Лудогорец се измъкна в 97-ата минута на калта във Враца

Шампионът на България Лудогорец постигна инфарктна победа при гостуването си на Ботев (Враца) в мач от 22-ия кръг на efbet Лига. Важните три точки, които може да се окажат решаващи в битката за титлата, дойдоха след гол в 97-ата минута на Пиерос Сотириу. Голмайсторът на първенството се разписа в последната секунда, след като реферът Драгомир Драганов бе дал продължение от шест минути, но предвид забавянето на играта се игра още 40 секунди, а в именно в тях таранът бе точен и увеличи преднината си пред ЦСКА - София на шест точки. Преди това 18-годишният Мирослав Маринов даде аванс на врачани още в 3-ата минута, а Сантана изравни в 17-ата минута след груба грешка в защитата на домакините.

На калния терен във Враца, който даде предимство на врачани, домакините се раздадоха на 100% и трябва да съжаляват, че не взеха първата си точка през 2022 година.

33 Ботев (Враца) - Лудогорец

“Орлите” имаха повече положения и търсеха победата през цялата среща, но и врачани пропуснаха две страхотни възможности в края на мача, с които можеше да шокират шампионите. Щабът на тима от Разград полудя от радост след попадението на кипъреца, което само показва колко е важна тази победа за клуба, който е в серия от десет поредни титли на България.

С четвъртия си пореден успех през тази пролет Лудогорец събра актив от 54 точки, докато преследвачът ЦСКА - София има 48 точки. Ботев остана на 12-о място с 19 точки.

Двубоят беше насрочен за вчера, но тежките атмосферни условия не позволиха провеждането му. 24 часа по-късно теренът бе изчистен от сериозния сняг в северозападния град, въпреки това бе в много тежко състояние за игра.

Гостите пристигнаха на стадион "Христо Ботев" с единствената задача да си тръгнат с трите точки. "Орлите" желаеха да се откъснат на върха в класирането, след като ЦСКА - София изгуби точки в дербито с Левски (0:0).

Треньорът на шампионите Анте Шимунджа заложи на същите 11 от успеха срещу Славия преди седмица, докато врачани бяха с цели пет промени от загубата на “Армията”.

Домакините бяха преобразени предвид представянето си в предното си домакинство, когато паднаха с 0:4 от ЦСКА 1948 и в миналия кръг,  когато бяха разбити с 0:4 и от ЦСКА - София.

На изключително тежкия терен на стадион “Христо Ботев” домакините излязоха напред в резултата още в 3-ата минута. Попадението бе дело на рожденика Мирослав Маринов, който днес навърши 18 години. Младият капитан на врачани засече центриране на Мартин Николов и прати топката под горната греда на Падт.

Гостите веднага се опитаха да стигнат до равенството, но два пъти Костов спаси, а веднъж и гредата помогна на домакините след удар на Шоу.

Все пак попадението за разградчани падна в 17-ата минута. Голът обаче дойде след невероятна грешка на Красимир Тодоров. Играчът на Ботев бе сам в наказателното поле, като изненадващо вместо да изчисти топката напред я върна с глава пред вратата на Костов. Там Пластун скочи най-високо и подаде към Сотириу, но Георгиев го изпревари и изби, кълбото рикошира в Шоу и отиде в Сантана, който стреля, но Бауренски отново изби, а при добавката Сантана бе по-бърз и изравни.

Още при следващата атака Сотириу пропусна да донесе пълен обрат. В оставащите минути Костов се намеси при центриране на Текпектей, а веднъж и Ничев изпревари Сотириу пред вратата на Ботев.

Втората част започна с Антон Недялков, който се завърна след дълга пауза, а Десподов му отстъпи капитанската лента. Костов пък имаше нова добра намеса избивайки удар под гредата на Каули. Вердон също пропусна в 50-ата минута. Стражът на домакините спря Десподов и Сотириу, които бяха близо до пълен обрат, а след това спаси и удар на Недялков.

Домакините се опитваха с всички сили да се противопоставят и в 62-ата минута имаха шанс отново да поведат, но Вердон спря Ничев. В 76-ата минута късметът бе за "орлите", след като първо Вердон изби в корнер опасен удар насочен към мрежата на Падт, а при последвалото центриране поредица от рикошети и добрата намеса на нидерландския вратар спасиха Лудогорец от сензационно развитие на двубоя.

ВАР трябваше да се намесва в 85-ата минута, когато шампионите искаха дузпа, но такава не бе отсъдена и Ботев продължиха да се борят за всяка топка. Реферът даде продължение от шест минути, но и в него ударите на "орлите" бяха далеч от целта.

Времето беше изминало, когато Драганов даде продължение заради забавянето на играчите на Ботев, а в него защитата сбърка и Сотириу матира Костов за 1:2. Попадението бе под №15 за него в първенството, където вече е едноличен лидер при стрелците, докато за сезона това е негов гол №20.

Кипърецът бе толкова щастлив, че плонжира в големите преспи от сняг около терена, а неговите съотборници се хвърлиха върху него, за да празнуват победното попадение, което може да се окаже шампионско в края на сезона.

Така Лудогорец записа четвърта поредна победа на сметката си в шампионата след тези срещу Арда (4:0), Черно море (2:1) и Славия (3:1).

Другият кръг "орлите" приемат Левски, а врачани ще имат директен сблъсък в битката за оцеляване на стадион "Васил Левски" срещу Локомотив (София).