БУБА и Тунджа ще спорят за титлата на ДП за юноши до 19 години

БУБА Баскетбол и Тунджа ще спорят за титлата на Държавното първенство по баскетбол за юноши до 19 години в Ямбол. Днес двата тима спечелиха полуфиналите съответно срещу Академик Пловдив и Балкан в много оспорвани двубои в зала "Диана".

БУБА Баскетбол стигна до защита на титлата си от миналия сезон, след като победи Академик Пловдив със 72:67. Двубоят беше много равностоен, като столичани имаха крехко предимство на почивката. Смяната на водачеството продължи и през второто полувреме, като едва по-малко от минута софиянци поведоха с 4 точки, а макар че играчите на Йордан Иванов успяха да наваксат 3 точки, до края не успяха да направят нов обрат. Владимир Маринов беше най-резултатен за успеха с 21 точки. Христо Тодоров реализира 19, с 18 завърши Никола Кольов. Академик Пловдив отново използва лидерите си максимално и Кръстомир Михов, Йоанис Киркилис и Марио Боянов играха без смяна, а Стилян Батинков бе на терена почти цял мач. Боянов завърши с 20 точки, Кикрилис добави 16 Дабъл-дабъл записаха Михов (14 точки и 15 борби) и Батинков (10 точки и 20 борби).

Домакинът Тунджа имаше трудни моменти срещу Балкан, но спечели с 84:76. Момчетата, водени от Стойо Чолаков, успяха да нанесат своя удар в третата част, спечелена с 16:9. Финалният щурм на Балкан се оказа недостатъчен за обрат. Георги Герганов беше познатият лидер на домакините, като завърши с 25 точки. 20 добави Андон Вачев, Михаил Комбаков завърши с 19, а Йоан Христов с 14. В мача не игра Николай Нинов. С 18 борби, 11 от които в нападение, пък се отличи Петър Петров. Ботевградчани бяха без Илиян Пищиков. В негово отсъствие Михаил Гавазов игра без смяна и завърши с 23 точки. Капитанът Александър Гавалюгов добави 17, колкото имаше и Кристиян Челенков, а Веселин Христов - 16.

Финалът ще бъде повторение на мача от първия ден в турнира, а тогава в група Б Тунджа победи БУБА Баскетбол с 84:72. Черно море Тича и ЦСКА ще играят за петото място в първенството.

ЦСКА спечели дербито с Левски с 83:77 след много резултатна последна четвърт, спечелена от възпитаниците на Христо Ценов с 30:25. Александър Александров беше лидер на "червените", като спечели и 10 борби, с 19 точки и 7 борби е Владимир Нанкински. Виктор Гергов записа 18 точки и 15 борби, а 11 точки добави Мартин Русев. За Левски Момчил Кадиев реализира 27 точки, 25 добави Красимир Петров, а с 10 и 13 борби се отличи Теодор Николков. Черно море Тича постигна убедителна победа срещу Рилски спортист с 88:69. Двубоят започна много оспорвано, но през втората четвърт "моряците" се откъснаха с над 20 точки разлика и нямаха проблем да задържат преднината си до последно. В основата на успеха беше Иван Спиров с 42 точки и 16 борби. С 11 точки се отличи Ростислав Караиванов. Отново лидер на Рилски спортист беше Христо Бъчков, завършил с 26 точки и 13 борби. Кристиян Русинов вкара 11 точки.