Реал отново го направи! Пореден феноменален обрат прати "Краля" на финал срещу Ливърпул

Реал Мадрид изигра поредния си магически мач в тазгодишното издание на Шампионската лига. Тимът на Карло Анчелоти губеше с 0:1 от Манчестър Сити на "Сантиаго Бернабеу" до 90-ата минута, но с два късни гола на Родриго (90', 91') в добавеното време направи знаменит обрат и вкара мача в продължения. В първото от тях Карим Бензема реализира дузпа, с която прати Реал на финал срещу Ливърпул. Двата отбора спориха за трофея и през 2018 година, когато "белите" спечелиха с 3:1 в Киев. Манчестър Сити пък пропусна да се класира на финал в Шампионската лига за втори пореден сезон. След като изигра много силен двубой преди седмица на "Етихад" и победи с 4:3, днес тимът на Джосеп Гуардиола контролираше ситуацията и изглеждаше стабилно на "Бернабеу" през по-голямата част от двубоя. Рияд Марез даде аванс на гостите в 73-тата минута, а Тибо Куртоа направи още няколко много важни спасявания. Реал пък нямаше точен удар до 89-ата минута. Английският шампион обаче не издържа в заключителните минути и сега ще може да фокусира всичките си сили върху битката за титлата в Премиър лийг. Сезонът на кралския клуб в Шампионската лига пък е истински трилър, след като отборът на Карло Анчелоти успяваше по фантастичен начин да се измъква и срещу Пари Сен Жермен, и в реванша с Челси, и тази вечер срещу Манчестър Сити.

Анчелоти бе направил цели осем промени в сравнение с мача с Еспаньол, в който Реал си осигури шампионската титла. Тогава обаче италианецът бе заложил на доста резерви. Тибо Куртоа, Каземиро и Лука Модрич бяха единствените, които запазиха местата си. Дейвид Алаба, който лекува контузия, очаквано не започна, но пък бе включен в групата. Начо беше партньор на Милитао в центъра на защитата. Федерико Валверде пък бе предпочетен пред Родриго отдясно на атаката.

Джосеп Гуардиола предприе четири корекции от срещата с Лийдс. Кайл Уокър бе възстановен и започна отдясно на отбраната на "гражданите". Кансело, който изтърпя наказание в първия мач, застана отляво. Кевин Де Бройне, Бернардо Силва и Рияд Марез, които получиха почивка през уикенда, се завърнаха.

Двубоят започна динамично, но и доста нервно. Двата отбора веднага се хвърлиха в атаки. В осмата минута Каземиро фаулира Де Бройне в гръб, което доведе до напрежение между играчите. Модрич и Лапорт се сбутаха и в в един момент бранителят на Сити се хвърли на терена, държейки лицето си. В крайна сметка главният рефер Даниеле Орсато показа и на двамата жълти картони, но не и на Каземиро, който заслужаваше такъв.

48 Реал Мадрид - Манчестър Сити, реванш от полуфиналите на ШЛ (04.05.2022)

В 12-ата минута Бензема стреля над вратата, а в 18-французинът намери много добре Винисиус, който овладя на гърди, след което стреля мощно от ждроб, но от 16-17 метра прати топката високо над напречната греда. Манчестър Сити отговори с още по-чиста възможност в 20-ата минута, когато Де Бройне прехвърли с хитро подаване Милитао и намери Бернардо в наказателното поле. Португалецът стреля до близката греда, но Куртоа изби уверено.

В 23-тата минута Жезус стреля от 20-ина метра, но топката профуча встрани.

Двубоят вървеше равностойно, но все пак атаките на гостите изглеждаха по-опасни. В 40-ата минута Куртоа за втори път трябваше да прави важно спасяване, след като изби коварен удар от воле на Фоудън. Реал опитваше да атакува предимно отляво заради активността на Винисиус, но пък Кайл Уокър се справяше доста добре в защита. Валверде обаче бе доста пасивен. В крайна сметка домакините завършиха полувремето без точен удар.

Секунди след подновяването на играта Реал създаде чиста възможност. Модрич намери Карвахал, който излезе зад гърба на Кансело и центрира много добре към далечната греда, където бе непокритият Винисиус. Бразилецът обаче не успя да намери опразнения ъгъл, стреляйки встрани. Страничният рефер вдигна флага си за засада, макар че от повторенията не се видя ясно, че има такава, така че ВАР можеше и да отмени неговото решение, ако Винисиус бе точен.

Реал продължи да играе доста по-добре в началото на второто полувреме. В 52-рата минута в отбраната на Сити се появи напрежение, след като Едерсон изпусна топката, която отскочи след един блокиран изстрел на Модрич. Уокър обаче отново предотврати опасността.

В 68-ата минута Анчелоти включи в игра Родриго, който замени Тони Кроос. Бразилецът зае обичайното място по десния фланг на атаката, а Валверде влезе в халфовата линия на "белите".

Неприятната новина за Гуардиола бе, че трябваше да се лиши от Уокър в 72-рата минута, защото английският национал не можеше да продължи. Зинченко го замени, а Кансело се премести на десния фланг. Гюндоган пък влезе на мястото на Де Бройне.

Секунди след това именно Гюндоган изнесе топката през центъра, намери Бернардо, който продължи надясно към Марез, който с много силен и остър удар простреля Куртоа.

Сити започна да действа още по-уверено и пропусна да направи аванса си още по-убедителен. Куртоа се намеси два пъти блестящо след удари на Кансело и Грийлиш и лиши гостите от втори гол.

На този фон никой не очакваше това, което се случи в следващите минути. В 90-ата Бензема успя да върне от въздуха успоредно на голлинията едно центриране. Родриго реагира най-бързо и прати отблизо топката във вратата на Едерсон. Само минута след това бразилецът направи пълен обрат. Асенсио леко отклони с глава едно центриране отдясно, след което Родриго също с глава прати топката в ъгъла.

В 93-тата минута Родриго дори беше близо до хеттрик, но Едерсон спаси удара му. Така се стигна до продължения.

Реал започна по-добре първото от тях. Едерсон спаси много опасен удар на Бензема, но в 93-тата минута Диаш фалира французина в наказателното поле. Даниеле Орсато посочи бялата точка, а Бензема стреля хладнокръвно в ъгъла за 3:1.

В самия край на първото продължение Сити беше много близо до това да изравни общия резултат от двата мача, но Куртоа се разтегна максимално и изби с една ръка удар с глава на Фоудън, насочен към долния ъгъл. Фернандиьо опита добавка, но не успя да прати топката във вратата. Опитът за натиск на гостите през второто продължение също не даде резултат. Така Реал се класира на финал за 17-и път.

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago