Балкан си осигури ново дерби с Левски след епичен финал на серията с Академик

Отборът на Балкан е последният полуфиналист в плейофите на НБЛ през настоящия сезон. Възпитаниците на старши треньора Небойша Видич победиха Академик Пловдив с 61:55 (19:11, 12:18, 10:12, 20:14) в решителния мач №3 в "Арена Ботевград" и по този начин елиминираха своя съперник след успех в общия резултат с 2-1 победи. Така ботевградчани продължават напред в заключителната фаза от сезона, като на полуфиналите ще се изправят срещу действащия шампион на България Левски. Другата серия противопоставя отборите на Рилски спортист и Спартак Плевен.

Сезонът за Академик пък приключва тук, като пловдивчани не бяха далеч от това отново да смълчат публиката на домакините така, както се случи и миналата година, когато тимът на Йордан Янков взе бронзовите медали под носа на "зелените". Този път обаче ботевградчани показаха повече воля и характер за победата и след серия от 9:2 за край на редовното време успяха да изтръгнат победата и класирането си напред.

Чисто баскетболно двубоят не предложи никак качествена и зрелищна игра в офанзивен план, като по-скоро защитата и здравите сблъсъци по терена бяха акцент в срещата. Двата тима нямаха почти никакъв успех при стрелбата от далечно разстояние, като Балкан стреля 4/25 от тройката, докато Академик бе едва 3/28. По ирония на съдбата обаче именно изстрелите за три точки донесоха победата на "зелените", след като първо Дерик Маркс направи резултата 55:53, а след това Крис Минков сложи точка на спора за 58:53.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Началото на гонитбата в сблъсъка бе поставено от страхотна комбинация между Николай Титков и Васил Бачев, завършила с кош след успешна пресечка на българския национал за 0:2 в полза на Академик. Балкан не успя да се разпише в първите си две нападения в мача, но все пак успя да го стори в третото, след като Крисчън Джоунс се пребори за отиване до наказателната линия, откъдето не сбърка на два пъти за 2:2.

И двата отбора обаче не бяха особено сполучливи при стрелбата си в откриващите фрагменти от срещата, като в следващите две минути бяха отбелязани по още две точки от двете страни - 4:4. Джоунс пък продължаваше да се настанява все по-комфортно в подкошието на пловдивчани, като именно той донесе първата преднина в мача на "зелените" при 8:4, отбелязвайки всичките осем точки на отбора си до момента. Тъкмо влезлият от резервната скамейка ДиВон Уошингтън прекъсна серията на своя съотборник и също се настани в реализаторската листа, за да изведе Балкан напред с шест точки при 10:4.

Нападенията на Академик обаче се превръщаха във все по-трудни, като защитата на Балкан не даваше никакви лесни кошове на своя съперник. Изцяло индивидуални изяви на Николай Николов и Дейшон Найт донесоха следващите четири точки на пловдивчани, които обаче отстъпваха с 15:8 на влизане в последните две минути игра от първата четвърт. В тях разликата се покачи с още една точка в полза на домакините, след като Димитър Димитров и Денислав Вутев оформиха крайното 19:11 след една част игра в Ботевград.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Академик започна втората четвърт с нелошо темпо, като резервните състезатели на пловдивчани Томислав Минков и Дейшон Найт се погрижиха да скъсят дефицита на своя тим до пет точки. Наказателната акция от страна на пейката на гостите бе продължена от точна стрелба на латвиеца Робертс Фрейманис, който наниза първата си тройка в мача, за да направи резултата 20:18 след около две минути игра във втория период. Момчетата на Йордан Янков пропуснаха няколко възможности да върнат паритета на таблото, като за капак отборът на Академик натрупа четири отборни нарушения за едва четири минути игра в периода.

Въпреки това резултатът отново бе изравнен, след като Дейшон Найт наниза стрелба от средно разстояние за 22:22. Ботевградчани пък загубиха всякаква инерция в офанзивен план, а грешките и пропуските им бяха допълнително наказани от Васил Бачев, който прелетя към коша и вкара кош и фаул, за да предизвика смяна на водачеството при 22:25. Плеймейкърът на Балкан Амад Рори пое отговорността в следващите минути, измъквайки "зелените" от дупката с пет поредни точки, за да възстанови равенството при 27:27.

Крисчън Джоунс също напомни за избухването си от началото на мача, преди Дейшон Найт да продължи рецитала си за 29:29. Изпълнението на първото полувреме пък дойде в точно на влизане в последната минута от първото полувреме, когато Амад Рори открадна една топка и я заби през връхлитащия зад него Николай Николов, за да може Балкан отново да се сдобие с двуточков аванс при 31:29. Двата отбора не успяха да отбележат повече точки до края на първото полувреме, като ботевградчани пропуснаха две поредни тройки, докато от другата страна Академик пропиля една нападение заради грешка и още едно заради пропуск на Николов от далечно разстояние - 31:29.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Изпуснатите стрелби отново "заваляха" под подкрива на зала "Арена Ботевград". Двата тима не успяха да отбележат в нито една от първите си три атаки за второто полувреме, като сушата без кош бе прекъсната от чудесен пробив на Николай Титков за 31:31. Ботевградчани продължаваха да трупат неточности на своята сметка, докато от другата страна минисерията на Академик се покачи на 0:5, след като Николай Николов наниза кош плюс нарушение за 31:34 в полза на гостите. Димитър Димитров възстанови едноточковата разлика между двата отбора с един успешен наказателен удар, след което двата тима продължаваха да "редят тухли" от далечна дистанция.

Комбинация между Амад Рори и Крисчън Джоунс донесе ново водачество в актива на Балкан при 35:34. Така до средата на третата четвърт двата отбора бяха изстреляли общо 31 тройки, като вкараните бяха едва 3. Въпреки че нямаше кош от игра, Тони Гуджино успя да си спечели отиване до наказателната линия и да реализира на два пъти, за да вдигне преднината на пловдивчани отново на три при 35:38. Поредната доза пропуски от далечно разстояние на домакините позволиха на Васил Бачев да се изстреля към коша на "зелените", за да добави още две точки към актива на Академик при 35:40. Все пак отборът на Балкан успя да се завърне на точка дефицит от Академик след успешна добавка на Крисчън Джоунс.

Капитанът на домакините Димитър Димитров обаче получи контузия в глезена в тази ситуация и трябваше да бъде принудително заменен - 39:40 с оставащи около две минути до края на третата четвърт. Ботевградчани успяха да възстановят равенството в резултата след брилянтна борбеност от младия Илиян Пищиков, който си взе борбата след пропуск от тройката и завърши необезпокояван под коша за 41:41 преди началото на финалната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Пищиков отново бе човекът, който бе готов да се хвърли със зъби и нокти за победата на Балкан. Младият талант на ботевградчани стана автор на първите две точки в последната четвърт, след като си проправи път към наказателната линия, откъдето наниза два фаула за 43:41. Академик нямаше нито една точка в периода в рамките на почти две минути и половина, докато от другата страна Дерик Маркс се събуди с кош и фаул, за да тласне "зелените" напред при 46:41. Най-сетне обаче се намери играч, който да отбележи тройка в двубоя, като неговото име беше Тони Гуджино. Американецът наниза ключова стрелба зад дъгата, за да намали изоставането на пловдивчани на две точки при 46:44.

Отборът на Балкан получи шанса да вдигне преднината си след неспортсменско нарушение на Николай Николов, след което Крисчън Джоунс реализира двата си фаула, а в последвалото притежание завърналият се на терена Димитър Димитров отбеляза под коша, за да могат ботевградчани да поведат с 50:44 при оставащи 5 минути до края на редовното време. Стрелбата от тройката отново влезе в употреба на гостите от Пловдив, които скъсиха разликата на три точки след перфектен изстрел на Дейшон Найт за 50:47.

Неприятен пропуск под коша на Илиян Пищиков позволи на Академик да разгърне своята атака, като отново индивидуалните изяви на Дейшон Найт матираха защитата на домакините - 50:49 с оставащи 180 секунди до финалната сирена. След таймаута на ботевградчани Амад Рори се погрижи да отвърне с нов блестящ пробив към коша, връщайки триточковия аванс на своите на таблото при 52:49.

Академик обаче не се предаде и след като Тони Гуджино овладя борба в нападение плеймейкърът на гостите Николай Титков също наниза две точки с ефектно пробиване към коша, като резултатът бе 52:51 при оставащи 2 минути до края на редовното време. Центърът на Балкан Крисчън Джоунс пропусна два поредни наказателни изстрела, което позволи на Академик да има нападение. То бе материализирано чрез хубав флоутър на Васил Бачев, който позволи на пловдивчани да се сдобият с точка преднина при 52:53.

От другата страна обаче незабележимият до този момент гард Дерик Маркс наниза първата си тройка в мача, като по този начин ботевградчани се сдобиха с преднина от две точки при 55:53. Последва страхотна защита на Димитър Димитров срещу Васил Бачев, като вторият направи крачки и така Академик загуби ключовото си нападение. На часовника оставаха 42 секунди, а въпреки лошата успеваемост, Крис Минков не се поколеба да изстреля снаряд от далечно разстояние, който бе изпратен точно в мрежичката - 58:53 в полза на Балкан при 25 секунди оставащо игрово време. Това бе решителният удар в мача, тъй като след него Академик не можа да стори чудо - краен резултат 61:53.

Крисчън Джоунс бе най-резултатен за победата на Балкан с дабъл-дабъл от 17 точки и 10 борби. Дерик Маркс пък бе другият състезател в редиците на домакините, който успя да прескочи двуцифрения актив - 10 точки.

Дейшон Найт наниза 15 точки при 7/20 стрелба от игра, докато Васил Бачев се разписа с 11 точки за гостите от Академик.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Амад Рори 9, Дерик Маркс 10, Крис Минков 8, Димитър Димитров 8, Крисчън Джоунс 17 (Илиян Пищиков 5, ДиВон Уошингтън 2, Денислав Вутев 2)

АКАДЕМИК: Николай Титков 5, Васил Бачев 11, Николай Николов 9, Антъни Гуджино 5, Ник Фулард 2 (Дейшон Найт 15, Робертс Фрейманис 6, Томислав Минков 2, Адриян Секулов)

Снимки: Балкан