Евертън успя!

Евертън ще играе в Премиър лийг и през следващия сезон. Въпреки че в хода на кампанията бяха съпътствани от много проблеми, "карамелите" показаха характер и запазиха мястото си в елита на английския футбол. Това стана факт след драматична победа с 3:2 над Кристъл Палас. Тимът на Франк Лампард губеше с 0:2 на почивката, но успя да направи обрат, който докара до делириум феновете на "Гудисън Парк" и част от тях нахлуха на терена след победния гол на Доминик Калвърт-Люин в 85-ата минута.

Жан-Филип Матета (21') и Джордан Аю (36') шокираха привържениците на домакините, но те видяха любимците си преобразени през второто полувреме. Майкъл Кийн постави началото на обрата с попадение в 54-ата минута, а в последния четвърт час се разписаха Ричарлисон и Калвърт-Люин. По този начин Евертън събра 39 точки и кръг преди края може да е спокоен за оцеляването си, а последният изпадащ ще е един измежду Бърнли и Лийдс

Кристъл Палас беше по-добрият отбор през първата част и максимално се възползва от напрежението в редиците на "карамелите". В 22-ата минута Матета беше оставен непокрит след центриране от фаул и с глава прати топката в мрежата. Малко преди това Ричарлисон уцели греда, а намесата на Джак Бътланд също помогна "орлите" да не получат гол.

Най-спорният момент в мача дойде в 34-ата минута, когато Джордан Аю извърши много грубо нарушение срещу Антъни Гордън до тъчлинията. Имаше всички предпоставки ганаецът да бъде изгонен, но след като прегледа ситуацията с помощта на ВАР реферът Антъни Тейлър му показа само жълт картон.

Гневът на "Гудисън Парк" стана още по-явен секунди след тази ситуация, защото именно Аю вкара втория гол за Кристъл Палас. Евертън загуби топката в центъра, Джордан Пикфорд не се намеси добре след центрирането на Матета, а последвалият удар на Уилфред Заха не беше изчистен и Аю добута топката във вратата.

На почивката Лампард пусна Деле Али вместо Андре Гомеш и Евертън започна да играе много по-агресивно. В 54-ата минута Мейсън Холгейт подаде на Майкъл Кийн, а защитата на гостите закъсня да блокира неговия удар и интригата се върна. Десет минути по-късно Пикфорд се намеси блестящо след изстрел на Еберечи Езе, но Кристъл Палас създаде и други опасности пред вратата на "карамелите".

Постепенно натискът на домакините се усили и в 75-ата минута Ричарлисон изравни. Бразилският национал се ориентира най-добре след отбит удар на Деле Али и стреля, а Андерсен не успя да се намеси - 2:2. Попадението на Ричарлисон бе сигнал за Евертън да продължи да атакува още по-яростно в търсене на пълния обрат.

Пет минути преди края на редовното време резервата Демарай Грей намери Калвърт-Люин, който с глава донесе така ценната победа на Евертън. Голът накара десетки привърженици на домакините да слязат от трибуните и да навлязат на терена. Срещата беше прекъсната за кратко, но органите на реда бързо овладяха ситуацията.

Добавеното време от 7 минути премина при огромно напрежение, но защитата на Евертън не допусна да се стигне до нищо опасно пред Пикфорд. Така "карамелите" ще гостуват на Арсенал в последния кръг освободени от задължението да печелят точки. Същото важи и за Кристъл Палас, който ще посрещне Манчестър Юнайтед.

Снимки: Gettyimages