Нов гол на Сотириу в 90-ата минута матира Левски и доближи Лудогорец до поредна титла

Шампионът на България Лудогорец обърна Левски с гол в 90-ата минута на Пиерос Сотириу и спечели с 2:1 дербито от 23-ия кръг на в efbet Лига. Преди това Билал Бари вкара хубав гол в 20-ата минута след центриране на Хосе КордобаАлекс Сантана изравни в 62-ата минута, а кипърецът отново се прояви като спасител за “орлите” и донесе изключително ценната победа в 90-ата минута на редовното време. Голмайсторът стори това и в понеделник, когато с попадение в 97-ата минута донесе трите точки във Враца. След двете поредни равенства на ЦСКА - София играчите на Анте Шимунджа вече водят с 8 точки пред основния си конкурент 8 мача преди края на сезона, което показва, че тази седмица може да се окаже и шампионската за "орлите", които видимо "летят" към 11-ата си поредна титла на България

От началото на пролетния полусезон Лудогорец няма грешка под ръководството на новия си треньор Анте Шимунджа - пет победи за първенството и една за Купата на България. Поражението пък бе първо за Левски от края на октомври, като спря положителната серия от девет поредни мача в първенството на 26-кратните шампиони. "Зелените" имат вече 57 точки, докато "сините" останаха на пето място с 33 точки, като вече изостават на седем точки от третия Ботев (Пловдив)

Интересното е, че столичани останаха в рекорден 18-и пореден мач без успех в шампионата срещу хегемона по родните терени през последното десетилетие.

29 Лудогорец - Левски

Словенският специалист направи само една промяна сред титулярите от инфарктния успех с 2:1 над Ботев (Враца), който дойде с гол в 97-ата минута. Жордан Икоко замени Бернард Текпектей на поста ляв защитник, а Антон Недялков отново бе резерва. Вратар бе Серджио Падт, а четиримата защитници бяха Жан Карничник, Жордан Икоко, Оливие Вердон и Игор Пластун. Алекс Сантана и Мануел Шоу бяха опорните халфове, а Каули, Кирил Десподов и Спас Делев действаха зад тарана Пиерос Сотириу.

Наставникът на столичани Станимир Стоилов, който продължава да няма успех срещу “орлите” от осем мача, пък направи три рокади в състава от равенството 0:0 с ЦСКА - София през миналата седмица. Наказаните Цунами и Андриан Краев бяха заменени от Келиан ван дер Каап и Патрик-Габриел Галчев, а Илиян Стефанов дебютира от първата минута за “сините”, като игра вместо Димитър Костадинов. Интересното е, че Мъри промени схемата на 3-5-2, като пред Николай Михайлов стартираха Келиан ван дер Каап, Сонко Сундберг и Хосе Кордоба. Драган Михайлович и Галчев бяха на двата фланга, а Филип Кръстев, Георги Миланов и Стефанов бяха халфовете зад Уелтон и Билал Бари.

Гостите от София отново имаха сериозна подкрепа от трибуните, където над 1000 техни фенове не спряха да скандират от самото начало. Още не беше изминала и една минута и Лудогорец мече съжаляваше, че не води в резултата. Дълго подаване изненада Каап, който се размина с топката и тя попадна в Делев. Националът на България го финтира хубаво и стреля към долния ляв ъгъл на Михайлов, но топката излезе на сантиметри за радост на агитката на столичани. “Сините” изпълниха три поредни ъглови удари в 7-ата минута и при последния от тях Галчев намери Стефанов, който с едно докосване стреля, но Падт показа отличен рефлекс и спаси “орлите”.

В 20-ата минута Билал Бари даде аванс на Левски. Хосе Кордоба проби отляво и с хубаво центриране намери мароканеца, а той на скорост с левия крак матира стража на домакините. Попадението е шесто за него в шампионата и първо за тази година.

Делев и Уелтон пробваха по един удар далеч от целта, а Сотириус беше видимо изнервен след няколко сблъсъка със защитниците на гостите. При едно от тях той имаше претенции за дузпа за удар на Ван дер Каап. Кипърецът влезе в спор със Сундберг, а също така и с Кабаков, което му костваше и жълт картон, такъв получи и защитника на столичани.

В оставащите минути Сантана стреля много неточно, докато секунди преди края на първата част Десподов направи невероятен пропуск. За негово щастие беше отсъдена засада на Делев, който му подаде, но капитанът на “орлите” не успя да нанесе точен удар от пет метра срещу Михайлов.

На почивката Клод Гонсалеш и Антон Недялков замениха Шоу и Икоко. Шампионите вдигнаха оборотите и започнаха да затрудняват доста по-сериозно противника, който не успяваше да задържи топката и се играеше предимно в половината на “сините”.

При центриране на Галчев в 52-ата минута Стефанов не успя да стигне до топката и да удвои, а след това бе санкциониран в жълто. В 58-ата минута домакините искаха отново дузпа след съприкосновение между Каули и получилия минути по-рано жълт картон Ван дер Каап. Положението беше гледано с ВАР, но бе потвърдена засадата на Сотириу. Николай Михайлов получи травма и поиска смяна, докато лекарският щаб на столичани му оказваше медицинска помощ. Опитният страж опита да стисне заби, но след изритана от него топката болката стана по-силна. Интересното е, че при последвалата контраатака Лудогорец изравни.

Карничник, центрира отдясно и лошо подредената защита на Левски не се ориентира, а Сантана с едно докосване насочи топката във вратата на Михайлов и изравни. Секунди след това стражът бе заменен от 17-годишния Пламен Андреев.

Авторът на гола за “орлите” спря с цената на жълт картон опасна контраатака на Кордоба. В 74-ата минута бразилецът с глава пропусна да донесе пълен обрат за шампионите след ново добро центриране на Карничник. Левски отвърна с опасен, но лек удар с глава на Бари, който Падт спаси. Рик Джонатан влезе и пропиля две възможност с глава в рамките на няколко минути.

Димитър Костадинов пък замени Стефанов при "сините", а Асен Митков влезе на мястото на Миланов.

В 87-ата минута Сотириу стреля и Андреев изби в корнер след рикошет в тялото на Сундберг, гостите пък искаха фал преди това в тяхна полза.

Буквално в последната минута на редовното време Пиерос Сотириу донесе победата на Лудогорец. Кипърецът бе изпуснат при центриране от корнер на Десподов и въпреки че стреля лошо, топката попадна в мрежата на Андреев. Голът бе негов 16-и от 18 мача в първенство и втори срещу “сините” през този сезон, след като бе точен и при успеха с 4:2 на стадион “Георги Аспарухов”.

Кабаков даде седем минути продължение, а на терена влезе и Марин Петков. Именно младокът беше близо до гол, но Антон Недялков изби в корнер сантиметри преди 18-годишният младок да нанесе удар. Двубоят се игра до 99-ата минута, но и след центрирането от фал в последните секунди не се стигна до равенството.

Така Лудогорец отново празнуваше. Целият щаб на "орлите" се радваше много от победата, която бе седма поред срещу Левски, но тази доближи изключително много отборът до основната цел.

Феновете на Левски пък аплодираха своите играчи и Мъри Стоилов, който видимо промени лицето на отбора. След едно отлично първо полувреме тимът не успя да спре серията си от загуби срещу шампионите, но фактът, че завърши мача с играчи на 16, 17 и 18 години, показва, че през следващите година-две "сините" ще играят съвсем различна роля в шампионата от тази, която имат последните сезони.

ЛУДОГОРЕЦ 2:1 ЛЕВСКИ