Резерва зарадва Швеция, чехите са аут

Швеция е на един мач от класиране за Мондиал 2022. Макар и в отсъствието на Златан Ибрахимович, "тре кронур" се справиха в полуфиналния бараж с Чехия. Скандинавците спечелиха с 1:0 след продължения на "Френдс Арена", а в герой се превърна резервата Робин Куайсон. Нападателят влезе като резерва в 61-ата минута, а в началото на второто продължения вкара гола на победата след асистенция на Александър Исак. Съперник на шведите за място на световните финали в Катар ще е Полша. Мачът ще се играе във вторник.

Шведите стигнаха до плейофите, като финишираха втори в група "В" на квалификациите. Те до последно имаха шанс да спечелят директна квота за Мондиала, но загубиха прекия двубой за първото място с Испания. Чехите завършиха трети в група "E", изоставайки от Белгия и Уелс, но получиха право да участват в плейофите благодарение на доброто си представяне в Лигата на нациите.

Домакините бяха без суперзвездата си Ибрахимович, който трябваше да изтърпи наказание. По същата причина не игра и десният бек Емил Крафт. Нямаше го и титулярният ляв бранител Лудвиг Аугустинсон. Така по двата фланга в защита започнаха Маркус Даниелсон и Мартин Олсон, а в центъра си партнираха Йоаким Нилсон и капитанът Виктор Линдельоф. Атаката очаквано поведоха Деян Кулушевски и Александър Исак, а в средата на терена действаха Емил Форшберг, Албин Екдал, Кристофер Олсон и Виктор Клаесон. Сред резервите остана изгряваща звезда на Манчестър Юнайтед Антъни Еланга.

Много повече бяха кадровите проблеми в лагера на Чехия. Селекционерът Ярослав Шилхави не можеше да използва половин дузина основни футболисти в лицето на Ян Борил, Матей Видра, Иржи Павленка, Владимир Цоуфал, Томаш Калаш и голмайстора на тима Патрик Шик. Мястото на Шик зае Ян Кухта, който беше подпомаган по крилата от Якуб Янкто и Йозеф Масопуст, а Адам Хложек играеше пред двамата вътрешни халфове Томаш Соучек и Антонин Барак. Четиримата в защита бяха Давид Зима, Якуб Брабец, Томаш Холеш и Михал Садилек.

Двата отбора се срещнаха за последно в контрола в Стокхолм през 2016 година и завършиха 1:1. Днес домакините започнаха по-активно и Форшберг отправи силен удар още в началото, но топката излезе в аут. В 7-ата минута след негов пас Исак опита да засече кълбото, но нямаше как да я насочи във вратата. "Тре кронур" пресираха все така агресивно и в 10-ата минута Олсон намери Кулушевски в наказателното поле, но неговият изстрел с глава беше неточен.

Чехите постепенно се окопитиха и започнаха да задържат по-уверено топката. В 15-ата Соучек опита удар от далечна дистанция, а в 18-ата Робин Олсен трябваше да се намесва и след шут на Хложек. В 28-ата минута Нилсон едва не си вкара автогол, а действията все по-често се водеха пред вратата на Швеция. В края на полувремето темпото поспадна и никой от отборите не искаше да рискува.

Двубоят беше равностоен и след почивката. Чехите не позволяваха на домакините да наложат натиск, въпреки че в 54-ата минута Форшберг пропиля добър шанс да се разпише. Шведският селекционер Яне Андершон пръв прибегна до смените, като пусна Робин Куайсон и Пиер Бенгтсон.

През цялото второ полувреме нямаше почти никакви интересни ситуации пред двете врати. В 79-ата минута Сванберг не затрудни Томаш Вацлик с глава, а в 80-ата Кухта стреля силно, но неточно. Веднага след това нападателят на Чехия отстъпи мястото си на Томаш Пекхарт. В последните секунди на добавеното от рефера Майкъл Оливър време резервата Милан Хавел пропусна да се превърне в герой за гостите.

Шведите вдигнаха оборотите в началото на продълженията. Скандинавците обаче не намираха никакви свободни пространства за атаките си. В 109-ата минута Ян Сикора опита удар, който не затрудни Олсен. В ответната атака Куайсон направи перфектно двойно подаване с Исак и технично насочи топката в мрежата. След попадението "тре кронур" се прибра да пази преднината си, а чехите нямаха сили за финален щурм и се простиха с мечтата си да играят на Мондиал 2022.