Лига на нациите по мини футбол: България - Словакия 0:1

Челси започна колебливо, но не допусна изненада

Европейският клубен шампион Челси продължава успешно защитата на трофея. Английският тим елиминира Лил на осминафиналите в Шампионската лига след втора победа, този път с 2:1 като гост. Преди това "сините" от Лондон спечелиха с 2:0 на своя "Стамфорд Бридж", но реваншът не беше никак лесен. Лил доминираше до почивката и поведе с гол от дузпа на Бурак Йълмаз (38'), но точно преди почивката Кристиан Пулишич изравни и това се оказа решаващо. Победното попадение за тима на Томас Тухел реализира Сесар Аспиликуета в 71-ата минута.

Преди първия съдийски сигнал се създаде напрежение пред бар в близост до стадиона на Лил, предизвикано от английските фенове. Част от тях скандираха в нетрезво състояние името на Роман Абрамович и влязоха в сблъсъци с полицията. Наложи се органите на реда да разпръснат тълпата със сълзотворен газ. Пияните фенове започнаха да хвърлят бутилки по униформените, но до по-сериозни инциденти не се стигна.

Наставникът на "песовете" Жослен Гурвенек заложи на двама нападатели в лицето на Джонатан Дейвид и Бурак Йълмаз. Четиримата в средата на терена бяха Джонатан Бамба, Шека, Бенжамен Андре и Габриел Гудмундсон. В състава го нямаше Ренато Санчес, който е контузен. Под рамката бе предпочетен Лео Жардим за сметка на Иво Гърбич. Сред резервите личаха имената на ветерана Хатем Бен Арфа и сина на Джордж Уеа - Тимъти

Промени в сравнение с първия двубой имаше и сред 11-те на Челси. Тримата в защита бяха Тиаго Силва, Антонио Рюдигер и Андреас Кристенсен. По двата фланга действаха Сесар Аспиликуета и Маркос Алонсо, а в халфовата линия започнаха едновременно Н'Голо Канте, Жоржиньо и Матео Ковачич. Напред се разчиташе на Кай Хавертц и Кристиан Пулишич, а Ромелу Лукаку отново бе на пейката.

Лил стартира с дълбока преса, която доведе до няколко грешки при разиграването на Челси и се наложи Тиаго Силва да се кара на съотборниците си за неконцентрираните им действия. Именно опитният бразилец блокира силен изстрел на Бурак Йълмаз в 7-ата минута. Домакините получиха и пряк свободен удар на удобна позиция след нарушение на Кристенсен срещу Джонатан Дейвид, но Йълмаз шутира неточно.

46 Лил - Челси: 1/8-финал в ШЛ

Челси започна постепенно да задържа топката по-продължително, но не се стремеше да атакува. В 15-ата минута топката стигна до Гудмундсон и само добрата намеса на Аспиликуета попречи на шведа да нанесе по-опасен удар. Като цяло домакините не се възползваха от превъзходството си в първия четвърт час, но показаха, че мачът няма да е лесен за Челси.

Въпреки че поизравни играта, английският тим беше прекалено предпазлив и не поглеждаше към вратата на Лео Жардим. В 33-ата минута Кристенсен беше принудително заменен от Трево Чалоба, а малко по-късно проблемите за лондочани станаха още по-сериозни. След центриране на Бамба от статично положение Жоржиньо игра с ръка в наказателното поле и домакините веднага поискаха дузпа. Последва намеса на ВАР и съдията Давиде Маса посочи бялата точка, а Бурак Йълмаз не остави никакви шансове на Менди - 1:0.

Челси се озова в трудна ситуация, но съумя да изравни с първата си добра атака в мача. Това стана в третата добавена минута на полувремето. Жоржиньо изкупи вината си за дузпата с перфектен извеждащ пас към Пулишич, който влезе в наказателното поле и от малък ъгъл изненада Жардим. До този момент защитата на Лил се справяше безупречно, но в случая изпусна американския национал и той не сбърка.

На почивката Томас Тухел смени Ковачич с Мейсън Маунт. Челси заигра по-стабилно, а футболистите на Лил не бяха толкова агресивни, колкото през първата част. В 52-ата минута Бамба центрира, а Йълмаз стреля с глава и топката мина на сантиметри от гредата. Публиката веднага се ентусиазира и започна мощно да подкрепя любимците си. Наставникът на домакините Гурвенек предприе двойна смяна с включването на Уеа и Амаду Онана вместо Свен Ботман и Зеки Челик, което определено направи състава му по-офанзивен.

В 60-ата минута Рюдигер отправи мощен шут от над 20 метра, но не уцели вратата. Малко по-късно Шека имаше шанс да върне интригата след подаване на Бурак Йълмаз, но топката срещна гредата. Челси търпеливо чакаше момента да нанесе съкрушителен удар и той дойде в 71-ата минута. Тогава Алонсо проби по левия фланг и прати топката на далечната греда, където Аспиликуета я посрещна с коляно и направи безпомощен Жардим.

Любопитен факт е, че предишният гол на испанския защитник в Шампионската лига беше преди три години - отново срещу Лил. Това попадение съвсем отчая домакините, които отпаднаха и физически. В 79-ата минута Хавертц пропусна да реши всичко в полза на гостите. В края на мача Шека имаше шанс да изравни, но шутира неточно.