Мечтата за требъл продължава: Рилски спортист е на втори пореден финал в НБЛ

Отборът на Рилски спортист се класира за финала в НБЛ за втора поредна година. Възпитаниците на старши треньора Людмил Хаджисотиров излъгаха Спартак Плевен с крайното 77:76 в изключително равностоен сблъсък в зала “Балканстрой”. По този начин самоковци спечелиха серията с 3-0 победи и отново достигнаха до спора за титлата, където ще се изправят срещу победителя от серията между Балкан и Левски. Там резултатът е 2-1 успеха в полза на ботевградчани. Плевенчани пък ще се борят за бронзовите медали срещу загубилия от другия полуфинал.

Днешният двубой се превърна в много оспорван, като независимо от поражението тимът на плевенчани заслужава поздравления за своето представяне не само тази вечер, но и за това във втория мач, в който Рилски отново измъкна победата в последната четвърт. Момчетата на Тодор Тодоров дори имаха възможността да измъкнат успеха под носа на лидерите в редовния сезон, но за тяхно съжаление пропуските от далечна дистанция и умората натежаха, като в крайна сметка Рилски се измъкна и достигна до успеха.

Така тимът на Людмил Хаджисотиров ще има възможността да се бори за требъл през настоящия сезон. Както е известно, самоковци вече спечелиха Купата и Суперкупата на България, като сега целта на Трей Портър и компания е да триумфират и на финала в НБЛ. Нещо, което не успяха да постигнат през миналата година, когато походът им към титлата бе стопиран от евентуалния носител на трофея Левски.

Освен с отсъствието на Божидар Аврамов, другата лоша новина за старши треньора на домакините преди мача бе липсата на Мартин Маринов, който също е контузен. За гостите от Самоков отново големият липсващ бе стрелецът Ей Джей Хес, който не се появи в игра в цялата серия срещу спартаклии.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Един от лидерите на домакините Николай Стоянов вдигна залата на крака още на старта на двубоя, след като отбеляза първите точки в мача, благодарение на успешна стрелба от тройката за 3:0. Още едно отлично проведено нападение на домакините доведе до нов перфектен изстрел зад дъгата, като този път Коча Йовович бе точен. Серията на плевенчани бе увеличена до 8:0, след като Максим Корниенко реализира първата си стрелба в мача, за да донесе вихрено начало в мача на своя тим. Рилски спортист не се нуждаеше от много време, за да вземе мерки и да неутрализира щетите наполовина, като за тази цел се погрижиха американските им звезди Трей Портър и Брендън Браун, които скъсиха разликата до четири точки при 8:4.

Дефицитът на гостите бе сведен до само една точка, благодарение на Алекс Симеонов, който се възползва от оставеното пространство пред него и реализира от тройката за 8:7. Резултатността в двубоя бе изключително висока в първата половина от откриващата четвърт, като стрелбата от далеч и на двата отбора вървеше по вода. Две поредни тройки от Мирослав Васов и Павлин Иванов предизвикаха първата смяна на водачеството в мача при 12:13 в полза на Рилецо, преди Коча Йовович и Николай Стоянов да върнат аванса в ръцете на домакините за 16:13.

В следващите няколко минути разликата в резултата се запази в рамките на едно притежание, като отборът на Тодор Тодоров все още държеше инициативата при 18:16 към края на първата четвърт. Домакините продължаваха да се борят със зъби и нокти за това да имат преднината поне след края на откриващия период, като Димитър Маринчешки и Мартин Маринов бяха точни, за да увеличат преднината на домакините на шест точки при 25:19. Това бяха и последните отбелязани точки през първото полувреме, което завърши с леко предимство за изправените до стената плевенчани.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората част стартира с минисерия за състава на гостите, които отново скъсиха изоставането си до точка при 25:24 след добри изяви на Барет Бенсън и Алекс Симеонов. Веднага след това и Деян Карамфилов постави своето име сред реализаторите, за да могат самоковци да се сдобият с аванса при 25:26. След като допусна още две точки в своя кош, отборът на Спартак успя да забрави за лошата серия и реагира по възможно най-добрия начин с кошове на Николай Стоянов и Коча Йовович, които донесоха още една смяна на водачеството при 31:28.

Двата отбора продължаваха да правят изключително равностоен сблъсък до този момент, като при преполовяването на втората четвъртина спартаклии все още разполагаха с преднина при 33:32. Димитър Маринчешки добави още две точки към актива на своите, а след това Ивко Ивков успя да изкара неспорстменско нарушение на Златин Георгиев, като крилото на домакините вдигна преднината на тима си на пет при 37:32 с два успешни изстрела от наказателната линия. Лошите новини за Людмил Хаджисотиров и щаба му продължаваха да се трупат, като MVP-то на редовния сезон Трей Портър получи третото си лично нарушение при оставащи четири минути до края на първото полувреме.

Чудесни изяви на Николай Стоянов позволиха на плевенчани да държат разликата в рамките на шест точки в последните минути от втората четвърт, като 13-ата точка в мача на Стоянов направи резултата 41:35 в полза на Спартак. Играта на минисерии продължи с четири поредни точки от центъра на гостите Коди Карлсън, който влезе в обувките на Трей Портър и с две мощни забивки върна разликата на едно притежание при 41:39. Плевенчани успяха да отбележат още една точка до края на първото полувреме, която бе реализирана от Николай Маринов, вкарал един наказателен удар след техническо нарушение на Павлин Иванов - 42:39 в полза на плевенчани на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Брендън Браун пое диригентската палка за Рилски спортист в началото на второто полувреме, като именно американецът бе автор на първите четири точки в третата четвърт, за да върне водачеството в ръцете на своя отбор при 42:43. Вдъхновяващите изяви на Максим Корниенко и Димитър Маринчешки обаче възстановиха крехката преднина в актива на домакините, като двамата изведоха Спартак напред с две точки аванс при 46:44.

Домакините пропуснаха чудесна възможност да вдигнат разликата на пет точки в своя полза, след като Коча Йовович пропусна отворена стрелба от тройката, като след това Рилски спортист наказа тази неточност и върна равенството на таблото при 49:49. Напрежението се покачваше с всяка следваща минута, като нито един от двата отбора не успяваше да се сдобие с по-сериозна разлика в мача. Още повече, че резултатът постоянно се движеше от две точки в полза на единия отбор до равенство в мача в рамките на няколко минути.

Твърде многото пропуснати изстрели от далечно разстояние влияеха отрицателно на плевенчани, като тимът вече бе 1/7 при стрелбата от тройката в третата четвърт - 53:53 с оставащи около 90 секунди до края на периода. Симеон Илиев сложи край на лошата серия на домакините от тройката с успешна стрелба за 56:54, но веднага след това тя бе контрирана от успешна такава и от другата страна, дело на Павлин Иванов, който вкара за 56:57 на влизане в последната минута от третата част. Капитанът на Спартак Димитър Маринчешки отбеляза последните две точки за четвъртината, като по този начин плевенчани имаха крехък аванс на старта на последния период при 58:57.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Спартак Плевен започна последната четвърт по добър начин с кош на Ивко Ивков, но след това лидерите от редовния сезон реагираха с две поредни тройки, дело на Миросал Васов и Брендън Браун, които изведоха гостите напред при 60:63. Плевенчани заредиха много поредни неуспешни опити от далечно разстояние, докато от другата страна серията на Рилецо достигна девет безответни точки, след като Трей Портър реализира за 60:66 чрез кош и фаул. Сушата на домакините без точки в четвъртината прескочи три минути, като и Николай Стоянов не успя да се разпише от далечна дистанция в този период.

Веднага след това обаче сърцатото крило на домакините се поправи и стопира пропадането на отбора си, за да скъси разликата на четири точки, преди отново гигантската фигура в състава на Рилски Трей Портър да възстанови шестточковия аванс на самоковци при 62:68. Американецът продължаваше да се разправя собственоръчно с Корниенко в подкошието на плевенчани, като поредното му страхотно изпълнение донесе аванс от седем точки в полза на Рилецо при 64:71 и оставащи малко под пет минути до края на редовното време. Николай Маринов не сбърка на два пъти от наказателната линия, а в следващото нападение на самоковци Портър "изгоря" с петото си лично нарушение и напусна границите на паркета при резултат 66:71.

Ивко Ивков изригна във важен момент за състава на домакините, като крилото отбеляза кош и фаул, за да скъси дефицита на своя тим на само две точки при 69:71 с оставащи четири минути на часовника. Рилски спортист обаче демонстрира защо се е прицелил в требъл през настоящия сезон и бързо се измъкна от трудния момент, благодарение на един успешен наказателен удар на Коди Карлсън и тройка от нула градуса на Алекс Симеонов за 69:75 с оставащи около 3:20 на таблото. Изключителна тройка на Николай Стоянов върна надеждите на плевенчани, тъй като с тази точна стрелба разликата падна до три при 72:75, а Стоянов вече имаше 20 точки на личната си сметка.

Веднага след таймаута от страна на щаба на гостите крилото на плевенчани се отличи и с открадната топка, като на развилата се бърза атака успя да си изкара нарушение и да отбележи два наказателни удара, чрез които съкрати пасива на своите на само една точка при 74:75. Домакините дори имаха шанса да откраднат преднината, но Димитър Маринчешки не успя да завърши страхотно проведената атака на своя тим. От другата страна обаче проблемите на Рилски спортист с вкарването на наказателните удари продължи, като един от най-добрите стрелци на гостите - Алекс Симеонов, пропусна на два пъти.

Той обаче се реваншира с добра защита срещу Максим Корниенко, като предизвика украинеца да стреля еърбол, а при овладяването на борбата Коди Карлсън бе пратен на линията. Американецът поправи грешките на своите съотборници и вкара два от два, за да донесе три точки преднина на Рилски при 74:77 с оставащи 57 секунди на часовника. Николай Маринов не успя да намери целта от далечно разстояние, но и Павлин Иванов не се разписа от другата страна, след като пропусна на пробив.

Така Спартак Плевен получи възможността да изпрати мача в продължение, което обаче не се случи, тъй като защитата на Рилски предпази периметъра и не позволи на стрелбата на Николай Стоянов дори да достигне до коша. Все пак Максим Корниенко се отчете с борба в нападение и вкара две точки, но на таблото оставаше едва една секунда игрово време при 76:77. Рилски се нуждаеше единствено да вкара топката в игра и след като това се случи и оставащото време изтече, отборът официално се класира за финала.

Брендън Браун завърши със 17 точки за победата на Рилски спортист. Коди Карлсън наниза още 13 точки плюс 8 борби, Алекс Симеонов и Павлин Иванов се отчетоха с по 11 точки, а Трей Портър вкара 10 точки и грабна 6 борби, но излезе с нарушения в последната четвърт.

Николай Стоянов бе над всички за Спартак Плевен с 22 точки при 7/12 стрелба от игра. Капитанът Димитър Маринчешки прибави още 16 точки, а Николай Маринов завърши мача с 10 точки на сметката си.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Коча Йовович 9, Николай Маринов 10, Николай Стоянов 22, Димитър Маринчешки 16, Максим Корниенко 9 (Ивко Ивков 7, Симеон Илиев 3, Джервон Пресли, Николай Иванов)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 16, Павлин Иванов 11, Мирослав Васов 8, Алекс Симеонов 11, Трей Портър 10 (Коди Карлсън 13, Деян Карамфилов 5, Барет Бенсън 2, Златин Георгиев)