Планетарният първенец за юноши постави световен рекорд на 100 м под 20 г.

Летният сезон в атлетиката е едва в началото, но младите състезатели вече показаха завидни резултати. Световният шампион на 100 метра за юноши под 20 години от 2021 г. Лециле Тебого от Ботсвана постигна най-силния резултат в историята на 100 метра при юношите под 20 години. Той спечели състезание в Габороне с 9.96 секунди ( 1.9 м/сек).

Бягащият на родна земя 18-годишен спринтьор стана първият атлет от Ботсвана с резултат по 10 секунди на 100 метра. Предишният планетарен рекорд в дисциплината при юношите под 20 години принадлежеше на американеца Трейвън Бромел - 9.97 сек от 2014.

Южноафриканското дуо Бенджамин Ричардсън и Хенрико Бруинтиес се нареди на второ и трето място с 10.08 сек и 10.16 сек.

Сребърната олимпийска медалистка на 200 метра от Токио Кристин Мбома впечатли и в двата спринта. Намибийската тийнейджърка стана първата атлетка под 20 години с резултати под 22 секунди на 200 метра и под 10 секунди на 100 метра в рамките на един ден.

След като спечели на 100 метра с нов национален рекорд и нов рекорд на Африка за девойки под 20 години с 10.97 сек (1.6 м/сек), по-късно Мбома триумфира и на 200 м с 21.87 сек (0.6 м/сек) - най-добър резултат в света за сезона.