Рома разпердушини Лацио в дербито за едно полувреме

Отборът на Рома постигна категорична победа с 3:0 над Лацио в Дербито на Рим от 30-ия кръг на Серия "А". „Вълците“ си свършиха работата още през първото полувреме, когато Тами Ейбрахам (1’, 22’) отбеляза два гола, единият от които беше рекордно бърз, а капитанът Лоренцо Пелегрини (40’) добави едно попадение от перфектен пряк свободен удар.

Жозе Моуриньо предприе цели пет промени в стартовия си състав след равенството 1:1 с Витес в Лигата на конференциите. В защита Мараш Кумбула отстъпи мястото си на Джанлука Манчини, а халфовата линия беше изцяло обновена, като в нея се появиха Серджо Оливейра, Рик Карсдорп, Браян Кристанте и Никола Залевски. На върха на атаката играеше Ейбрахам, подкрепян от Пелегрини и Хенрих Мхитарян, които действаха зад него. Тифозите на тима пък изобразиха на своята хореография вълчицата, която е символ на „джалоросите“ и на италианската столица.

72 Рома - Лацио

Междувременно, Маурицио Сари предприе само две промени в стартовите си 11 след успеха с 1:0 над Венеция в миналия кръг. В отбрана Адам Марушич замени Патрик, а в атака Педро Родригес замести наказания Матия Дзакани. Останалите двама нападатели бяха Фелипе Андерсон и голмайсторът Чиро Имобиле. Феновете на отбора показаха хореография на орел, който е символ на „бианкочелестите“.

Двубоят започна по възможно най-добрия начин за "вълците", които поведоха още в 56-ата секунда. Пелегрини центрира от корнер, топката се отби в напречната греда и след това се отклони в тялото на Ейбрахам за най-бързия гол в историята на римското дерби в Калчото.

В 10-ата минута Пелегрини стреля в близкия ъгъл на вратата, но Томас Стракоша успя да избие топката. В 22-ата минута Карсдорп центрира към чакащия пред вратата Ейбрахам, който с акробатичен удар удвои преднината на "джалоросите". Пет минути по-късно Залевски получи добра възможност да стреля, но Стракоша отрази шута му, а след това Мхитарян прати топката над вратата.

В 38-ата минута Луис Алберто стреля от границата на наказателното поле, но Руи Патрисио улови топката. Две минути по-късно Пелегрини покачи аванса на Рома с чудесно изпълнен пряк свободен удар. В 42-ата минута Мхитарян се подхлъзна, но въпреки това неговият далечен удар разтърси напречната греда. Малко преди почивката Педро си изкара жълт картон за осмиване на съдията и така ще пропусне следващия мач на своя тим. След края на първата част Моуриньо трябваше да успокои феновете на "вълците", които рано започнаха да се радват на комфортната преднина.

Второто полувреме започна с разочароващ удар на Педро. В 53-ата минута играчи на двата отбора се спречкаха след удар с лакът на Манчини срещу Алберто, което доведе до жълт картон за защитника. В 68-ата минута прехвърлящ пас на Кристанте изведе Ейбрахам сам срещу вратаря, но нападателят пропусна да оформи своя хеттрик, след като шутът му се оказа неточен. В оставащото време от срещата "орлите" владееха инициативата, но така и не застрашиха противниковата врата.

Така след деветия си пореден шампионатен мач без загуба Рома събра 51 точки и изпревари градския си съперник в класирането, настанявайки се на петата позиция. Лацио вече е на шестото място, като остана с 49 пункта на сметката си.

РОМА - ЛАЦИО 3:0

1:0 Ейбрахам (1')

2:0 Ейбрахам (22')

3:0 Пелегрини (40')

Рома: Патрисио, Манчини, Смолинг, Ибанес, Карсдорп, Кристанте, Оливейра, Залевски, Пелегрини, Мхитариян, Ейбрахам

Лацио: Стракоша, Хисай, Фелипе, Ачерби, Марушич, Милинкович-Савич, Лейва, Алберто, Андерсон, Имобиле, Педро