Ман Сити подходи лежерно и развали една от сериите на Гуардиола

Манчестър Сити не успя да победи Спортинг (Лисабон) в реванша между двата тима от осминафиналите на Шампионската лига. Двубоят на "Етихад Стейдиъм" завърши 0:0, а английският тим за първи път не вкара гол в домакински мач в турнира под ръководството на Джосеп Гуардиола. “Гражданите” обаче продължават напред, след като разгромиха португалския тим с 5:0 на неговия “Жозе Алваладе".

Ман Сити е в отлична форма и го доказа с успеха с 4:1 срещу градския си съперник Манчестър Юнайтед през уикенда. Тимът на Гуардиола беше безгрешен в предишните си 11 домакинства в ШЛ и неизменно вкарваше поне по два гола. Днес обаче "небесносините" не създадоха много положения и дори можеха да бъдат наказани при някоя от контрите на португалците в края.

Съвсем според очакванията, Гуардиола предприе някои размествания в състава си. В стартовите 11 се появиха цели 6 нови футболисти в сравнение с манчестърското дерби. В отсъствието на Жоао Кансело и Кайл Уокър като десен бек започна младокът Конрад Игън-Райли, който дебютира в ШЛ. Другите трима бранители пред Едерсон бяха Джон Стоунс, Аймерик Лапорт и Олександър Зинченко. В средата на терена действаха Илкай Гюндоган, Бернардо Силва и Фернандиньо. За бразилския ветеран това беше мач №100 в турнира. Тримата в предни позиции бяха Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус и Фил Фоудън. Сред резервите останаха Кевин Де Бройне, Джак Грийлиш, Родри, Рияд Марез и няколко момчета от клубната академия.

Наставникът на Спортинг Рубен Аморим не можеше да разчита на двама от най-добрите си футболисти - Педро Гонсалвеш и Жоао Палиня. В атака за тима от Лисабон си партнираха Ислам Слимани, Паулиньо и Пабло Сарабия, а в халфовата линия бяхаа Матеуш Рейш, Бруно Табата, Мануел Угарте и Педро Поро, който е собственост на Ман Сити. На вратата бе Антонио Адан, а защитното трио оформиха Гонсало Инасио, Себастиан Коатес и Луиш Нето

Първите минути бяха доста нервни, а футболистите на Спортинг всячески се опитваха да не допуснат ранен гол, който евентуално да постави началото на нов разгром. Домакините претендираха за нарушение срещу Габриел Жезус в наказателното поле и бразилецът сякаш наистина беше изблъскан, но съдията Халил Мелер не посочи бялата точка.

44 Манчестър Сити - Спортинг (Лисабон) 0:0

В 14-ата минута Паулиньо получи жълт картон, след като опита да пресира Лапорт, но го закачи в лицето с ръка. До средата на полувремето Манчестър Сити нито веднъж не застраши сериозно вратата на Антонио Адан. В 23-ата минута Стърлинг беше близо до откриване на резултата, но Нето направи перфектен шпагат и изби топката. Домакините обаче вдигнаха темпото и Адан трябваше да спасява силен удар на Фоудън.

"Гражданите" установиха тотално надмощие в средната зона на терена, но атаките им се развиваха без много скорост и това улесняваше бранителите на Спортинг. В 38-ата минута Стърлинг беше изведен зад защитата и се опита да копне топката над Адан, но испанецът внимаваше и не позволи да бъде изненадан. Гостите почти не минаваха центъра и завършиха първата част без нито един удар по посока вратата, пазена от Едерсон.

На почивката Гуардиола предприе двойна смяна, като извади Фил Фоудън и Бернардо Силва, а вместо тях пусна Марез и младия Джеймс МакАтий, който също дебютира в Шампионската лига. 19-годишният халф се включи активно, а Габриел Жезус прати топката във вратата на Спортинг, но беше разочарован от флага за засада.

Манчестър Сити постепенно заигра по-бързо, най-вече благодарение на Марез. В 56-ата минута МакАтий комбинира с Габриел Жезус, но той не успя да нанесе добър удар. Секунди по-късно Нето се хвърли на пътя на топката след изстрел на Фернандиньо. При една от редките контри на Спортинг Табата опита да изненада Едерсон от далечна дистанция, но остана далеч от истината.

След час игра на терена се появи още един дебютнт в турнира - младият нападател на Спортинг Маркъс Едуардс. Англичанинът показа самочувствие, като преодоля Зинченко и стреля, но Едерсон внимаваше. Няколко поредни статични положения създадоха напрежение пред вратата на Адан, но гол отново не падна.

В заключителните 20 минути гостите си позволиха да погледнат по-смело напред и организираха няколко хубави атаки, но ударите на Матеуш Рейш и Педро Поро бяха неточни. Гуардиола направи жест към ветерана Скот Карсън и му даде възможност да замени Едерсон, записвайки първи мач в Шампионската лига от 2005 година. Ветеранът бързо трябваше да се намесва след удар на Паулиньо и изби с крак.

В 82-ата минута шанс се откри пред Марез, но неговият удар беше блокиран. До края в игра за Ман Сити влезе пореден дебютант - Люк Мбете. Адан пък изби шут на Марез, който можеше да донесе победата на "гражданите". Това обаче не стана и Спортинг се оттегли с чест от турнира.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА!

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!