Барселона се утвърди на второто място в Ла Лига

Отборът на Барселона се утвърди на второто място в Ла Лига след успех с 3:1 над Селта в двубой от 36-ия кръг на Ла Лига. С успеха каталунците събраха 72 точки и се откъснаха на 7 пред третия Севиля, който е с мач по-малко.

Първият гол за каталунците наниза Мемфис Депай в 30-ата минута. В 41-ата Пиер-Емерик Обамеянг удвои. Малко след почивката габонецът оформи дубъла си след асистенция на Усман Дембеле. В ответната атака Яго Аспас намали, а резултатът се запази до края.

Барса бе в серия от две поредни победи, като в последния кръг надви Бетис като гост с 2:1. Селта също постигна успех в предишния си мач - 4:0 над Алавес.

Треньорът на домакините Чави Ернандес бе заложил на максимално офанзивен състав, като от първата минута започнаха четирима нападатели - Мемфис Дебай, Феран Торес, Усман Дембеле и Пиер-Емерик Обамеянг.

Двубоят започна с много активна игра. В третата минута Жорди Алба фаулира грубо Яго Аспас в средата на терена, но беше пощаден от рефера Мигел Ортис и не получи жълт картон. В 9-ата минута Мемфис Депай прати топката в наказателното поле, но стражът на Селта Матиас Дитуро излезе и предотврати опасността.

Две минути по-късно се стигна до първата по-сериозна опасност в мача. Яго Аспас нахлу отдясно и прати топката във вратарското поле, Тер Стеген се размина с нея, но Тиаго Галярдо не успя да я достигне и пропусна отличен шанс. Само три минути по-късно пред гостите от Виго се откри втора възможност. Роналд Араухо сбърка с подаване назад, Аспас овладя топката и излезе очи в очи със Тер Стеген, преди да бъде повален от Араухо. Впоследствие се оказа, че нападателят на Селта е преиграл в ситуацията с намерението да получи дузпа.

В 18-ата минута Дани Алвеш задържа в наказателното поле Франко Серви, който претендира за дузпа, но такава не беше отсъдена.

Така се стигна до 30-ата минута, когато Усман Дембеле проби отдясно, прати топката в наказателното поле, къде тя попадна у непокрития Мемфис Депай и нидерландецът не сбърка за 1:0.

Играчите на Селта се опитаха да върнат попадението, но вместо топва получиха втори гол във вратата си. Това се случи в 41-ата минута. Мемфис Депай центрира от левия фланг в центъра на наказателното поле. Топката отскочи от Феран Торес и Обамеянг не пропусна да огорчи гостите.

Две минути по-късно Дембеле отново показа огромната си класа, като преодоля двама от Селта, нахлу в наказателното поле, но Нестор Араухо успя да изчисти топката. Така резултатът се запази до края на полувремето.

След паузата Барселона много бързо стигна до трети гол. В основата му отново беше Усман Дембеле. Той успешно нахлу отдясно на наказателното поле, пусна паралелен пас към Обамеянг и габонецът с едно докосване прати топката в мрежата.

Авансът от три чисти гола за Барселона не се запази дълго, тъй като Яго Аспас върна едно попадение за Селта в 50-ата минута. Седем минути по-късно Селта остана с човек по-малко, след като влезлият като резерва Жейсон Мурийо получи директен червен картон за нарушение срещу Депай на границата на наказателното поле.

В 64-ата минута се стигна до тревожна ситуация на терена. Роналд Араухо се сблъска глава в глава с Гави и изпадна в безсъзнание. Той падна неподвижен на терена, наложи се влизане на линейка на терена, а мястото му зае Клеман Лангле.

Играта продължи след известна пауза поради проблеми с медицинското оборудване. В 77-ата минута Барселона стигна до четвърти гол чрез Рики Пуч, но попадението му беше отменено поради засада.

Заради инцидента с Араухо двубоят беше удължен с 11 добавени минути. В тях Ансу Фати пропусна да отбележи за Барселона след подаване с пета на Де Йонг.

В 99-ата минута Ансу Фати имаше претенции за дузпа, но след преглед чрез ВАР такава не беше отсъдена. Така Барселона записа нови три точки към актива си и се утвърди на втората позиция, докато Селта остана в средата на таблицата.

Барселона - Селта 3:1
1:0 - Депай 30
2:0 - Обамеянг 41
3:0 - Обамеянг 48
3:1 - Аспас 50

Барселона: Тер Стеген, Алвеш, Араухо, Гарсия, Алба, Де Йонг, Гави, Дембеле, Депай, Торес, Обамеянг.

Селта: Дитуро, Васкес, Айду, Араухо, Галан, Белтран, Мендес, Суарес, Серви, Галярдо, Аспас.