Тотнъм с нови надежди, Кейн и Сон повалиха Арсенал

Тотнъм запази надежди за четвъртото място във Висшата лига и класиране в Шампионската лига след убедителна победа с 3:0 над Арсенал в дербито на Северен Лондон. Хари Кейн откри резултата от дузпа в 22-ата минута. Роб Холдинг получи червен картон в 33-ата минута, а малко по-късно Кейн отбеляза втория си гол в мача. Хюн-Мин Сон довърши гостите с попадение в началото на второто полувреме.

Успехът доближи Тотнъм на точка от четвъртия Арсенал два кръга преди края. "Артилеристите" обаче все още са в добра позиция да завършат четвърти. Ако спечелят последните си два мача, те ще се класират за Шампионската лига, а оставащите им двубои са гостуване на Нюкасъл, който си гарантира оставането в елита, и домакинство срещу борещия се да не изпадане Евертън.

Играчите на Антонио Конте пък приемат Бърнли и гостуват на изпадналия вече Норич в оставащите два мача от сезона.

При страхотна атмосфера двата отбора започнаха на много високо темпо. "Артилеристите" изглеждаха по-спокойни, а напрежението сякаш се бе отразило повече на играчите на домакините, които бяха затруднени от пресата на съперника. Тотнъм постепенно започна да играе по-организирано, но в началото грешките преобладаваха.

Ситуацията се промени, когато след центриране в наказателното поле Седрик Соареш избута Сон и съдията отсъди дузпа. Решението бе оспорвано от играчите на Арсенал, но това не промени нищо и Хари Кейн откри резултата от бялата точка.

Попадението даде по-голяма увереност на "шпорите" и те доминираха в следващия период от срещата. В 28-ата минута Кейн мина покрай Габриел на границата на наказателното поле и опита да стреля, на Томиясу блестящо блокира изстрела му. Малко по-късно ситуацията се усложни за Арсенал, тъй като Роб Холдинг получи втори жълт картон и бе изгонен. Бранителят спря устрема на Сон с лакът и трябваше да напусне терена.

На Арсенал му трябваше време, за да се въстанови от шока на това развитие, но бе наказан отново. Артета реши да не прави промени и вкарва централен защитник, което се отрази. След ъглов удар Бентакур отклони топката и тя стигна до Кейн на далечната греда, а нападателят с летящ плонж я насочи към опразнената врата.

Тотнъм натискаше, като можеше да се възползва от действията на обърканата защита на съперника. Емерсон Роял обаче стреля над вратата от добра позиция. Малко преди почивката Мартинели отправи хубав удар към другата врата, но Лорис се справи и изби.

Артета не вкара централен защитник за второто полувреме и да разчита на Джака на тази позиция. Решението му имаше последствия и две минути след почивката Хюн-Мин Сон направи резултата 3:0. Кейн получи топката в наказателното поле. Отбраната успя по някакъв начин да го спре, но кълбото отиде в Сон, който с прецизен удар я прати в мрежата.

Секунди по-късно грешка на Джака можеше да доведе до ново попадение, но Кулушевски не успя да се възползва. В предни позиции Арсенал изглеждаше малко по-добре. Пробив на Мартинели завърши с подаване към Сака, но неговият удар бе блокиран.

Тотнъм имаше тотален контрол и спокойно чакаше края на мача, като от време на време създаваше и по някое положение. Удар с глава на Емерсон Роял бе отлично отразен от Рамсдейл. След това вратарят се справи и с изстрел на Кейн от дистанция. Малко по-късно Сон стреля над вратата.

Крайният победител бе ясен доста преди последния съдийски сигнал и двамата треньори започнаха със смените. Конте реши да даде почивка на Сон и Кулушевски. Южнокореецът, който е втори при голмайсторите във Висшата лига и само един гол го дели от лидера Мохамед Салах, не прие добре излизането си от терена и показа раздразнението си.

ТОТНЪМ - АРСЕНАЛ 3:0
1:0 - Кейн (22-д)
2:0 - Кейн (37)
3:0 - Сон (47)

Снимки: Gettyimages