Ливърпул показа характер срещу Астън Вила на Стивън Джерард и е плътно до Манчестър Сити

Ливърпул направи обрат в резултата и успя да се наложи с 2:1 над Астън Вила като гост в отложен мач от 33-ия кръг на Премиър лийг. Дъглас Луис даде аванс на Вила в резултата с гол в третата минута. Още в шестата минута Жоел Матип изравни, а в 65-ата Садио Мане реализира победното попадение за мърсисайдци. Германският мениджър на гостите Юрген Клоп се изправи тази вечер срещу легендата на Ливърпул Стивън Джерард, който води бирмингамци. Двамата не се засякоха на "Анфийлд". Макар и не по най-гладкия начин, воденият от далеч по-опитния специалист тим на Ливърпул стигна до победата и се изравни по точки на върха в класирането с шампиона Манчестър Сити. Двата тима са с по 86 точки, като "гражданите" са с по-добра голова разлика и мач по-малко, така че шесткратният клубен шампион на Европа трябва да се надява на поне едно поражение на своя противник до края на сезона, при това колкото е възможно по-изразително.

Вила е на 11-о място в класирането с 43 точки и на практика може да се каже, че няма важни цели, към които да се стреми до края на сезона. Трябва да се отбележи, че бирмингамци влязоха в мача в серия от две поредни шампионатни победи - 2:0 срещу Норич и 3:1 срещу Бърнли. Ливърпул пък направи 1:1 с Тотнъм на "Анфийлд" в предишния си мач, който бе в събота вечерта.

Оли Уоткинс бе един от играчите в атаката на Вила, а бившите футболисти на Ливърпул Дани Ингс и Филипе Коутиньо бяха другите двама в предни позиции за водения от Стиви Джи отбор.

В стартовия състав на Ливърпул пък бяха гръцкият ляв бек Константинос Цимикас и халфът Къртис Джоунс. Жоел Матип бе предпочетен тази вечер пред Ибрахима Конате от Клоп за партньор на Вирджил ван Дайк в центъра на защитата. Луис Диас отново бе титуляр, а в атака действаха още Садио Мане и Диого Жота. Почивка бе получил Мохамед Салах, а на скамейката на резервите започнаха още Тиаго Алкантара, Джордан Хендерсън и възстановеният от травма Роберто Фирмино. Андрю Робъртсън бе получил пълна почивка и дори не фигурираше в разширения състав.

Вила започна вихрено и още в третата минута Алисон Бекер трябваше да прави спасяване след опасен удар на Оли Уоткинс. Секунди по-късно бразилският страж бе безпомощен. Той парира удар с глава на Дъглас Луис, но след това бразилският халф на бирмингамци направи безпроблемна добавка с крак и опъна мрежата зад своя сънародник.

Тук трябва да се отбележи, че Уоткинс бе в положение на засада преди да овладее топката и да се стигне до удара му, което не бе отчетено от съдиите.

Радостта на домакините обаче беше твърде кратка. В шестата минута се получи разбъркване в наказателното поле на Вила след центриране от фал, топката достигна до намиращия се пред противниковата врата Жоел Матип и защитникът я отклони в мрежата. Първоначално останаха съмнения за нарушение в атака на Диого Жота, но попадението бързо бе признато за редовно.

В 11-тата минута Мати Каш центрира опасно отдясно и атаката на Вила завърши с удар на Люка Дин, но изпълнението на френския ляв бек бе много лошо, а в тази ситуация сякаш и съотборникът му Оли Уоткинс по-скоро му попречи. В 19-тата минута пък Садио Мане бе съвсем близо до гол с глава, при който стражът Емилиано Мартинес само изгледа топката. За негова радост кълбото мина на сантиметри встрани от целта.

В 21-вата минута Алисон допусна груба грешка, която едва не се оказа с фатални последствия. Фабиньо върна топката към своя сънародник, но Алисон реши отново да подава на бразилския халф. Оли Уоткинс пресече паса, но не успя да овладее топката, която все пак се върна при Алисон и Ливърпул оцеля в тази ситуация.

Дани Ингс пък бе близо да накаже с глава бившия си тим в 24-тата минута, но топката мина над вратата.

В 27-мата минута Фабиньо, който изглеждаше поуморен на терена на "Вила Парк", легна на тревата и показа, че не може да продължи мача заради някакъв физически проблем, вероятно разтежение. Бразилецът се изправи на крака, но в 29-тата минута напусна терена, а минута по-късно на негово място влезе в игра капитанът Джордан Хендерсън.

В 32-рата минута Мане изпрати топката в опразнената врата на Вила, но голът бе съвсем правилно отменен заради засада на колумбиеца Луис Диас, който подаде на сенегалеца. Секунди по-късно Коутиньо нанесе опасен, но неточен изстрел към вратата на Алисон.

Гвинейският халф на Ливърпул Наби Кейта направи най-големия пропуск от началото на мача в 34-тата минута. Кейта се намираше до точката за изпълнение на дузпа и се бе измъкнал от отбраната на домакините след чудесен пас на Трент Александър-Арнолд отдясно, но Кейта не уцели топката и дори не нанесе удар.

В 43-тата минута Къртис Джоунс открадна топката в половината на домакините и бързо отправи хубав удар извън наказателното поле към вратата на бирмингамци, но Мартинес не бе твърде затруднен.

Три минути след почивката Александър-Арнолд изпълни нелошо пряк свободен удар, но разстоянието до вратата на Вила бе доста сериозно и топката излезе в аут. Домакините отговориха с индивидуална акция на Коутиньо, който влезе в наказателното поле, но накрая топката му избяга. Малко след това Цимикас с решаващо действие в защита попречи на намиращия се опасно близо до вратата на Алисон Оли Уоткинс да стреля. В 57-мата минута пък Александър-Арнолд получи нов шанс да обстрелва от фал вратата на Мартинес, при това от малко по-добра позиция, но шутът на десния бек отново бе неточен.

Стигна се до 65-ата минута, когато играчите на Клоп успяха да накажат грешка в средата на терена на своя съперник. След отлично проведена контраатака на Ливърпул Луис Диас отляво центрира много добре с десния крак към Мане, а сенегалецът успя да насочи топката с глава по майсторски начин в долния ляв ъгъл на Мартинес - 1:2.

В следващите няколко минути Ингс на два пъти застраши вратата на Ливърпул, но в първия случай бе отсъдена засада, а при втората възможност той изскочи сам срещу Алисон, но не успя да преодолее стража на бившия си тим.

В 72-рата минута току-що появилият се в игра на мястото на Диас египетски нападател Мохамед Салах внесе смут в отбраната на домакините, но до гол не се стигна. Гостите търсеха активно трети гол, но липсваше завършващия удар, като в една от ситуациите Салах не успя да стреля добре от много изгодна позиция фронтално срещу вратата на Мартинес.

В 83-тата минута Наби Кейта пробва шут от далечно разстояние, но топката профуча встрани от целта, а секунди по-късно Алисон направи възлово спасяване след удар на Ингс. Две минути след това Дани Ингс получи извеждащ пас и с хубав диагонален удар най-сетне преодоля Алисон. Кълбото се оплете в мрежата, но бе отсъдена засада, каквато действително имаше и голът бе анулиран. В минутите до края гостите удържаха удобния за тях резултат и интригата в борбата за първото място в Англия остава.

Снимки: Getty Images