Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Виляреал тотално надигра и пропусна да разгроми Байерн

Байерн (Мюнхен) изигра един от най-слабите си мачове през сезона и загуби с 0:1 като гост на Виляреал в първи четвъртфинал от Шампионската лига. Футболистите на Юлиан Нагелсман направиха много грешки и само късметът ги спаси от по-тежко поражение. Единственото попадение в двубоя на "Естадио де ла Серамика" вкара Арно Данжума още в 8-ата минута.

Унай Емери изнесе тактическа лекция на значително по-младия си колега и може да съжалява за пропуските пред вратата на Мануел Нойер. Жерард Морено уцели гредата в началото на второто полувреме, а малко по-късно не успя да се възползва от подарък на Нойер, който му подаде топката и беше прехвърлен от центъра. Резервата Алфонсо Педраса също имаше възможност да вкара от чиста позиция, но прибърза и шутира в аут.

Байерн допусна първа загуба като гост в Шампионската лига от септември 2017 година. Тогава мюнхенският гранд отстъпи на Пари Сен Жермен, който беше воден именно от Емери. Баварците вдигнаха темпото чак в края на двубоя, но не можаха да изравнят и ще трябва да покажат съвсем различно лице на "Алианц Арена", ако не искат да последват съдбата на Ювентус, който беше елиминиран от Виляреал на осминафиналите.

Домакините бяха без контузения Алберто Морено, но Самуел Чуквуезе e здрав и попадна в групата за мача. В предни позиции Емери очаквано заложи на Жерард Морено, Джовани Ло Селсо и Арно Данжума. Играта на Виляреал връзваше Даниел Парехо, а освен него в средата на терена действаха още Франсис Коклен и Етиен Капу. Двойка централни бранители пред Херонимо Рули бяха капитанът Раул Албиол и Пау Торес.

В стартовите 11 на Байерн имаше някои изненади. На вратата бе Мануел Нойер, в защита започнаха Бенжамен Павар, Дайо Упамекано, Люка Ернандес и Алфонсо Дейвис, който се завърна сред титулярите след пауза от три месеца. Пред тях играеха Йошуа Кимих и Джамал Мусиала, а на пейката остана Леон Горетцка. Атаката водеше Левандовски, а зад него беше триото Серж Гнабри, Томас Мюлер и Кингсли Коман. Льорой Сане бе сред резервите, а Корентен Толисо отпадна от сметките заради травма, получена срещу Фрайбург

От самото начало си пролича, че Байерн ще се стреми към по-трайно притежание на топката, а домакините ще разчитат на контраатаки. В 6-ата минута удар на Мусиала беше блокиран, а в 8-ата Виляреал изненадващо поведе с попадение на Данжума. Атаката се разви по десния фланг и премина през Хуан Фойт и Ло Селсо, а Парехо прати топката на пътя на Данжума, който технично я отклони в мрежата.

52 Виляреал - Байерн (Мюнхен) 1:0

Гостите не бяха достатъчно прецизни при разиграването и на няколко пъти сбъркаха елементарни пасове. Ди средата на полувремето Рули нито веднъж не трябваше да се намесва решително. В 23-ата минута Кимих пробва далечен изстрел, но топката излезе в аут. Същото стори и Ернандес малко по-късно.

Въпреки че привидни владееше инициативата, Байерн не създаваше голови положения. Домакините пък на моменти упражняваха дълбока преса и това още повече затрудняваше баварците. В 40-ата минута Коклен центрира и топката описа много странна парабола, като прехвърли Нойер и влезе във вратата. Оказа се обаче, че французинът е бил в засада при паса към него и голът беше отменен.

На почивката Нагелсман не предприе нито една смяна. Неговият отбор притисна съперника и в 49-ата минута Гнабри финтира бранител в жълт, след което отправи удар по диагонала, но топката мина встрани от гредата. Футболистите на Виляреал стриктно следваха тактическия си план и бяха готови да накажат всяка грешка на Байерн. В 53-ата минута силен удар с левия крак на Жерард Морено срещна  страничния стълб.

В 57-ата минута нова скоростна атака на Виляреал беше на път да завърши с втори гол, но Алфонсо Дейвис с шпагат попречи на Жерард Морено да се разпише. В 59-ата появилият се секунди по-рано Алфонсо Педраса също изскочи на добра позиция, но шутира в аут. След час игра Сане и Горетцка влязоха на местата на Гнабри и Мюлер.

В 62-ата минута Нойер направи кошмарна грешка и подари топката на Морено, който без забавяне стреля от центъра и малко не му стигна да вкара знаменит гол. Последва натиск на Байерн и няколко статични положения пред вратата на Рули. В 66-ата минута Алфонсо Дейвис стреля силно от границата на наказателното поле, но право в стража на домакините.

Проблемът за Байерн беше, че твърде често футболистите на Нагелсман губеха топката около центъра и след това не успяваха да догонят противниците си. В 68-ата минута Коман овладя на левия фланг и стреля кам далечния ъгъл, но Рули изби в корнер. Това бе една от малкото опасности пред вратата на Виляреал.

В последните десетина минути Байерн загради домакините. Рули спаси удар на Сане, а не след дълго перфектна контра на Виляреал завърши с огромен пропуск на Педраса. В 88-ата минута Мусиала се озова на добра позиция, но се засуети и топката му беше избита. В добавеното време Коман засече центриране от левия фланг, но Рули отново бе заел перфектна позиция.