Брилянтен гол на Хавертц донесе пета поредна победа на Челси и спря полета на "свраките", ВАР отново не убеди

Челси постигна пета поредна победа в Премиър лийг, след като надделя с много усилия с 1:0 над Нюкасъл на „Стамфорд Бридж“. Кай Хавертц донесе успеха на лондончани с поредния си гол, който реализира в 89-ата минута. Така „сините“ сложиха край на серията на „свраките“ от девет поредни мача в първенството без загуба. Гостите не отстъпваха с нищо днес, като дори могат да се чувстват ощетени, защото в две ситуации, които можеха да променят развоя на двубоя, решенията бяха срещу тях. В една ситуация Хавертц бе на ръба да получи червен картон за удар с лакът, а по-късно Нюкасъл спокойно можеше да получи дузпа за нарушение на Чалоба срещу Мърфи. В крайна сметка индивидуалната класа на Хавертц реши този сблъсък в полза на отбора на Челси, за който това бе първи двубой на „Стамфорд Бридж“ след санкциите, които бяха наложени на собственика на клуба Роман Абрамович.

Томас Тухел направи четири промени в сравнение с двубоя с Норич в четвъртък. Антонио Рюдигер, Маланг Сар, Н'Голо Канте и Хаким Зиеш стартираха днес. Сесар Аспиликуета не бе в групата, а Тиаго Силва, Матео Коваичич и Саул седнаха на пейката за началото. Там за пореден път остана и Ромелу Лукаку. На върха на атаката отново бе намиращият се в чудесна форма Кай Хавертц.

Еди Хау също предприе четири промени от мача със Саутхамптън. Мигел Алмирон, Шон Лонгстаф, Хавиер Манкийо и Джамал Ласелс бяха титуляри за Нюкасъл. Джонджо Шелви и Джо Уилок не бяха в групата, докато Емил Крафт и Райън Фрейзър останаха сред резервите. Бруно Гимараеш запази мястото си в стартовия състав.

Лондончани започнаха по-активно и имаха доста сериозно предимство в контрола върху топката, но това не доведе до никакви точни удари или чисти положения пред вратата на Дубравка. След 25-ата минута „свраките“ започнаха по-често да опитват да атакуват, но и гостите не успяха да създадат работа на Менди. В 40-ата минута деойде и първият спорен момент. Кай Хавертц скочи във въздушно единоборство с Дан Бърн, когото удари с лакът в лицето. Дейвид Куут му показа жълт картон, а ВАР прегледа ситуацията, но реши, че главният рефер не е сгрешил в преценката си.

Най-добрата ситуация преди почивката бе в добавеното време, когато Рюдигер изчисти центриране на Таргет от свободен удар, след което Алмирон засече и отправи много хубав и силен изстрел от въздуха, но Менди реагира чудесно и изби.

Иначе Нюкасъл отново остави много добри впечатления с пресата, която налагаше, и с остротата на атаките си.

В 57-ата минута гостите за втори път бяха недоволни от ключово съдийско решение, след като Джейкъб Мърфи бе издърпан на няколко пъти за фланелката от Трево Чалоба, след което падна в наказателното поле. Сигнал за дузпа обаче не последва, а ВАР отново не се намеси.

В 62-рата минута Тимо Вернер изскочи зад отбраната на Нюкасъл и премина покрай Дубравка, който го препъна. Стражът на гостите обаче се отърва в тази ситуация, защото се оказа, че германецът е бил в положение на засада. Веднага след това Томас Тухел предприе двойна смяна. Лукаку и Ковачич влязоха на местата на Вернер и Маунт.

Чак в 77-ата минута Челси стигна до чиста голова възможност и първи точен удар. Хавертц бе изпуснат в наказателното поле и засече с глава центриране на Зиеш, но германецът не успя да насочи добре топката и я прати право в ръцете на Дубравка.

В 86-ата минута Нюкасъл имаше също много добра възможност, но и тук Шер стреля с глава в ръцете на Менди.

Кай Хавертц спаси домакините в 89-ата минута. Германецът бе изпуснат от Бърн и по брилянтен начин овладя топката след дълго подаване на Жоржиньо, след което с второто си докосване я прати във вратата, носейки победата на Челси. В добавеното време Хавертц можеше да отбележи втори гол, след като бе изведен от Канте по десния фланг, надбяга Бърн и стреля. Дубравка изби, а впоследствие топката срещна и напречната греда. Това бе всичко.