Ел Класико озарява Белград тази вечер

Най-престижното дерби в европейския баскетбол ще озари Белград тази вечер. Отборите на Барселона и Реал Мадрид застават един срещу друг в 319-ото издание на Ел Класико, което ще определи втория финалист в Евролигата през настоящия сезон. Двата тима излизат на паркета в “Щарк Арена” от 22:00 часа, за да си оспорват място в спора за трофея. Там ги очаква победителят от първия полуфинал за деня между Олимпиакос и първенеца от миналия сезон Анадолу Ефес.

През настоящата кампания свикнахме да гледаме мачовете между Барселона и Реал. Големите съперници проведоха общо шест сблъсъка помежду си в последните месеци, като каталунците спечелиха пет от тях. Момчетата на Шарунас Ясикевичус инкасираха само едно поражение от “белите” - в първия мач помежду им във финала за Суперкупата на Испания, но след това бяха безпогрешни както на два пъти в Лига Ендеса и редовния сезон на Евролигата, така и веднъж на финала за Купата на Испания.

Барса бе категорично най-добрият отбор в най-силния клубен европейски турнир тази година, като завършиха сезона с актив от 21-7 на първото място. На четвъртфиналите обаче “лос кулес” не бяха чак толкова категорични, тъй като допуснаха две загуби от Байерн Мюнхен в серия, която стигна до решителен пети мач. Все пак каталунците се възползваха от домакинското си предимство и сложиха точка на спора с победа с 81:72 в “Палау Блауграна”, за да спечелят серията с 3-2 и да се класират за Финалната четворка. Както е известно, миналата година Барселона стигна до финала в Евролигата, но го загуби от Анадолу Ефес.

Реал Мадрид дълго време си оспорваше първото място със своя голям съперник в надпреварата, но заради лоша серия в края на сезона и натрупване на няколко поредни загуби “кралския клуб” се срина до четвъртата позиция в крайното класиране с баланс от 18-10. Въпреки че имаше всички предпоставки за това момчетата на Пабло Ласо да се затруднят в четвъртфиналната си серия срещу Макаби Тел Авив, това така и не се случи, защото мадридчани показаха истинското си лице и елиминираха израелците без никакви трудности с 3-0 победи.