Мбапе над всички при гръмка победа на Франция

Килиан Мбапе се отличи с два гола и асистенция, а Франция разгроми с 5:0 Южна Африка в приятелски двубой, игран в Лил. Звездата на Пари Сен Жермен откри резултата в 23-ата минута, през второто полувреме беше точен още веднъж, а в края подаде на Матео Гендузи за петия гол във вратата на гостите.

За французите това беше седма поредна победа, като серията им започна след отпадането от Швейцария на Евро 2020. Дидие Дешан направи няколко промени в състава в сравнение с двубоя срещу Кот д'Ивоар (2:1). На вратата застана Майк Менян, а в защитата от трима се появи Вилиам Салиба. Дебют от първата минута направи Жонатан Клос.

Още в 6-ата минута "петлите" бяха близо до гол, но Ронуен Уилямс спаси удар на Жиру след центриране на Люка Дин. След четвърт час игра Мбапе напредна отляво и нанесе мощен изстрел, който излезе в аут. Нападателят на домакините се поправи в 23-ата минута. Той овладя топката след дълъг пас на Гризман, справи се с двама бранители и с много прецизен изстрел откри резултата.

Французите играеха с настроение и лесно излизаха на добри позиции. В 33-ата минута Канте открадна топката в средата на терена и постави началото на бърза атака, завършила с гол на Жиру. Подаването отново беше на Гризман. В края на полувремето стражът на Южна Африка спаси опасни удари на Дин и Мбапе.

През втората част доминацията на Франция продължи. Люка Дин сновеше неуморно по левия фланг и в 63-ата минута негов шут срещна гредата. Малко по-късно Мбапе беше повален в наказателното поле и домакините получиха дузпа. Потърпевшият сам застана зад топката и не сбърка - 3:0.

Четвъртия гол вкара Висам Бен Йедер в 82-ата минута. Нападателят на Монако беше намерен непокрит от Пол Погба и прати топката в мрежата. До края остана време и за Гендузи да се разпише. Халфът получи подаване от Мбапе и сложи точка на спора. Малко пореди това южноафриканците бяха останали с 10 човека заради червен картон на Хулисо Мудау.

"Петлите" отправиха общо 27 удара към вратата на гостите и можеха да спечелят дори по-убедително. Следващият мач на тима е на 3 юни срещу Дания в Лигата на нациите.