Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 1:1

Везенков даде всичко от себе си, но Барселона грабна бронза в Евролигата

Отборът на Барселона се окичи с бронзовите медали в Евролигата. Възпитаниците на Шарунас Ясикевичус приключиха на трето място в крайното класиране на най-силния клубен европейски турнир, след като в малкия финал се наложиха над Александър Везенков и неговия Олимпиакос с 84:74 (20:18, 25:20, 17:18, 22:18) в зала “Щарк Арена” в Белград.

По този начин каталунците добавят трети комплект бронзови медали от Евролигата в своята витрина след тези през сезони 2008/09 и 2011/12. Третото място вероятно няма да задоволи толкова “лос кулес”, които пристигнаха в Белград с амбициите да се поправят за миналогодишната си грешка и да триумфират с европейската титла. Баскетболистите на Барса обаче не успяха да достигнат за финала за втора поредна година, след като отстъпиха пред Реал Мадрид на полуфиналите.

Александър Везенков даде всичко от себе си за тима на Олимпиакос, като именно той бе най-полезен за “червено-белите” с дабъл-дабъл от 20 точки и 11 борби за коефициент на полезно действие от 27. Крилото завърши двубоя със стрелба 6/9 от зоната за две точки, 1/3 от тройката и 5/7 от наказателната линия, записвайки 31 минути на сметката си като част от титулярната петица - най-много от своите съотборници.

Гръцкият тим стартира по-пасивно и изостана с 2:10 след четири минути, но се доближи до 2 точки при 13:15 в осмата минута. Барселона остана водач в резултата и при 18:20 в края на първата четвърт, а Александър Везенков вече бе реализирал 5 точки и 3 борби за Олимпиакос. С кош на Шакил МакКисик в средата на втората част съставът от Пирея изравни за 28:28, а Костас Слукас вкара един наказателен удар за 31:30 при първото повеждане за Олимпиакос в срещата. До края на полувремето Барселона имаше преимущество и на почивката резултатът бе 38:45 за каталунците.

Пак състезателите на старши треньора Шарунас Ясикевичус започнаха по-добре в началото на второто полувреме и вдигнаха разликата до 15 точки при 42:57 в средата на третата четвърт. Олимпиакос обаче намали до 54:62 след 8 поредни точки на Везенков, а малко по-късно Костас Слукас направи резултата 54:62 преди последните 10 минути. Баскетболистите, водени от старши треньора Йоргос Барцокас намалиха пасива си до 4 точки при 60:64 в първите минути на последната част.

Барселона запази водачеството, но със забивка на МакКисик 4 минути и половина преди края на мача разликата падна до 3 точки при 65:68. Никола Миротич и Кори Хигинс отбелязаха за преднина от 9 точки на Барселона при 75:66 и до финала не изпуснаха лидерството.

Многобройните фенове на Олимпиакос отново подкрепяха горещо отбора си в "Щарк Арена", като по-специално бе отношението към един от лидерите на тима Йоргос Принтезис, който ще прекрати кариерата си в края на сезона.

Костас Слукас добави още 14 точки и 7 асистенции за отбора на Олимпиакос, а Тайлър Дорси се разписа с 10 точки.

За Барселона най-резултатен бе Никола Миротич с 19 точки, 4 борби и 4 асистенции. Сертач Шанлъ прибави още 16 точки, Кори Хигинс вкара 11, а Брандън Дейвис приключи с 10 точки и 5 борби.