10 години и се присъедини към Тулуза и Аячо, които си извоюваха директна промоция. "Белите" имат в историята си една титла на Франция от сезон 1995/96, когато бяха водени от легендарния Ги Ру.