България с победа над Испания в първата контрола при дебюта на Ники Желязков 🏐

Волейболистите от националния отбор на България спечели първата си контрола преди началото на Лигата на нациите. Момчетата на новия селекционер Николай Желязков обърнаха и се наложиха над Испания с 3:1 (22:25, 25:21, 25:19, 25:14) в среща, играна тази вечер в пълната зала "Арена Вършец".

Двата треньорски щаба се бяха разбрали за още един допълнителен гейм, който също приключи в полза на България - 25:21.

20 КОНТРОЛА България - Испания

Втората проверка между двата тима е утре (18 май) отново от 17,30 часа във Вършец.

Селекционерът Николай Желязков започна с разпределителят Георги Сеганов, който е и новият капитан на тима в отсъствието на Цветан Соколов, диагоналът Радослав Парапунов, Аспарух Аспарухов и Денис Карягин като посрещачи, центровете Светослав Гоцев и Алекс Грозданов и Владислав Иванов като либеро.

В началото на първия гейм България бързо поведе с 6:2 при сервис на Аспарух Аспарухов, но постепенно Испания успя да стигна до равенство при 7:7. Равенството се запази до 11:11, след което испанците дръпнаха с 13:11 след успешна атака на Хуан Мануел Гонсалес и ас на разпределителя Сезар Мартин, което пък накара Николай Желязков да вземе тайм-аут. Това даде ефект и България изравни при 14:14 след атака и блокада на Радослав Парапунов. "Ла Фурия Роха" отново дръпна с 16:14 след контра на Борха Руис. Разликата стана 18:15 след контра на Анхел Родригес. Испания запази преднината си до 22:19 след ас тип "чекмедже" на резервата Алваро Химено, за да спечели и гейма с 25:22 след отлична единична блокада на Анхел Родригес срещу Денис Карягин.

Втората част отново тръгна малко по-добре за България, която поведе с 4:2 след атака на Денис Карягин и контра през центъра на Алекс Грозданов. Испания изравни при 5:5 след грешка от сервис на Радо Парапунов и контра на Борха Руис. Българските волейболисти дръпнаха отново със 7:5 след две отлични блокади на Алекс Грозданов. "Ла Фурия" стигна до ново равенство при 8:8 след силен ас на Сезар Мартин, но "лъвовете" си върнаха преднината при 10:8 след атака на Аспарух Аспарухов и аут на Анхел Родригес. Разликата стана 12:9 след силна контра на Карягин, а след това до 14:10 след нов блок на Алекс Грозданов. Резултатът стана 18:13 след страхотна изява при мрежата на Георги Сеганов. Двата тима продължиха равностойно до 22:17 след нова успешна атака на Радо Парапунов. В крайна сметка България взе гейма с 25:21 след блок-аут на Аспарухов, за да изравни за 1:1.

Третата част стартира равностойно до 4:4, след което Испания поведе с 6:4 след две грешки на българите. Постепенно България изравни при 8:8 и дори поведе с 9:8 след страхотна атака на Светослав Иванов, започнал като титуляр в гейма, и две успешни блокади на Алекс Грозданов. Резултатът стана 10:8 след силна контра на Аспарух Аспарухов, което пък накара треньорът на испанците Мигел Ривера да поиска тайм-аут. Това помогна и "Ла Фурия" стигна до 10:10 след блокада на Жан Паскал Диедиу. "Трикольорите" си върнаха преднината при 13:11 след пусната топка и ас на разпределителя Добромир Димитров. Разликата стана 17:12 след грешка при мрежата на Виктор Родригес и два бомбени аса на Аспарухов. Преднината на България стана 20:13 след технично отиграване на Димитър Димитров, също започнал като титуляр в гейма, и страхотна блокада на Светослав Иванов. Българските "лъвове" без особени проблеми спечелиха гейма с 25:19 след нова атака на Аспарух Аспарухов и поведоха с 2:1.

На старта на четвъртия гейм България поведе с 5:2 след атака в аут на Анхел Родригес и страхотен единичен блок на Алекс Грозданов. Разликата стана 7:3 след мощен ас на Димитър Димитров. Преднината на "лъвовете" стана 13:7 след блокада на Стефан Чавдаров. Резултатът стана 18:9 след няколко грешки на Испания. България продължи да води до 21:11 след ас на Светослав Иванов и блокада на появилия се като резерва Николай Колев. В крайна сметка момчетата на Ники Желязков затвориха гейма при 25:14 след атака на втора топка на разпределителя Добромир Димитров, а с това и контролата с 3:1.

Най-резултатен за България в мача бе Аспарух Аспарухов с 16 точки (1 блок, 4 аса и 55% ефективност в атака и 60% позитивно посрещане) за победата. Алекс Грозданов (8 блока! и 38% ефективност в атака) и резервата Димитър Димитров (1 ас и 43% ефективност в атака) реализираха по 11 точки за успеха. Борха Руис (3 блока и 77% ефективност в атака) и Анхел Родригес (5 блока!, 1 ас и 23% ефективност в атака) записаха по 13 точки за испанците.

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 4:1 (22:25, 25:21, 25:19, 25:14, 25:21)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 6, Радослав Парапунов 7, Аспарух Аспарухов 16, Денис Карягин 5, Светослав Гоцев 1, Алекс Грозданов 11 - Владислав Иванов-либеро (Добромир Димитров 3, Димитър Димитров 11, Светослав Иванов 8, Стефан Чавдаров 3, Николай Колев 6, Владимир Станков 1, Мартин Иванов-либеро)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

ИСПАНИЯ: Сезар Мартин 3, Анхел Родригес 13, Хуан Мануел Гонсалес 9, Виктор Родригес 11, Борха Руис 13, Жан Паскал Диедиу 5 - Унай Лараняха-либеро (Жорди Рамон, Алваро Химено 2, Игнасио Санчес 1, Рубен Лоренте 3)

Старши треньор: МИГЕЛ РИВЕРА.

СНИМКИ: Борислав Трошев, Sportal.bg