Павлин Иванов изстреля Рилски напред с 2-0

Носителят на Купата и Суперкупата на България Рилски спортист направи още една крачка към финала в баскетболното първенство през настоящия сезон. Момчетата на старши треньора Людмил Хаджисотиров постигнаха втора поредна победа над Спартак Плевен, след като надвиха плевенчани с 89:75 (24:20, 22:21, 22:20, 21:14) в мач №2 от полуфиналната серия между двата тима. По този начин Рилецо излиза напред в серията с 2-0 успеха и се отправя с високо вдигната глава към Плевен, където в сряда ще се проведе третия двубой от битката, който може и да се окаже последен, ако самоковци го вземат.

За разлика от първата среща, този път Рилецо трябваше да се потруди доста повече за победата над Спартак. Двата отбора направиха доста равностоен двубой в “Арена Самоков” през днешния ден, като домакините успяха да отворят двуцифрена преднина едва в началото на последната четвърт. Рилски спортист постави начало на решителната част със серия от 13 безответни точки, 9 от които на Павлин Иванов, за да се отскубне от лапите на своя съперник и да направи решителната стъпка към победата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора поставиха високорезултатно начало на срещата, разменяйки си водачество в откриващите фрагменти. Спартак показа, че няма да се дава лесно и след пет поредни точки на незабележимия в първия двубой Максим Корниенко отборът на Тодор Тодоров излезе напред с 5:9 след три минути игра. Гостите от Плевен продължаваха да държат инициативата в първата четвърт, като авансът ми при преполовяването на периода бе пет точки при 7:12 след успешен пробив на Коча Йовович.

С течение на четвъртината Рилецо не само успя да настигне своя съперник, но и открадна водачеството след кош на бърза атака на центъра Трей Портър, който направи резултата 16:15 в полза на домакините. Разликата продължаваше да се държи в рамките на едно притежание в следващите минути, преди Портър и Барет Бенсън да снабдят самоковци с актив от пет точки при 22:17. Коча Йовович продължи наказателната си акция с деветата си точка за първия период, но след това героят за домакините от първия мач Брендън Браун постави край на откриващата четвърт с хубав пробив към коша за 24:20 в полза на Рилски.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Джервон Пресли отново се включи силно от резервната скамейка на гостите, като той помогна на Спартак да се завърне на две точки дефицит при 26:24 след две минути игра във втория период. Играчите от резервната скамейка на Рилски обаче също дадоха своя принос, като Златин Георгиев и Коди Карлсън възстановиха преднината от пет точки на домакините при 33:28.

Все пак плевенчани продължаваха да се борят със зъби и нокти за това да държат интригата до последно, като още при преполовяването на четвъртината баскетболистите на Тодор Тодоров успяха да изкарат пет отбори нарушения на своя съперник. Мартин Маринов и Ивко Ивков отново поставиха разлика от три точки между двата тима при 35:32. Рилски спортист не допусна преднината да се изплъзне от ръцете на отбора, като за тази цел се погрижи Брендън Браун, който наниза втората си тройка в мача, за да изведе своите напред при 40:36.

Възпитаниците на Тодор Тодоров обаче не позволиха да се стига до същия развой като от предния мач, в който Рилски натрупа разлика във втората половина на втората четвърт, и развихрилия се днес Максим Корниенко наниза още една далечна стрелба, за да върне дистанцията на само точка при 40:39. Спартаклии дори успяха да грабнат преднината за кратко след два успешни наказателни изстрела от Коча Йовович, но след това Павлин Иванов изригна във важен момент с тройка за 43:41. Националът закри първото полувреме с още една успешна стрелба от далечно разстояние, за да изведе Рилски спортист напред при 46:41 след първите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Гардът на домакините Брендън Браун се отправи към нова силна трета четвърт, след като отбеляза първите четири точки на своя тим в периода, за да го изведе напред при 50:41. Отборът на Спартак обаче бързо неутрализира минисерията на своя съперник и след кошове на Максим Корниенко и Димитър Маринчешки разликата отново падна до пет точки при 50:45. Играта на минисерии продължи с две поредни точни изяви на Браун и Иванов, като по този начин Рилецо отново се сдоби с деветточкова преднина в резултата при 54:45.

И тази разлика обаче бе стопена по най-бързия начин, след като Николай Стоянов и Мартин Маринов отбелязаха в две поредния нападения на плевенчани, за да доближат тима си на четири разлика при 54:50. Нова точна стрелба от далечно разстояние на Маринов съкрати дефицита до само точка при 56:55. Плевенчани обаче пропуснаха много отворени стрелби от тройката в следващите минути, докато от другата страна Рилски спортист бележеше и увеличи актива си на шест точки при 63:57 след 20-ата точка в мача на Брендън Браун.

Успешна добавка на Ивко Ивков сложи край на двуминутната суша на гостите от Плевен, но веднага след това Павлин Иванов изригна с мощна забивка в коша на Спартак, за да възстанови преднината от шест точки на Рилски спортист при 65:59. Симеон Илиев върна един кош от другата страна, но в крайна сметка Иванов продължи акцията си с успешна стрелба от средно разстояние, за да донесе аванс от седем точки на Рилски преди старта на последната четвърт - 68:61.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Носителите на Купата и Суперкупата добавиха още две точки към своята преднина след първите две минути игра в последния период. Отново Павлин Иванов бе точен за домакините, които успяха да си извоюват аванс от девет при 70:61. Спартак започна доста колебливо в четъртината, като момчетата на Тодор Тодоров пропиляха първите си нападения в частта и логично изостанаха с двуцифрен аванс при 74:61, след като високите играчи на Рилски - Коди Карлсън и Барет Бенсън, увеличиха актива на своя тим.

16Проблемите на плевенчани ставаха все по-сериозни, като сушата на отбора в частта вече прехвърли четирите минути. Павлин Иванов пък продължаваше да носи домакините на гърба си и след още пет негови безответни точки преднината на Рилецо вече бе твърде голяма - 79:61 в полза на домакините. Спартак опита да се закачи за своя съперник, съкращавайки дефицита си на 15 точки при 81:66, но времето вече притискаше селекцията на Тодор Тодоров. Дистанцията между двата тима се запази непроменена на влизане в последните 180 секунди игра, а именно в този момент Деян Карамфилов подсигури победата на своя тим, след като наниза тройка за 85:67. Крайният резултат бе оформен при 89:75.

Павлин Иванов поведе реализаторската колона за победителите с 25 точки, 4 борби и 4 асистенции. Брендън Браун вкара още 21 точки, а Барет Бенсън прибави 10 точки от резервната скамейка.

Николай Стоянов завърши с 16 точки за Спартак. Коча Йовович вкара още 12 точки, а с по 10 се разписаха Максим Корниенко и Мартин Маринов.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 21, Павлин Иванов 25, Мирослав Васов 2, Алекс Симеонов 7, Трей Портър 8 (Барет Бенсън 10, Коди Карлсън 6, Златин Георгиев 5, Деян Карамфилов 3, Николай Георгиев 2, Георги Адирков, Васил Попов)

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Коча Йовович 12, Мартин Маринов 10, Николай Стоянов 16, Димитър Маринчешки 8, Максим Корниенко 10 (Симеон Илиев 7, Николай Маринов 5, Джервон Пресли 4, Ивко Ивков 3)