Ига Швьонтек с 29-а поредна победа, Наоми Осака отпадна на старта на "Ролан Гарос"

Водачката в световната ранглиста по тенис при жените Ига Швьонтек постигна 29-ата си поредна победа. Полякинята разгроми с 6:2, 6:0 украинката Леся Цуренко в мач от първия кръг на Откритото първенство на Франция.

Швьонтек, която няма загуба от 16 февруари тази година, успя да направи пробиви в седем от осемте сервис гейма на Цуренко. Шампионката в Париж от 2020 започна отлично мача, поведе с 3:0 гейма и затвори първата част с 6:2. Във втория сет Цуренко не показа никакви съпротивителни сили и Швьонтек затвори мача само 56 минути след началото му.

В следващия кръг поставената под номер 1 в схемата полякиня ще играе с  победителката от мача между американката Алисън Риск и украинката Даяна Ястремска.

Място във втория кръг на "Ролан Гарос" си осигури и Петра Квитова. Чехкинята, която е поставена под номер 32, спечели със 7:6(0), 6:1 срещу Анна Бондар от Унгария. Бондар имаше сетбол на свой сервис при 5:3 гейма в първия сет, но го пропусна и това обърна хода на двубоя. Квитова измъкна първия сет с тайбрек, който спечели на нула, а във втория даде само гейм на съперничката си.

Следващата противничка на Квитова ще бъде австралийката Дария Савил, която победи с 6:1, 6:2 гръцката квалификантка Валентина Граматикопулу.

С турнира обаче се сбогува бившата водачка в световната ранглиста Наоми Осака. Японката, която никога не е достигала по-далеч от третия кръг в Париж, загуби с 5:7, 4:6 от американката Аманда Анисимова.

В началото на мача двете тенисистки си размениха по два пробива, за да стане резултатът 3:3 гейма. Анисимова обаче успя да направи още един брейк за 6:5, което и позволи да вземе откриващата част със 7:5.

Във втория сет Анисимова продължи да се възползва по-добре от колебанието в сервиса на Осака. Японката вкара едва 45 процента от първите си подавания в мача и в седмия гейм това и костваше нов пробив, който изстреля американката към крайния успех.

Следващата съперничка на Анисимова, която е номер 27 в схемата, ще бъде Дона Векич от Хърватия.

Около два часа след началото на днешната сесия играта в Париж бе спряна, тъй като над френската столица заваля.