Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Едмонд Назарян остана със сребро от Европейското в Будапеща

Едмонд Назарян загуби с 0-5 битката за златния медал в категория до 60 кг на Европейското първенство по борба класически стил в Будапеща. Шампион стана турският представител Керам Кемал, който е сребърен медалист от 2021-ва.

Това бе втори европейски финал при мъжете за Назарян след триумфа му през 2020-а (в по-ниската категория до 57кг), а двукратният олимпийски шампион и негов баща Армен изгледа всичките му изяви в унгарската столица на живо.

Камал взе първата точка в схватката и Назарян беше поставен в партер, като българинът успя да се измъкне с много добра защита - нещо, което демонстрира съзряване, защото преди това му беше “ахилесова пета”.

Турчинът успя да избута съперника си извън очертанията и така спечели още една точка за 2-0 при 3:30 минути оставащи до края. Миг невнимание на Едмонд при опит за “гмуркане” на противника му коства още две точки и съответно още по-голямо изоставане при 2 оставащи минути.

Нова точка за ново избутване направи резултата вече 5-0 и това означаваше, че Назарян се нуждае от “центур”, за да изравни в последните секунди. Това, за съжаление, не се случи и той трябваше да се примири със сребърен медал.

Бронзовите медали в категорията станаха притежание на арменеца Кеворк Гарибян и азера Мурад Мамадов.

Спечеленият медал от Едмонд Назарян е девети за България от шампионата в Будапеща.

Снимки: БФ Борба, Start-Photo.bg