Балкан опря Левски до стената

Отборът на Балкан пое тотален контрол върху полуфиналната си серия срещу Левски. Баскетболистите на Небойша Видич поведоха с 2-0 победи в общия резултат, след като грабнаха успеха и в мач №2, спечелен от страна на ботевградчани с крайното 76:72 (15:15, 16:21, 17:18, 28:18) в своята зала "Арена Ботевград". Както е известно, в серията се играе до три победи от пет мача, като "зелените" се нуждаят от още един успех, за да се класират за големия финал през настоящия сезон. Серията обаче се мести на територията на Левски, като мач №3 ще се проведе във вторник от 19:00 часа в зала "Универсиада".

Както и в първия двубой, в който Балкан обърна двубоя от двуцифрена разлика, така и днес домакините стопиха дефицит от осем точки в края на третия период, за да достигнат до победата. Отборът на Левски разполагаше с преднина от 46:54, но солидната защита на ботевградчани и страхотните изяви на Дерик Маркс и Крисчън Джоунс донесоха победата в ръцете на "зелените" след отлична последна четвърт, спечелена с 28:18.

Голямата пробойна в играта на Левски в днешния двубой бе слабата успеваемост при стрелбата от далечно разстояние. "Сините" отбелязаха само 3 тройки от общо 22 опита срещу 9/26 зад дъгата за отбора на Балкан. Ботевградчани имаха сериозно предимство и при завършващите подавания, след като записаха 23 асистенции срещу само 14 за действащите шампиони. Основният център на Левски Ивица Радич пък отново не беше на себе си, като тази вечер вкара само 1 точка на сметката си, след като в мач №1 бе точен с едва 2 точки.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Балкан първи успя да се разпише в двубоя, след като капитанът на "зелените" Димитър Димитров отбеляза първата си тройка в мача, за да постави начало на гонитбата. Отборът на Левски отново имаше проблем с нападенията си през високите играчи, като в откриващите минути от мача ботевградчани се защитаваха успешно в своето подкошие. В нападение пък "зелените" продължаваха да реализират далечни стрелби, като серията им достигна до 9:2 след две поредни тройки на Крис Минков и Димитър Димитров, който вече имаше 6 точки на личната си сметка.

"Сините" стопираха сушата с два успешни наказателни изстрела на Цветомир Чернокожев, но след това Балкан отново натисна своя съперник и след кошове на Крис Минков и Амад Рори отборът на Небойша Видич достигна до най-голямата си преднина в мача при 13:4. Шампионите отново не успяха да се разпишат от игра, докато от другата страна Крисчън Джоунс също се нареди сред реализаторите, след като изкара нарушение на Ивица Радич и не сбърка на два пъти от линията - 15:4 и първи двуцифрен актив за Балкан.

Играчите в синьо продължаваха да разчитат на наказателната линия като основен източник на точки, след като в две поредни нападения отборът на Левски успя да се сдобие с отивания до линията, откъдето Зейн Ноулс и Джош Паркър скъсиха изоставането на своя тим на осем точки при 15:7. Гостите от София дори успяха да запишат минисерия на своя ръка, след като Ноулс продължаваше да се настанява удобно в подкошието на съперника и да носи точки на "сините" - 15:11.

Зловещ чадър на бахамеца срещу Илиян Пищиков пък отвори идеална възможност за бърза атака, която бе завършена от Йордан Минчев, като по този начин разликата бе сведена до едно притежание при 15:13. Минчев имаше честта да отбележи и последните две точки в първата четвърт, след като добави пропуск на Асен Великов в коша на съперника, за да оформи серия от 11 безответни точки за "сините" и резултат 15:15 след 10 минути игра в Ботевград.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Зелените" се погрижиха бързо да сложат край на петминутната суша без кош, която ги тормозеше през втората половина от откриващата четвърт. Димитър Димитров и Крисчън Джоунс комбинираха усилията си за серия от 6:0 в полза на домакините, като по този начин Балкан отново възстанови преднината си при 21:15. Левски обаче отвърна чрез пет поредни точки на резервата Николай Михайлов, който пое отговорност и върна отбора си на само точка дефицит при 21:20.

Серията на "сините" обаче бе неутрализирана почти мигновено, благодарение на мощна забивка на Крисчън Джоунс и тройка на Крис Минков за 26:20 в полза на ботевградчани. Играта на серии продължи с нова такава от страна на баскетболистите на Левски, които предизвикаваха ново равенство в резултата при 26:26 на влизане в последните 180 секунди игра от първото полувреме.

Пропуск на Амад Рори даде възможност на "гостите" да достигнат до възможност за първа преднина в мача, като именно това се случи след чудесен пробив на Чавдар Костов, който изведе гостите напред при 26:28. Подобно на първата четвърт отборът на Балкан отново забуксува във втората половина от периода, като нов успешен пробив - този път на Джош Паркър, вдигна актива на Левски на четири при 26:30.

Третата тройка в мача на Крис Минков доближи Балкан на само точка разлика при 31:32, но след това гостите отново се отскубнаха в резултата. Това стана чрез два успешни наказателни изстрела от Чавдар Костов, който след това бе фаулиран по неспортсменски начин от Дерик Маркс. Така стрелецът на "сините" отново бе изпратен на линията и отново бе точен на два пъти, за да повиши разликата на пет точки при 31:36. Това беше и крайният резултат след едно полувреме игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Левски започна третата четвърт със Зейн Ноулс вместо Ивица Радич, като именно едрият бахамец стана автор на първите две точки в актива на "сините" в третата четвърт - 32:38 в полза на гостите. Ключовият играч от другата страна обаче - Крис Минков, също напомни за отличната си стрелба в днешния мач, а веднага след бърза грешка на столичани Дерик Маркс направи разликата двуточкова при 36:38. Последваха нови две успешни изяви на Ноулс и Маркс, а Марио Литъл също напомни за формата си от редовния сезон и реализира първата си тройка в мача за 38:43.

Американското крило в състава на Левски отново успя да надиграе Крис Минков в следващата атака, отбелязвайки кош от средно разстояние за 40:45. Размяната на кошове продължи в следващите минути, като при влизане в последните четири минути от третата част Левски разполагаше с актив от пет точки при 43:48. Дерик Маркс отново се погрижи да скъси дистанцията на едно притежание при 46:48, но след това поредната индивидуална изява на Марио Литъл се оказа успешна, като чрез нея "сините" си върнаха четириточковия аванс.

Балкан не намери начин да стигне до точки в следващите близо три минути игра, като в този период от време отборът на Левски се сдоби с актив от осем точки при 46:54 след тройка на Христо Захариев. Все пак Амад Рори наказа една грешка в нападение на играчите в синьо и отбеляза последния кош в четвъртината, за да намали дистанцията на шест при 48:54 преди началото на решителната последна част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период в редовното време започна силно за домакините от Ботевград, които започнаха да топят натрупалата се дистанция от третата четвърт. За това се погрижиха Амад Рори и Крис Минков, които сътвориха минисерия за ботевградчани, след която резултатът стана 52:54 в полза на Левски. Страхотен пробив на Венцислав Петков понамали щетите за "сините", които обаче след това трябваше да понесат тройка от разочаровалия до момента ДиВон Уошингтън, който скъси дефицита на Балкан на само точка при 55:56. Домакините продължаваха да зареждат снаряди от далечна дистанция, като поредният успешен такъв бе изстрелян от Дерик Маркс, който върна преднината в ръцете на своя тим - 58:56 за ботевградчани след три минути игра в последния период.

Веднага след това Маркс демонстрира силна игра и в дефанзивен план, успявайки да спре Джош Паркър на периметъра и да му изкара нарушение, което всъщност бе четвърто отборно за състава на Левски. След преглеждане на видеоповторение фаулът на Паркър бе превърнат в неспортсменски, като по този начин Маркс бе изпратен на наказателната линия, откъдето бе точен на два пъти за 60:56. Зейн Ноулс даде глътка въздух на шампионите с петия си успешен опит от игра, намалявайки разликата на две при 60:58. Балкан обаче се сдоби с нова четириточкова преднина при 62:58, като след това домакините пропуснаха чудесни възможности да вдигнат допълнително разликата, тъй като Амад Рори и Димитър Димитров не успяха да реализират от далечно разстояние.

Пропуските на домакините бяха наказани от Джош Паркър, който се възползва от неспортсменско нарушение на Амад Рори, за да вкара два наказателни удара, а след това наниза и от средно разстояние, за да изравни резултата при 62:62. Йордан Минчев предизвика нов пълен обрат в мача, но веднага след това Крисчън Джоунс и ДиВон Уошингтън върнаха преднината в актива на Балкан при 66:64 с 3:42 минути до края на редовното време. Марио Литъл не успя да върне паритета на таблото, тъй като направи крачки, а след това Крисчън Джоунс увеличи преднината на "зелените" след два успешни наказателни изстрела заради фаул на Чавдар Костов при овладяването на борбата - 68:64 с оставащи 3 минути до края на мача.

Литъл отново не можа да покаже на какво е способен в офанзивен план, след което Балкан също не успя да материализира своето нападение, като по този начин двата тима влязоха в последните две минути игра от редовното време при 68:64. Чудесна пресечка на Крис Минков завърши с кош за домакините, които вече разполагаха с преднина от шест точки при 70:64 с оставащи 1:35 на часовника. Отборът на Левски нанесе мигновен отговор със страхотен пробив на Джош Паркър, който върна надеждите на гостите при 70:66 с оставащи 1:19 на таблото. Ботевградчани успяха да удължат максимално нападението си, след като Димитър Димитров взе борба в нападение, като точките им от втори шанс дойдоха благодарение на Крисчън Джоунс, който промуши топката през мрежичката за 72:66 със само 38 секунди на таблото.

Тимът на Левски обаче успя да нанесе минисерия от четири поредни точки в следващите секунди, чрез която се доближиха на само две разлика от своя съперник - 72:70 при 10 секунди на таблото. Марио Литъл извърши бърз фаул срещу Амад Рори, като гардът на Балкан не сбърка нито веднъж от наказателната линия, за да доближи "зелените" към победата при 74:70 с оставащи 8.8 секунди от редовното време. Чавдар Костов обаче върна двете точки с мълниеносен пробив към коша, след което пък Крис Минков се отправи към наказателната линия. Стрелецът последва примера на своя съотборник и също не пропусна от линията, за да донесе победата на Балкан - 76:72 и 2-0 аванс за ботевградчани.

Всички играчи в титулярната петица на Балкан завършиха с двуцифрен точков актив. Най-резултатен бе Крис Минков с 19 точки и 5 борби при 6/7 стрелба от игра. Крисчън Джоунс добави 16 точки и 9 борби, Дерик Маркс наниза 13 точки, Амад Рори допринесе с 11 точки и 8 асистенции, а капитанът Димитър Димитров реализира 10 точки на сметката си.

Зейн Ноулс бе перфектен от резервната скамейка на Левски със 17 точки и 5 борби при 6/6 стрелба от полето. Чавдар Костов прибави още 14 точки и 5 борби, докато Джош Паркър отбеляза още 11 точки за "сините".

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Амад Рори 11, Дерик Маркс 13, Крис Минков 19, Димитър Димитров 10, Крисчън Джоунс 16 (ДиВон Уошингтън 7, Николай Грозев, Илиян Пищиков, Денислав Вутев)

ЛЕВСКИ: Джош Паркър 11, Чавдар Костов 14, Марио Литъл 9, Цветомир Чернокожев 2, Ивица Радич 1 (Зейн Ноулс 17, Николай Михайлов 7, Йордан Минчев 6, Христо Захариев 3, Венцислав Петков 2, Асен Великов)

Снимки: Стоян Христов